Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sisi Mısır Yargı Günü’nü kutladı

Sisi Mısır Yargı Günü’nü kutladı

Pazar, 2 Ekim, 2022 - 13:15

Mısır Yargı Günü kutlamaları çerçevesinde, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Yargı Organları ve Yargı Yüksek Kurulu üyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Sisi “devletin, yargı bağımsızlığı konusundaki adalet ve toplumsal barışı sağlamadaki çabalara” vurgu yaptı.

Görüşmede Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, "Mısırlıların hakları, milletlerin ilerlemesinde önemli bir dayanak olan adalet, toplumsal barış, güvenlik ve istikrarı sağlama sorumluluğu olan yargıya emanet edilmiştir" dedi. Devletin yargının bağımsızlığı ve siyasetin yargının işlerine karışmama konusundaki tutarlı yaklaşımı, sürekli gelişmeye yeteneklerini artırmaya, çağın gelişmelerine uygun olarak gelişmiş bir yargı sistemi kurmada kararlı olduklarını vurguladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi yaptığı basın açıklamasında, "Cumhurbaşkanı, yargı mensuplarıyla toplantısında yargının oynadığı rolü takdir ederek Mısır Yargı Günü'nü kutladı” dedi.

Yapılan açıklamaya göre toplantıda, davaların sonuçlandırılmasını hızlandırılması için alınan tedbirler ile Ulaştırma ve Enformasyon Bakanlığı ile koordineli olarak tüm yargı merci ve organlarında teknik geliştirme prosedürlerinin gözden geçirilmesi ele alındı.

Mısır Cumhurbaşkanı, “yargının prestijini biçim ve içerik olarak korumanın” gereğini vurguladı.

Mısır Adalet Bakanı Ömer Mervan, “hakim ve savcılıklara kadınların atanmasına ve seçkin yargıçların onurlandırılmasına” atıfta bulunarak “ülke düzeyinde tüm mahkemelerin mekanizasyonunda, yargının benzeri görülmemiş gelişmeye tanık olduğunu” ifade etti. Şarku’l Avsat’ın Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamadan aktardığına göre “Yargı organları ve makamlarının birbirleriyle elektronik ağ oluşturması, aralarında bilgi alışverişi, iş yönetimi ile Yeni İdari Adalet Şehri'ne geçişi” gibi gündem maddelerinin konuşulduğu ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya