Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Liz Truss 'Kral Charles'a iklim zirvesinde konuşma yapmamasını tavsiye etti'

Liz Truss 'Kral Charles'a iklim zirvesinde konuşma yapmamasını tavsiye etti'

Buckingham Sarayı, Kral'ın COP27'ye katılmayacağını doğruladı
Pazar, 2 Ekim, 2022 - 16:45
Charles önde gelen bir iklim savunucusu (AFP)

Liz Truss'un Kral Charles'a gelecek ay yapılacak COP27 iklim zirvesine katılma planlarından vazgeçmesini söylediği bildirildi.

The Sunday Times'ın haberine göre Charles, Mısır'daki konferansta bir konuşma yapmak istese de Truss'ın müdahalesinin ardından planlarını durdurmak zorunda kaldı.

Truss'ın geçen ay Kral'la yaptığı resmi birebir görüşme sırasında konuşmaya engel olduğu anlaşıldı.

Buckingham Sarayı, Charles'ın konferansa katılmayacağını cumartesi gecesi doğruladı.

Önde gelen bir iklim savunucusu olan Charles, COP27 zirvesine davet edilmişti.

The Sunday Times'a konuşan bir kraliyet kaynağı, "İlk yurtdışı turu için atması gereken adımlar hakkında çok dikkatli düşünmesi gerekiyordu ve COP'a katılmayacak" dedi.

Karar "tamamen, hükümetin tavsiyesi doğrultusunda hareket etme konusunu her zaman önemseyen bir Kral olma ruhuyla" alındı.

Gazetenin haberine göre Charles'ı tanıyan bir kaynak, onun "gitmeye tamamen hazır" olduğunu söyledi.

"Ona seçim hakkı tanınmıyor gibi görünüyor. Bu, hükümet açısından bir muhakeme hatası" dedi.

The Independent'a konuşan bir kraliyet kaynağı, Charles'ın zirveye katılım konusunda Truss'la anlaşmazlık yaşadığı iddialarının doğru olmadığını vurgulayarak, Charles'ın COP27'ye gidip gitmemeye dair Truss'tan yönlendirme almasının normal bir uygulama olduğunu söyledi.

Truss'un COP27'ye katılma olasılığının düşük olduğu bildirildi (AP)


Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan bir kaynaksa "Başbakan'ın Kral'a emirler vermesi fikrinin saçma olduğunu" Sky News'e söyledi.

The Independent'ta yer alan habere göre Truss'un kendisinin iklim konferansına katılma olasılığının düşük görüldüğü ve bu durumun Charles'ın ziyareti konusundaki hükümet yaklaşımını etkilemiş olabileceği bildiriliyor.

Önde gelen iklim savunucularından Charles'ın ilgi alanları tropikal ormanlardan, sürdürülebilir tarım uygulamalarına ve su güvenliğine kadar uzanıyor. Düzenli olarak iklim sorunlarıyla ilgili konuşmalar yapan Charles, Glasgow'daki COP26'nın açılış töreninde de bir konuşma yapmıştı.

Charles, Kral olduktan sonra yaptığı ilk konuşmada William'ın "ulusal tartışmalarımıza liderlik edeceğini" söyledi (Reuters)​​​​​​


Charles, Kral olarak ilk konuşmasında, iklim savunuculuğunu oğlu Prens William'a devredeceği sinyalini vermişti.

Charles "Biliyorum ki, yanında Catherine'le beraber yeni Galler Prensi ve Prensesimiz ulusal tartışmalarımıza ilham verip liderlik etmeye devam edecek ve kenarda kalanları hayati yardımın sağlanabileceği merkeze çekmeyi sağlayacak" dedi.

COP27, 6-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek.

Yorum için 10 Numara'yla irtibata geçilse de henüz yanıt alınamadı.


Editörün Seçimi

Multimedya