Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD ve Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’da 4 bölgeyi ilhak etmesini kınadı

ABD ve Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’da 4 bölgeyi ilhak etmesini kınadı

Pazartesi, 3 Ekim, 2022 - 09:15
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan (Reuters)

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile dün İstanbul’da bir araya geldi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, görüşmede İsveç-Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleri ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki barış müzakerelerine verilen destek ele alındı. Ayrıca Doğu Akdeniz’deki herhangi bir ihtilafı çözmek için diyalog ve diplomasinin önemi vurgulandı.

Görüşmede, Rusya’nın uluslararası hukuka aykırı bir şekilde aldığı Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararının reddedildiği ifade edildi.

NATO üyesi olan Türkiye, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana dengeli bir diplomasi izliyor.

Ankara, Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarına karşı çıkıyor ve Karadeniz’deki iki komşusu Moskova ve Kiev ile yakın bağları var.

Türkiye Rus işgalini eleştirirken, Ukrayna’ya silahlı insansız hava araçları (SİHA) tedarik etti.

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO’ya katılmak istedi, ancak ittifak üyesi Türkiye, bu iki ülkenin ittifaka katılma adaylığı konusundaki endişelerini dile getirdi.

Üç ülke, Haziran ayında Madrid’de yapılan NATO zirvesinin oturum aralarında çok önemli bir anlaşmaya vardı.

Türkiye ittifak üyeliğini veto etme hakkından vazgeçerken, İsveç ve Finlandiya Türkiye’nin endişelerini gidermek için bazı adımlar atmayı kabul etti.


Editörün Seçimi

Multimedya