Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya Federasyon Konseyi Ukrayna’daki dört bölgenin ilhakını onayladı

Rusya Federasyon Konseyi Ukrayna’daki dört bölgenin ilhakını onayladı

Salı, 4 Ekim, 2022 - 13:15
Soldan sağa; Herson’da Rusya tarafından atanan bölgesel lider Vladimir Saldo, Rusya tarafından Zaporijya bölge sorumlusu olarak atanan Yevgeny Balitsky, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Denis Puşilin ve Luhansk Halk Cumhuriyeti lideri Leonid Paseçnik Kremlin’de (AP)

Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Ukrayna’da işgal edilen dört bölgenin Rusya’ya ilhakına ilişkin yasa tasarısını oybirliğiyle onayladı.

Bugünkü oturumda, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’nın parçası haline gelmesine ilişkin imzalanmış anlaşmalar onaylandı.

Yasa tasarısı, Ukrayna’nın uluslararası alanda tanınan topraklarının yaklaşık yüzde 18’ini temsil eden dört bölgeyi ilhak etme sürecini resmen tamamlamak üzere Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nihai imzası için Kremlin’e gidecek.

Rusya, işgal altındaki topraklarda referandum yaptıktan sonra ilhakları duyururken, Batılı hükümetler ve Kiev, referandumun uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve bölgedeki nüfusun görüşünü yansıtmadığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya