Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, iklim değişikliği ile mücadele etmek için finansman sağlanması çağrısında bulundu

Mısır, iklim değişikliği ile mücadele etmek için finansman sağlanması çağrısında bulundu

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, COP27 hazırlıkları sırasında Kongolu mevkidaşı ile bir araya geldi
Çarşamba, 5 Ekim, 2022 - 09:15
Bakan Şukri, Kongolu mevkidaşı ile Kinşasa'da (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır, iklim değişikliği ile mücadele edilmesi için finansman sağlanması çağrısında bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa'da Mısır’ın başkanlığını yapacağı 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi Taraflar Konferansı (COP27) hazırlık toplantısında iklim değişikliği ile mücadele edilmesi için ülkelerin birlikte çalışarak harekete geçmesinin önemini vurguladı.

Bakan Şukri, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Christophe Lutundula ile bir araya geldi. Görüşmede taraflar, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin ve iki ülke halkının çıkarları doğrultusunda hareket etmenin önemini vurguladı. Bakan Şukri ve Lutundula, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek, Mısır’a ve Kongo’ya yatırım yapılması konularını ele alarak Kahire ve Kinşasa arasında doğrudan uçuşların başlatılacağını açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Bakan Şukri’nin Kongo’da güvenlik ve istikrarın arttırılmasını istediğini açıkladı. Ebu Zeyd, Mısır’ın Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Birleşmiş Milletler İstikrar Misyonu’na (MONUSCO) 20 yıllık görev süresi boyunca destek verdiğini belirterek Mısır’ın ülkenin çeşitli bölgelerinde istikrarın sağlanması için hiçbir çabadan kaçınmadığını belirtti.

Yapılan açıklamalara göre Şukri, COP27 hazırlık toplantısında iklim eyleminde harekete geçilmesi hakkında konuştu. Bakan Şukri, Mısır’ın başkanlığını yapacağı COP27 sırasında ülkelerin birlikte çalışarak harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Mısır’ın Şarm eş- Şeyh kentinde yapılacak COP27 için Kinşasa’daki hazırlık toplantısında tarafların sıkı bir şekilde çalışması gerektiği kaydedildi.  

Ebu Zeyd, Bakan Şukri’nin iklim konusunda çalışmalar yapan uluslararası kurum ve kuruluşlardan ve COP27’ye katılacak ülkelerdeki yetkililer ile görüştüğünü açıkladı. Bakan Şukri, Kinşasa ziyaretinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti Jean- Michel Sama Lukonde, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Çevre Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Eve Bazaiba Masudi,  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Birinci Yardımcısı Amina Mohammed, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) Genel Sekreteri Simon Stiell, Avrupa Komisyonu'nun Avrupa Yeşil Mutabakatı'ndan Sorumlu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, ABD İklim Özel Elçisi John Kerry, Fransa Enerji Bakanı Agnes Pannier- Runacher, Rusya İklim Özel Temsilcisi Ruslan Edelgeriyev, Zambiya Yeşil Ekonomi ve Çevre Bakanı Collins Nzovu ve Hollanda İklim Değişikliği Elçisi Jaime de Bourbon de Parme ile görüştü.

Bakanlık Sözcüsü Ebu Zeyd, Bakan Şukri’nin görüşmeler sırasında tarafların çalışmaları ve iklim değişikliği ile mücadelede çabaları, iklim değişikliği ile mücadelede zamanın önemi, karbon emisyonlarının azaltılması, iklim değişikliğinin sonuçlarına uyum sağlanması, iklim değişikliğinin neden olduğu zararlar ile mücadele edilmesi konularını ele aldığını açıkladı. Yapılan açıklamalara göre Bakan Şukri, “Yankıları, dünyadaki herkesi tehdit eden iklim değişikliğinin sonuçları ile yüzleşmede insanların sıkıntılarını gideren sonuçlar elde etmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya