Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Paris, Dünya Kupası maçlarını göstermeme boykotuna katıldı

Paris, Dünya Kupası maçlarını göstermeme boykotuna katıldı

Lille, Bordeaux ve Marsilya, maçları büyük ekranda göstermeme kararı alan diğer Fransız şehirleri arasında
Çarşamba, 5 Ekim, 2022 - 11:30
Fransızlar 2018'de Dünya Kupası zaferini kutluyor (Reuters)

Paris'teki yetkililer, Katar'da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası'ndaki maçların şehirde büyük ekranlarda gösterilmeyeceğini duyurdu.

Başkent, turnuvayı boykot eden diğer birkaç Fransız şehrini takip ederken, Belediye Başkan Yardımcısı Pierre Rabadan, AFP'ye yaptığı açıklamada bunun hem "çevresel hem de sosyal" nedenlerden kaynaklandığını doğruladı.

The Independent'ta yer alan habere göre Lille belediye meclisi geçen hafta taraftar parkı tarzı etkinliklerin yasaklanmasını oybirliğiyle kabul ederken, Bordeaux, Marsilya, Strazburg ve Reims de bu kararı izleyen kentler arasında yer aldı.

Turnuvanın (20 Kasım-18 Aralık) Kuzey Yarımküre'de kışa denk gelmesi de oyunların gösterilmemesi için bir neden olarak sunuldu.

Rabadan, "Bizim için, büyük ekran alanları kurmaya dair birkaç sorun vardı: Birincisi, hem çevre hem de toplumsal açılardan bu Dünya Kupası'nın düzenlendiği koşullar. İkincisiyse aralıkta gerçekleşiyor olması" dedi.

Dünya Kupası'nın Katar'a verilmesi insan hakları grupları tarafından ağır şekilde eleştiriliyor.

Uluslararası Af Örgütü, 2018'de işçi reformlarının başlatılmasına rağmen, turnuva için tesislerin inşası sırasında "yüz binlerce" göçmen işçinin insan hakları ihlalleriyle karşı karşıya kaldığını iddia etti.

Parisliler Champ-de-Mars'ta büyük bir ekran kurulduktan sonra, Eyfel Kulesi'nin gölgesinde Fransa'nın 2018 Dünya Kupası'nı kazanmasını izleyebilmişti.

Tahminen 20 bin kişi Belçika'ya karşı yarı final zaferini Hôtel de Ville önünde büyük bir perdeden izlemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya