Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çocuklarda göz kanserinin muhtemel tedavisi bulundu

Çocuklarda göz kanserinin muhtemel tedavisi bulundu

Çarşamba, 5 Ekim, 2022 - 10:00
Kemoterapiden sonra retinoblastomun inaktif intraarteriyel kalıntıları

Onlarca yıldır tıbbın gelişmesine rağmen, göz kanserine yakalanan çocuklar için belirli bir tedavinin bulunmaması ve kanserin moleküler düzeyde iyi anlaşılmaması nedeniyle hastalar sıklıkla gözlerini veya görme yetilerini kaybediyor.

ABD Sounthwest ve Miami Üniversitelerinden araştırmacılar, östrojenle ilişkili gama reseptörleri, (ESRRG olarak da bilinir) molekülünün aşırı aktif hale geldiğini ve retina kanseri hücrelerinin hayatta kalmasını desteklediğini keşfettiler.

Şarku’l Avsat’ın Science Advanced dergisinden aktardığına göre yayınlanan akademik çalışmada bilimsel araştırma ekibi, bu molekülü bloke etmenin retinoblastom hücrelerini öldürdüğünü kaydetti.

Retinoblastom, gözün arkasında bulunan, ışığı alan ve beyne sinyallere dönüştürerek gönderen doku olan retinada nadir görülen bir kanser. Bu kanser türü genellikle iki yaşın altındaki çocuklarda görülür ve bu kanserin, RB1 genindeki mutasyonlarla bağlantılı olduğunu söylenir.

Bununla birlikte, şu anda bu kanser türünün belirli, özel ve hedefe yönelik tedavileri yok. Doktorlar, birçok yan etkisi ve toksisitesi olan geniş spektrumlu kemoterapi ilaçlarına güveniyor.

Yeni çalışmada, ABD Sounthwest Üniversitesi'nde oftalmoloji profesörü olan J. William Harbour ve meslektaşları, bugüne kadar bildirilen en büyük retinoblastom dizileme analizini temsil edecek şekilde 103 retinoblastom hastasından alınan kanser hücrelerindeki genleri ve proteinleri analiz ettiler.

Tümörlerin yüzde 94'ü RB1 mutasyonlarını içerirken, birçoğu başka değiştirilmiş genleri de içeriyordu. Bilim insanları bu diğer mutasyonları analiz ettiklerinde, ESRRG molekülünün rolünü keşfettiler.

Araştırma ekibi, RB1 geninin normal retina hücrelerinde moleküle genellikle baskı yaptığını gösterdi. Ancak retinoblastoma dönüşen retina hücrelerinde bu molekül, normalde sağlıklı hücreleri öldüren bir sinyal olan düşük oksijen seviyelerinde bile aktive olur ve hücrelerin canlı kalmasına ve çoğalmalarına yardımcı olur.

Harbour, çalışmanın yayınlanmasıyla birlikte ABD Güneybatı Üniversitesi'nin web sitesinde yayınlanan bir raporda şu ifadeleri kullandı: “Hücreler RB1 genini kaybettiğinde, molekülün, düşük oksijen koşullarına rağmen tümör büyümesinin devam etmesini sağlamak için salındığını keşfettik.”

Araştırmacılar, bu molekülü hedef alan ilaçların insanlarda retinoblastom tedavisinde kullanılabileceğini kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu kaydetti. Ancak ilk sonuçlar cesaret verici.

Harbour, "Retinoblastom, çocuklarda en sık görülen göz kanseri türü ve sonunda potansiyel bir tedavi keşfetmek çok heyecan verici" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya