Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Burkina Faso’daki darbe liderlerini Rusya konusunda uyardı

ABD, Burkina Faso’daki darbe liderlerini Rusya konusunda uyardı

Çarşamba, 5 Ekim, 2022 - 13:00
Başkent Vagadugu’da Fransa ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’na karşı gösteriler (AFP)

ABD, Burkina Faso’daki askeri cuntayı, Wagner paramiliter grubunun son darbeye güçlü desteğini belirtmesinin ardından Rusya ile ittifakın riskleri konusunda uyardı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel gazetecilere verdiği demeçte, “Wagner grubunun yayıldığı ülkeler daha zayıf ve daha az güvenli hale geldi ve bunu yalnızca Afrika’da birçok durumlarda gördük” dedi.

Burkina Faso’daki mevcut durumu kötüleştirmeye yönelik her türlü girişimi kınadıklarını dile getiren Patel, “Yeni geçiş hükümetini, demokratik olarak seçilmiş bir sivil hükümete dönüş için üzerinde anlaşmaya varılan takvime uymaya teşvik ediyoruz” diye ekledi.

Fakir Sahel ülkesi Burkina Faso, iktidardaki askeri grubun lideri olan 34 yaşındaki Yüzbaşı İbrahim Traore’nin, Cuma gecesi Ocak ayında bir başka darbeyle iktidara gelen Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba’yı devirmesinden bu yana kargaşa içinde.

Başkent Vagadugu’da dün protesto gösterisi düzenleyenler, Rusya’yı destekleyen ve Batı Afrika’da etkisini kaybeden Fransa’yı eleştiren sloganlar attı.

Kremlin’e yakın iş insanı ve Wagner grubunun kurucusu Yevgeny Prigozhin, sosyal medya üzerinden darbeci Traore’ye desteğini ifade edip, kendisi ve askerlerinin halklarının iyiliği için gerekeni yaptığını vurgulaması sonucu spekülasyonlar daha da arttı.

Komşu Mali’deki askeri cunta da, Wagner grubuyla bağlarını güçlendirdi ve Batı’nın uyarılarına meydan okudu.

Wagner grubu, Orta Afrika Cumhuriyeti, Libya, Suriye ve Ukrayna’da hak ihlalleriyle suçlanıyor ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için bir gölge ordu olarak tanımlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya