Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da Ptolemaios döneminden bir mezar bulundu

Mısır’da Ptolemaios döneminden bir mezar bulundu

Mısır’da arkeolojik eğitim sırasında Ptolemaios Hanedanlığı’ndan bir mezar bulundu
Çarşamba, 5 Ekim, 2022 - 10:15
Mısır’ın Sevhac kentinde yapılan arkeolojik kazılar

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, Sevhac kentindeki bir arkeolojik kazıda Ptolemaios (Batlamyus) Hanedanlığı’na ait bir mezar bulunduğunu açıkladı.

Arkeolojik kazı, bakanlık dahilindeki eğitim çalışmasında gerçekleşti. Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’na bağlı Merkezi Eğitim Birimi ve Sevhac Eski Eserler Bürosu ile iş birliği içinde yapılan arkeolojik kazı sırasında Sevhac’da bulunan Ahmim bölgesinde eski dönemlerden kalma yazıtlar bulundu.

Şarku’l Avsat’a konuşan Eski Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Veziri, Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’nın arkeolog yetiştirmek için kurulda çalışan kişiler için düzenlediği eğitim programına Eski Eserler Yüksek Kurulu’ndan 16 müfettişin katıldığını belirtti. Bölgedeki uygulamalı eğitim programı sırasında katılımcılar, Ptolemaios Hanedanlığı’ndan kalma bir mezar keşfetti.

Yukarı Mısır Eski Eserler Merkezi İdaresi Başkanı Muhammed Abdülbadi, keşfedilen mezarlığın bulunduğu avluya kerpiçten yapılmış bir merdiven ile inildiğini açıkladı. Mezarlığın girişinin sağında tuğla duvar kalıntılarının bulunduğunu belirtildi.

Mezarlık, 2 metre 70 cm ve 2 metre 65 cm ölçülerinde ve 1 metre 70 cm yüksekliğinde olan iki odadan oluşuyor. Odalarının çatısına dair bir eser bulunmadığı ve odaların duvarlarında çeşitli çizimlerin ve yazıların olduğu bir harç tabakası olduğu belirtildi. Arkeolojik kazıda içinde yazı olmayan bir lahit ve bir tabut kapağı keşfedildi. Birinci odanın doğu duvarından ikinci odaya açılan bir kapı mevcut ve duvarda mezardaki kişinin dünyadaki hayatının anlatıldığı çizimler bulunuyor. Çizimlerin çoğu o dönemlerden kullanılan maddelerden ile çizilmiş.

Önümüzdeki günlerde mezarlığın sahibinin kim olduğunun belirlenmesi için çeşitli çalışmalar yapılacak. Mezar sahibinin o dönemde bir yetkili olduğu düşünülüyor. Mezarın bulunduğu yerin yanı sıra mezarda bulunan kalıntılar, hiyeroglif yazılar, mezarlığın bulunduğu odada keşfedilen çeşitli eşyalar ve mumya hayvan kalıntıları, mezarda yatan kişinin dönemde önemli bir isim olduğunu düşünülmesine neden oldu.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı Merkezi Eğitim Birimi Amiri Basim Cihad, eğitim programının teorik ve pratik olmak üzere iki bölümden oluştuğunu ve programın 1 ay sürdüğünü açıkladı. Katılımcılar, arkeolojik araştırmalar, yazıtların bilgisayar uygulamaları ile dijital ortama aktarılmasının yanı sıra eski dönemlerde kullanılan eşyalar, eski hayvan kemikleri üzerine eğitimler aldı. Eğitim programında Yukarı Mısır’ın çeşitli bölgelerinde eski zamanlardaki hükümdarların ve etkili isimlerin mezarlıklarının bulunduğu bölgelerde arkeolojik çalışmalar yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya