Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Dışişleri Bakanı: İran'ın ülkenin petrol kaynaklarına el koymasına izin vermeyeceğiz

Yemen Dışişleri Bakanı: İran'ın ülkenin petrol kaynaklarına el koymasına izin vermeyeceğiz

Çarşamba, 5 Ekim, 2022 - 15:45
Yemen Dışişleri Bakanı Rabat'taki Yemen büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında (Yemen Dışişleri Bakanlığı)

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek bugün, İran'ın Yemen'in petrol kaynaklarına el koymasına izin verilmeyeceğini ve ülkesinin haklarını halkını savunmak için kullanacağını söyledi.

Yemenli bakan, İran destekli Husilerin Kızıldeniz çevresini askeri bölgeye çevirdiğini belirterek, barış çabalarını engelleyen tarafın Husi milisleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Yemen'in Rabat'taki büyükelçilik binasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Ahmed Avad bin Mübarek, hükümetin barış ve ateşkesin uzatılması konusunda istekli olduğunu belirterek, "Ateşkese yönelik tüm taahhütlerimizi yerine getirdik. Husiler ise Taiz’e giden yolları açmayı reddetti" dedi.

Savaşın Husiler tarafından dayatıldığını söyleyen Bakan, darbecilerin ülkede Tahran'ın yayılmacı politikalarını yürüttüğünü vurguladı.

Dışişleri Bakanı, Yemen'in, Arap ve İslam ülkelerinde etkin bir devlet haline gelmesi için Husi darbesinin sona erdirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Husi milislerinin savaşı sürdürmekte çıkarı olduğunu söyleyen Bakan, darbecilerin ülkeye nefret söylemi getirdiğini kaydetti.

2 Ağustos'ta Birleşmiş Milletler, Yemenli tarafların ateşkesi 2 Ağustos'tan 2 Ekim'e kadar aynı şartlara göre iki ay daha uzatma konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya