Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Takviye ilaçlara dikkat!

Takviye ilaçlara dikkat!

zmanlar takviye edici ilaçları almakla ilgili 5 riske karşı uyardı
Perşembe, 6 Ekim, 2022 - 06:30

Reçetesiz takviyeleri alıyorsanız dikkatli olun. Hepsi güvenli değil. İç hastalıkları uzmanı Dr. Ronan Factora, takviye edici gıdaların belirli dozlarının sağlığınıza zarar verebileceğini ifade ederek şöyle diyor “Herhangi bir tür takviye almadan önce doktorunuzla konuşmanız her zaman tavsiye edilir. Düzenlenmemiş takviyeler, diğer ilaçlarla birlikte aşırı miktarlarda alındığında veya doğrulanmamış bir tıbbi sorun nedeniyle alındığında önemli bir risk oluşturabilir. Doktorunuzla konuşmak, olası etkileşimleri belirlemenize de yardımcı olabilir. Çoğu zaman eczacınıza, değerli yeni bir takviye hakkında sahip olduğunuz herhangi bir özel endişeyi sorun. Güvende kalmak üzgün olmaktan her zaman daha iyidir.”

Şarku’l Avsat’ın Eat This Not That adlı sağlık haberleri sitesinden aktardığı haberde uzmanlar takviye almakla ilgili başlıca beş riski şu şekilde açıklıyor.


Reçeteli İlaçlar

Dr. Factora, bazı takviyelerin reçeteli ilaçlarla etkileşime girebileceğini söylüyor: "Sarımsak, zencefil veya ginkgo özleri kan incelticilerle etkileşime girebilir ve kanama riskini artırabilir." Sarı kantaron genellikle depresyonu tedavi etmek için alınır, ancak aynı anda alınan diğer antidepresanlarla etkileşime girebilir” dedi.


Protein tozu

Zararsız görünen protein tozunun içinde ne var biliyor musunuz? Clean Lipal Project'teki araştırmacılar, 134 farklı protein tozu türünü inceledi ve birçoğunun tehlikeli seviyelerde toksin, ağır metal ve BPA içerdiğini keşfetti. Harvard'a bağlı Brigham ve Kadın Hastanesi'nde beslenme direktörü olan diyetisyen Cathy McManus, “Protein tozlarını yalnızca birkaç durumda ve yalnızca tıbbi gözetim altında öneriyorum” diyor.


Kolon temizleyiciler

David R. Heiman, "Kolon temizlemeleri ve lavmanlar yalnızca lisanslı bir doktor tarafından kolonoskopi öncesi veya kabızlık tedavisi için reçete edildiğinde güvenlidir" diyor. Heiman, "Şişkinlik, dehidrasyon ve kramp gibi kendi yan etkileriyle gelebilir. Ancak bunlar geçicidir ve kolonoskopiden sadece bir gün öncesine kadar sürer. Bu reçetesiz enjeksiyonlar büyük umut vaat ediyor olsa da, gerçek şu ki, yarardan çok zarar vermeleri muhtemeldir. Müshiller ve lavmanlar şiddetli karın ağrısına, kramplara ve şişkinliğe neden olabilir. Bu belirtiler saatler, hatta günler sonra da devam edebilir.”


Enerji takviyeleri

Doktorlar, reçetesiz satılan enerji takviyelerinin tehlikeli seviyelerde kafein içerebileceği konusunda uyarıyor. Banner Health'de tıbbi bir toksikolog olan Dr. Anne-Michelle Ruha, küçük miktarlarda kafeinin çoğu insan için genellikle tehlikeli olmadığını vurguluyor. “Ancak büyük miktarlar kan basıncını artırabilir ve kalp atış hızını hızlandırabilir. Bu yan etkilerin tehlikeli olabileceği birçok durum var” diyor.


Kilo verdirici takviyeler

Kilo verme takviyeleri her yıl binlerce insanı etkiliyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu kusurlu kilo verme takviyelerinin kapsamlı bir listesine sahip. Dr. Michael Daignault, “Hastalar, doktor gözetimi dışında reçeteli güçlü zayıflama ilaçları aldıklarında ve birden fazla kilo verme takviyesini özellikle metabolizmayı hızlandırmayı amaçlayan uyarıcılar metamfetamin veya kokain gibi yasa dışı uyarıcılarla birleştirdiklerinde sorunla karşılaşırlar" diye vurguluyor. Hızlı kalp atışı, yüksek tansiyon, zihinsel bozukluklar, olası karaciğer veya böbrek hasarı, ishal veya rektal kanama semptomları olan acil servise başvurabilirler.


Editörün Seçimi

Multimedya