Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail ordusunun Batı Şeria’da düzenlediği operasyonda bir Filistinli öldü

İsrail ordusunun Batı Şeria’da düzenlediği operasyonda bir Filistinli öldü

Perşembe, 6 Ekim, 2022 - 09:45
İsrail ordusunun Batı Şeria’da düzenlediği bir operasyon (AFP)

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail güçlerinin Batı Şeria’nın kuzeyinde düzenlediği operasyon sırasında bir Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bakanlık, 21 yaşındaki Ala Nasır Ahmed Zağal’ın Nablus’a bağlı Deyr el- Hatab bölgesinde işgalci güçler tarafından başından vurularak öldürüldüğünü açıkladı. Bakanlık, operasyon sırasında iki kişinin omzundan yaralandığını belirtti. Filistin medyası ve AFP muhabiri, iki yaralının gazeteci olduğunu duyurdu.

İsrail ordusu, iki gazetecinin yaralanmasının nedenini bilmediğini açıkladı. Yapılan açıklamada operasyonun Nablus yakınlarındaki bir İsrail otobüsünün ve taksisinin hedef alındığı silahlı saldırıya karıştığı belirlenen bir kişinin gözaltına alınması için düzenlendiği belirtildi. Gözaltına alınan kişinin 35 yaşındaki Selman Umran olduğu, Umran’ın apartmanda kuşatıldığı sırada askerlere ateş açtığı, askerlerin de binaya ateş açarak karşılık verdiği kaydedildi.

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde neredeyse her gün operasyon düzenliyor. Operasyonlar, İsrail güçleri ve Filistinliler arasında çatışmalara neden oluyor.

Bölgede yaşanan gerginlikler İsrail’de 1 Kasım’da düzenlenecek yasama seçimleri ve birçok Filistinli gencin, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’nin İsrail’in bölgede düzenlediği operasyonlarına karşı çıkmamakla suçlandığı dönemde yaşanıyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile bir araya geldi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Sullivan, görüşmede terörizm ve provoke edici hareketlerle mücadele ederek Batı Şeria’daki gerilimin düşürülmesi gerektiğini belirtti. ABD yetkilisi, görüşmede bölgedeki tarafların, bölgenin istikrarını tehdit eden hareketlerden kaçınılması ve Filistin’deki kurumların geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. 


Editörün Seçimi

Multimedya