Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuveyt'te Veliaht Prens, Şeyh Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah başkanlığındaki 41. hükümetin kurulmasını onayladı

Kuveyt'te Veliaht Prens, Şeyh Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah başkanlığındaki 41. hükümetin kurulmasını onayladı

Perşembe, 6 Ekim, 2022 - 08:00
Şeyh Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah dün Şeyh Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah’ın başkanlığında ikinci yeni hükümetin kurulması için emir vermişti. Bugün ise Veliaht Prens Meşal el-Ahmed es-Sabah, Şeyh Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah başkanlığındaki 41. hükümetin kurulmasını resmen onayladı.

Şeyh Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah’ın Başbakan olarak atanması, geçtiğimiz Temmuz ayında kurulan ilk hükümetinin ülkede yapılan parlamento seçimlerinin sonuçlarının ardından istifasını sunmasıyla geldi.

1956 yılında Kuveyt’te dünyaya gelen Şeyh Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah, Emir Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın en büyük oğlu. Üniversite eğitimine kadar Kuveyt okullarında eğitim gördü ve Kuveyt Üniversitesi'nde lisans yaptı.

Şeyh Ahmed, Kuveyt İçişleri Bakanlığı'nda emekli Korgeneral rütbesine sahip olup hali hazırda 9 Mart 2022'den bu yana Başbakan Birinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanı. Daha önce de, Ulusal Muhafız Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Dün öğleden sonra Talal Halidel Ahmed es-Sabah Başbakan Birinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanı, Muhammed Abdullarif el Faris Başbakan Yardımcısı ve Kabine İşlerimden Sorumlu Devlet Bakanı, Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah ise Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Belediye İşlerinden ve İletişimden Sorumlu Devlet Bakanlığına Rana el-Faris olurken, Abdurrahman el Mutairi Bilgi ve Kültür Bakanı, Abdulvehhab Muhammed er Raşid ise Ekonomik İşler ve Yatırımdan Sorumlu Devlet Bakanı olarak atandı. Yeni hükümette Sağlık Bakanı ise Dr. Ahmed Andulvehhab el Avadi oldu.

Yeni hükümette yer alan isimler arasında Petrol Bakanı Hüseyin İsmail Muhammed İsmail ve Millet Meclisi İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve İskân ve Kentsel Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Halife Tamer ek Hamida da var. Savunma Bakanlığına Abdullah Ali Abdullah es-Sali es-Sabah getirilirken, Bayındırlık Bakanlığına Ammar Muhammed el Acmi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’na ise Mazen Saad getirildi.

Dr. Müsenna Talib Abdurrahman el Rifai Eğitim Bakanı ve Yüksek Öğrenim ve Bilimsel Araştırma Bakanı olarak atanırken, Dr. Muhammed Abdurrahman ise Adalet Bakanlığına getirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya