Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yaşlıların yüzleri hatırlama yeteneğini geliştiren oyun tasarlandı

Yaşlıların yüzleri hatırlama yeteneğini geliştiren oyun tasarlandı

Perşembe, 6 Ekim, 2022 - 11:15
Oyun Denemelerine Katılan Katılımcılardan Biri (Kaliforniya Üniversitesi)

On yıllık bir çalışmanın ardından, nörobilim alanında araştırma yapan San Francisco Neuroscape Center’da, California Üniversitesi'nden bilim insanları, yaşlı yetişkinlerde bilişin önemli yönlerini iyileştiren bir video oyunu geliştirdiler.

Şarku’l Avsat’ın PNAS dergisinden aktardığı habere göre yayınlanan çalışmada araştırmacılar, baterist Mickey Hart'a danışılarak geliştirilen ve "müzikal ritim oyunu" olarak adlandırılan yeni oyunun 60 ile 79 yaş arasındaki katılımcılara sadece davul çalmayı öğretmediğini ortaya koydu. Oyun aynı zamanda yaşlıların, yüzleri hatırlama yeteneklerini de geliştirdi.

Oyunun arkasındaki algoritmalar, birisinin oyunu ne kadar iyi oynadığına bağlı olarak zorluğu otomatik olarak artırarak veya azaltarak ticari oyunlardan daha iyi sonuçlar elde eder. Bu şekilde oyun, daha az yetenekli oyuncuların yorulmasını engellerken, daha büyük yeteneklere sahip olanlara meydan okumaya devam eder.

Sekiz hafta boyunca süren oyunun temelindeki program, insanlara elektronik bir tablette nasıl ritim çalınacağını öğretmek için görsel ipuçları kullandı. Zamanla, ipuçları kayboldu ve oyuncuları ritmi ezberlemeye zorladı.

Katılımcılar nihayet tanıdık olmayan yüzleri tanıma yetenekleri açısından test edildiğinde, EEG verileri, beynin sağ taraftaki (üst parietal lob) müzik okumayla ilgili kısımda ve kısa süreli görsel hafızada görevlerini yerine getirmek için hareketliliğin arttığını gösterdi. Bu da, alıştırma yapmanın, insanların bir şeyi hafızaya alma ve daha sonra ihtiyaç duyduklarında geri getirme şeklini geliştirdiğini gösteriyor.

Neuroscape Center Nöroloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Theodore Zanto, California Üniversitesi web sitesinde, çalışmanın yayınlanmasıyla birlikte yayınlanan raporda şunları söyledi: “Oyunda eğitilen yaşlıların hafıza gelişimi inanılmazdı. Sonuçlar, dijital eğitimin, yaşlılarda azalan bilişsel yetileri geliştirmedeki önemini gösteriyor ve bu da bu tür oyunları yeni bir deneysel tıp biçimi haline getiriyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya