Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Elon Musk, Twitter için verdiği yeni teklife rağmen mahkemeye çıkabilir

Elon Musk, Twitter için verdiği yeni teklife rağmen mahkemeye çıkabilir

Dava hakkında bilgisi olan birinin "Dava dosyasına dikkat edin" dediği bildirildi
Perşembe, 6 Ekim, 2022 - 14:30
Fotoğraf: AFP

The Independent'ta yer alan habere göre Elon Musk, sosyal medya şirketini satın almak için yeni bir teklifte bulunmasına rağmen yine de Twitter ile mahkemeye gitmek zorunda kalabilir.

Musk, nisanda Twitter'ı 44 milyar dolara satın almak için ilk teklifini yapmış ancak sonra anlaşmadan geri çekilmeye çalışmıştı. Bu, görünüşe göre platformdaki bot sayısıyla ilgili endişelerden kaynaklanıyordu ancak Twitter, platformdaki aktif hesap sayısından farklı olan gerçek günlük aktif kullanıcı sayısıyla ilgili raporlarının hâlâ doğru olduğunu savunuyor.

Musk'ın mesajlarının önceki haftalarda mahkeme belgeleriyle ortaya çıkmasının ardından milyarder, hisse başına 54,20 dolarlık bir teklif daha yaptı.

Ancak davaya aşina kaynaklar çarşamba günü Reuters'e yaptıkları açıklamada davanın devam edebileceğini söyledi. Bir kaynak, "Dava dosyasına göz kulak olun" dedi.

Twitter'ın hukuk ekibi ve Musk'ın avukatları, karşılıklı güvensizliğin üstesinden gelmek ve anlaşmayı kapatmak için bir süreç bulmak amacıyla salı günü ihtilafı denetleyen hakime yeni bilgiler sundu.

Gelinen noktaya kadar yaşanan bir dizi karmaşık olaya rağmen bu gelişme olağandışı görünmüyor. Musk daha önce Twitter'ı satın almak için bir teklifte bulunmuştu ve sosyal medya şirketinin, Musk'ın ikinci teklifinden sözleşmelerdeki mürekkep kurumadan vazgeçmesine izin vermesi pek mümkün görünmüyor.

Columbia Üniversitesi'nden hukuk profesörü Eric Talley, The Verge'e verdiği demeçte Musk'ın muhtemelen bu fiyasko boyunca yapılan "son derece tutarsız açıklamaları" eşeleyebilecek "çok tatsız bir yeminli ifadeyle" karşı karşıya olduğunu söyledi.

Davayı denetleyen Baş Hakim Kathaleen McCormick'in, daha önce rutin olarak şirketleri ve hükümetleri yanlış yönlendiren bir girişimcinin mektubuna dayanarak duruşmaları yeniden planlaması da olası değil. The Wall Street Journal'ın haberine göre McCormick, Musk'ın Twitter'dan veri talep etmesini de eleştirdi ve bunu "saçma derecede kapsamlı" olarak nitelendirdi.

Dahası, Musk satın almaya çalıştığı şirkete sürekli hakaret etti ve sonra onu satın almaktan vazgeçti, bu da çalışanların moralini düşürdü. Musk'ın teklifte bulunduğu Twitter'ın, Musk ona katıldığında aynı kalıp kalmayacağı belli değil.

 


Editörün Seçimi

Multimedya