Scrubs ve Californication'ın yapımcısı 18 cinsel saldırı suçlamasıyla karşı karşıya

Eric Weinberg'ün "Hollywood kimliğini kullanarak" kadınları istismar ettiği öne sürüldü

Los Angeles Bölge Başsavcısı George Gascón, Weinberg'e yöneltilen suçlamalar hakkında basın açıklaması yaptı (AP)
Los Angeles Bölge Başsavcısı George Gascón, Weinberg'e yöneltilen suçlamalar hakkında basın açıklaması yaptı (AP)
TT

Scrubs ve Californication'ın yapımcısı 18 cinsel saldırı suçlamasıyla karşı karşıya

Los Angeles Bölge Başsavcısı George Gascón, Weinberg'e yöneltilen suçlamalar hakkında basın açıklaması yaptı (AP)
Los Angeles Bölge Başsavcısı George Gascón, Weinberg'e yöneltilen suçlamalar hakkında basın açıklaması yaptı (AP)

Scrubs, Californication ve Anger Management gibi dizilerde çalışan yapımcı ve yazar Eric Weinberg'e tecavüz, cinsel saldırı ve hürriyeti tahdit gibi 18 farklı suçlamayla dava açıldı.
Ünlü yapımcının, fotoğraf çekimleri sırasında Hollywood kimliğini kullanarak genç kadınları istismar ettiği öne sürüldü.
61 yaşındaki yapımcı, temmuzda ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles şehrinde tutuklandıktan sonra 3,2 milyon dolar (yaklaşık 60 milyon TL) kefalet ödeyerek serbest kalmıştı.
Salı günü (4 Ekim) yine tutuklanan Weinberg, bu kez de 5 milyon dolar (yaklaşık 92 milyon TL) kefalet ödeyerek 25 Ekim'de davası görülmek üzere salındı.
Los Angeles Bölge Savcısı dün (5 Ekim) düzenlenen basın açıklamasında, "Davalı, öne sürülen cinsel istismarlarda fotoğraf çekimlerinde genç kadınları Hollywood kimliğini kullanarak etkilemeye çalışmıştır" ifadesini kullandı.
Polisin aktardığına göre, Weinberg'e yöneltilen 18 cinsel istismar suçlaması 2014'ten 2019'a kadar yaşanan bir dizi olayı kapsıyor.
Öte yandan savcı, temmuzda Weingberg hakkındaki suçlamalar ilk defa ortaya atıldıktan sonra "onlarca" başka kadının da 2012'ye kadar uzanan cinsel saldırı iddialarıyla şikayette bulunduğunu belirtti.
Weinberg'ün yapımcısı olduğu Scrubs, 2001'den 2010'a kadar yayımlanmış ve iki Primetime Emmy Ödülü kazanmıştı.
Independent Türkçe, BBC, The GuardianTV devi NBC, Premier Lig maçlarının ABD'de oynanmasını istiyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

TV devi NBC, Premier Lig maçlarının ABD'de oynanmasını istiyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Amerikan televizyon devi NBC, Premier Lig'de sezonun açılış hafta sonundaki maçların Birleşik Devletler'de oynanmasını istiyor. Bu talep, üst düzey maçların İngiltere dışında oynanmasına yönelik teklif yeniden sunulurken geldi.

NBC, Premier Lig'in Amerika'daki yayın ortağı ve İngiltere'nin en üst ligiyle yaptığı 6 sezonluk 2 milyar sterlin (yaklaşık 81,2 milyar TL) değerindeki son TV anlaşması, Birleşik Krallık dışındaki en büyük anlaşma.

Premier Lig'in CEO'su Richard Masters geçen hafta yaptığı açıklamada maçların Amerika'da oynanması için "kapının aralık göründüğünü" ancak halihazırda böyle bir planın olmadığını söylemişti.

Bu açıklama, LaLiga'nın 2018'de Miami'de Barcelona ve Girona arasında bir maç düzenleme teklifi üzerine FIFA'nın İspanyol ligine açtığı davayı geri çekmesinin ardından geldi.

Premier Lig, "39'uncu maç" diye adlandırılan fikstürü 2008'de onaylamaya çalışmış ancak taraftarların sert tepkisi ve FIFA'nın muhalefeti üzerine planlar rafa kaldırılmıştı.

Ancak futbolun yönetim organının muhalefeti yumuşuyor gibi görünüyor ve 2013'te Premier Lig'in yayın haklarını ilk kez satın alan NBC Sports'un üst düzey bir yöneticisi, maçların ABD'de oynanması  için yeniden "baskı" yapılacağını söyledi.

NBC Sports'un satın alma ve ortaklıklar başkanı Jon Miller, The Athletic'e, "Gelecekte bir noktada, açılış hafta sonunda birkaç Premier Lig maçının sezonu buradaki büyük stadyumlarda açtığını görmeyi çok isterim" diye konuştu.

Ve bunun için bastırmaya devam edeceğimizi biliyorum çünkü burada normal sezon maçlarını görmek isteyen bir Amerikan seyircisi olduğunu düşünüyorum. Ancak bu sırada, maçları mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmak için elimizden gelen her şeyi yapmak üzere Premier Lig'le birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Futbol Taraftarları Derneği bu yorumlara sert tepki gösterdi ve Twitter/X'te bir açıklama yayımladı: 

2008'de 39. Maçı yendik ve herhangi bir yeniden canlandırma girişimine tam gaz, iki ayağımız yerden kesik, kramponlarımız dize girecek şekilde saldıracağız.

İspanya LaLiga Başkanı Javier Tebas, İspanya'nın en üst düzey liginde 2025-26 sezonundan itibaren maçların Birleşik Devletler'de oynanabileceğini söylemişti.

Independent Türkçe


SRMG, bazı gazetelerinde dijital platformların geliştirildiğini ve yeni editör atamalarını duyurdu

SRMG logosu (Şarku’l Avsat)
SRMG logosu (Şarku’l Avsat)
TT

SRMG, bazı gazetelerinde dijital platformların geliştirildiğini ve yeni editör atamalarını duyurdu

SRMG logosu (Şarku’l Avsat)
SRMG logosu (Şarku’l Avsat)

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın (MENA) en büyük entegre medya grubu olan Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG), dijital dönüşüm stratejisi doğrultusunda bazı gazeteleri için çeşitli dijital platformlar geliştirildiğini duyurdu.

SRMG ayrıca, grubun ikinci nesil gazeteci ve medya kadrolarını öne çıkarma ve destekleme çabasının bir parçası olarak, birkaç yeni baş editör ve baş editör yardımcısı atadı.

Grubun bazı gazetelerinin operasyonel sistemindeki yeni gelişmeler arasında, 19 Ocak 2024’ten itibaren Arriyadiyah, al-Eqtisadiah ve Malayalam News için dijital platformların kurulması yer alıyor.

Bu karar, özellikle dijital, sosyal ve görsel-işitsel medya platformlarının artan popülaritesiyle birlikte bölgesel medya tüketim alışkanlıklarındaki önemli değişimi yansıtıyor.

Gelişmeler, SRMG’nin operasyonel verimliliğini optimize edecek, ses, video ve yazılı formatlarda yenilikçi dijital ürünlerin üretimini destekleyecek, dijital platformlarda reklam verenler için yeni ve çeşitli içerik teklifleri ve pazarlama fırsatları yaratacak.

FOTO: Majalla Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Hamidi
Majalla Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Hamidi

SRMG, yeni nesil medya profesyonellerine ve gazetecilere güç verecek şekilde baş editör düzeyinde çeşitli atamalar yaptığını duyurdu.

Bu bağlamda İbrahim Hamidi, Arap dünyasının önde gelen güncel ve siyasi olaylarına yer veren Majalla dergisinin Genel Yayın Yönetmeni olarak atandı.

Hamidi, 22 yılı aşkın deneyimiyle el-Hayat Gazetesi’nde çeşitli editörlük görevlerinde bulundu ve gazetenin Şam’daki ofisinin direktörlüğünü yaptı.

2017’den bu yana Şarku’l Avsat gazetesinde kıdemli diplomatik editör ve Suriye meseleleri konusunda uzman yazar olarak görev yaptı.

Hamidi, yıllık okunma sayısında yüzde bin 704 artışla etkileyici sonuçlar ortaya koyan Majalla dergisinin dijital dönüşüm sürecini yönetti.

FOTO: AlEqtisadiah’ın Genel Yayın Yönetmeni Yardımcılığı’na atanan Muhammed Bishi
 AlEqtisadiah’ın Genel Yayın Yönetmeni Yardımcılığı’na atanan Muhammed Bishi

Muhammed el-Bishi, Suudi Arabistan merkezli Bloomberg’deki Asharq Business’ın Genel Yayın Yönetmeni olarak mevcut görevini sürdürmenin yanı sıra, AlEqtisadiah’ın Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı olarak atandı.

Bishi, dijital ekonomi haberlerinde bir numara olan Asharq Al-Awsat, al-Eqtisadiah ve Bloomberg ile Asharq Business’ta birçok editörlük pozisyonunda bulundu.

Bishi’nin kapsamlı ekonomik ve editoryal uzmanlığı, kuruluşundan bu yana Bloomberg ile Asharq Business’ın büyümesinde çok önemli bir rol oynadı.

Bu karar, SRMG’nin AlEqtisadiah’ı Bloomberg ile birlikte Asharq Business kapsamında yeniden yapılandırmaya yönelik en son stratejik kararının ardından alındı.

Bu karar, şirketin en kritik küresel iş dünyası ve ekonomi haberlerine, bunun bölge üzerindeki etkisine derinlemesine, yüksek kaliteli analiz ve kapsama yoluyla odaklanmasına olanak tanıyor.

SRMG ayrıca, yüksek kaliteli editoryal süreçleri sürdürmek, bilgi ve becerileri aktarmak ve yenilikçi medya içeriği oluşturmak için birkaç yeni baş editör yardımcısı ve baş editör yardımcısı atadı.

FOTO: Şarku’l Avsat’ın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Muhammed Hani
Şarku’l Avsat’ın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Muhammed Hani

Arap dünyasının en önemli editörlük yeteneklerinden biri olan Muhammed Hani, Şarku’l Avsat’ın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı olarak atandı.

Hani, el-Hayat ve Şarku’l-Avsat’ta çeşitli editörlük pozisyonlarında görev yapmış olması nedeniyle zengin bir deneyime sahip.

Asharq Al-Awsat’ın yakın zamanda yenilenmesinde önemli bir rol oynadı ve modern içerik yönetimi sistemlerindeki kapsamlı deneyiminden yararlanarak, medya başlığının dijital dönüşümünü ve büyüme stratejisini denetledi.

FOTO: Şarku’l Avsat’ın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Zaid bin Kami
Şarku’l Avsat’ın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Zaid bin Kami

Zaid bin Kami de Şarku’l Avsat’ın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı olarak atandı.

Kami, daha önce AlEqtisadiah’ın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı ve Şarku’l Avsat’ta Ekonomi Haberleri Direktörü olarak görev yaptı.

Ayrıca, 2009-2014 yılları arasında Şarku’l Avsat dergisinin Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı.

Ekonomi alanında uzmanlaşarak hem matbu hem de video gazeteciliğinde geniş deneyime sahiptir.

FOTO: Arab News’in Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Noor Nugali
Arab News’in Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Noor Nugali

Noor Nugali, çeşitli editoryal görevlerde ilerleyerek Arab News’in Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı olarak atandı.

Nugali, Arab News’in Fransızca dijital versiyonunun 2020’de piyasaya sürülmesinde önemli bir rol oynadı.

Ayrıca, ABD’nin İklim Özel Elçisi John Kerry ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da dahil olmak üzere önde gelen siyasi figürlerle önemli röportajlar gerçekleştirdi.

Nugali, üst düzey konferansların haberleştirilmesinde etkili oldu ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın uluslararası turlarında medya heyetinde yer aldı.

FOTO: Independent Arabia’nın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı May Sharif
Independent Arabia’nın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı May Sharif

May Sharif, Independent Arabia’nın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı olarak atandı.

Sharif, son görevi olan gazetenin Riyad ofisinde Denetleme Müdürü de dahil olmak üzere çeşitli editörlük pozisyonlarında bulundu.

İçerik oluşturma departmanındaki görev süresi boyunca Sharif, çeşitli proje ve belgeselleri etkin bir şekilde hayata geçirdi.

Ayrıca gazetenin sosyal medya hesaplarını denetleyerek, yayının kuruluş ve gelişim aşamalarına önemli katkılarda bulundu.

SRMG’deki bu önemli adımlar hakkında yorum yapan SRMG CEO’su Cumana er-Raşid, bu stratejinin doğru, derinlemesine, güvenilir ve yüksek kaliteli içeriğe yönelik artan izleyici talebini karşılamak için geliştirildiğini belirterek, şunları söyledi:

“İddialı büyüme ve dönüşüm stratejimizi başlattığımızdan bu yana SRMG’nin son üç yılda elde ettiği başarılardan gurur duyuyoruz. Yatırımlarımız sadece artan talebi karşılamakla sınırlı değil, aynı zamanda bu hedefe ulaşmak için en iyi yolları, araçları ve yetenekleri bulmak, zengin gazetecilik mirasını modern araçlarla ve geniş izleyici kitlemizin yenilenen arzularıyla birleştiren dengeli bir politika oluşturmakla ilgilidir.”

Raşid, grubun büyüme ve genişleme stratejisinin, bölgesel medya ortamında ön sıralardaki lider rolünü sürdürmeye ve yenilikçi dijital platformları kullanarak farklı hedef kitlelerinin ihtiyaçlarını karşılama kararlılığını yeniden teyit etmeye odaklandığını vurguladı.


Büyük reklamverenlerin çekilmesi X’i ne ölçüde etkileyecek?

Milyarder Elon Musk'ı "X" platformu logosunun yanında gösteren kompozit bir görsel (AFP)
Milyarder Elon Musk'ı "X" platformu logosunun yanında gösteren kompozit bir görsel (AFP)
TT

Büyük reklamverenlerin çekilmesi X’i ne ölçüde etkileyecek?

Milyarder Elon Musk'ı "X" platformu logosunun yanında gösteren kompozit bir görsel (AFP)
Milyarder Elon Musk'ı "X" platformu logosunun yanında gösteren kompozit bir görsel (AFP)

Amerikalı milyarder Elon Musk'ın, sahibi olduğu "X" platformunu (eski adıyla Twitter) boykot ettiklerini açıklayan reklamverenlere yönelik sözlü saldırısı, bir grup uzmanın bu boykot sonucunda sosyal ağın iflas etme olasılığına dikkat çekmesi nedeniyle sosyal ağı giderek daha fazla zayıflama tehdidiyle karşı karşıya bırakıyor.

Yaklaşık iki hafta önce Amerikalı milyarder, X’te Yahudileri beyazlara karşı nefreti körüklemekle suçlayan bir gönderiyi onayladıktan sonra uluslararası alanda şiddetli tepkilerle karşılaşmış ve antisemitizmle suçlanmıştı. Musk söz konusu paylaşımla ilgili olarak "asıl gerçek" yorumunda bulunmuştu.

Bunun sonucunda aralarında Apple, Walt Disney, Warner Bros Discovery ve Comcast'in bir yan kuruluşu olan NBCUniversal'ın da bulunduğu büyük Amerikan şirketleri "X" web sitesindeki reklamlarını geçici olarak durdurdu.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Musk, New York'ta düzenlenen "DealBook" zirvesi sırasında sert bir dil kullanarak antisemitizmle suçlanmasının ardından X’e reklam vermeyi durduran şirketlere tepki gösterdi. Amerikalı milyarder para ile şantaj yapılmasını reddettiğini ifade etti.

Ayrıca hayranlarının da aynı şekilde bu reklamverenleri boykot edeceğini ima etti.

Ancak reklamverenlerin çekilmesinin "X" platformunu öldürebileceğini ve iflas etmesine neden olabileceğini de kabul etti. Ayrıca Yahudilerin beyazlara karşı nefreti körüklediğine ilişkin yorumu için özür diledi ve bunu "platformda yaptığım en aptalca şey olmasa bile en aptalca şeylerden biri" olarak nitelendirdi.

New York Times, reklamverenlerin göçünün X'e bu yıl 75 milyon dolara mal olabileceğini bildirirken, İngiliz BBC, X'in geçen yılki gelirlerinin yaklaşık yüzde 90'ının reklamlardan geldiğini belirtti.

Pazarlama danışmanlığı firması Ebiquity'nin müşteri sorumlusu Mark Jay, reklam vermeyi bırakan şirketlerden herhangi birinin tekrar X'e döneceğine dair bir işaret olmadığını söyledi.

"Kimse oraya yeniden yatırım yapmak için bir strateji geliştirmedi" diye ekledi.

Pazarlama danışmanlığı firması AJL Advisory'den Lou Pascalis ise Musk'ın reklamverenlere hakaret etmesinin ve onlara küfürle saldırmasının onları platforma geri dönmekten tamamen uzaklaştıracağını söyledi.

Insider Intelligence'dan Jasmine Enberg ise, "X, faturalarını ödeyen şirketlere saldırmanın işin iyi işlemesi için faydalı olmadığını anlamak için uzman olmaya gerek yok. Reklamverenlerin sosyal ağlarda yürüttüğü boykot kampanyalarının çoğunun kısa ömürlü olduğunu, ancak bu boykotun sürebileceğini fark etmiş olabilirsiniz.” açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz Nisan ayında Musk, BBC'ye verdiği bir röportajda reklamcılıktan bahsederken "X" için ücretli aboneliklerin reklam parasının yerini almayacağını söyledi.

Musk, "Yılda 100 dolara abone olan bir milyon insanınız varsa, bu 100 milyon dolar demektir," dedi. "Bu gelir akışı, reklamların getirdiğine kıyasla oldukça küçük."

BBC, Musk'ın X’i iflastan kurtarmak için birkaç seçeneği olduğunu söylüyor.

Musk ayrıca daha düşük faizli ödemeler için bankalarla yeniden pazarlık yapmayı deneyebilir. Ancak yeniden müzakere başarısız olursa, iflas tek seçenek olabilir ve bu noktada bankalar X'in yönetiminde bir değişiklik için baskı yapmaya çalışabilir.

Uzmanlar çarşamba günü Musk, sert bir tavırla, eski Twitter şirketinin mali sıkıntıya girmesi halinde, bunu yapmak için yeterli kapasiteye sahip olsa bile şirketi kurtarmayacağını ima etti. Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre uzmanlar "Eğer şirket reklamverenlerin boykotu nedeniyle başarısız olursa, iflas edecektir" dedi.


Gençler ve sosyal medya

Şımartılmadan kaynaklanan sağlık ve davranış sorunları (Fotoğraf)
Şımartılmadan kaynaklanan sağlık ve davranış sorunları (Fotoğraf)
TT

Gençler ve sosyal medya

Şımartılmadan kaynaklanan sağlık ve davranış sorunları (Fotoğraf)
Şımartılmadan kaynaklanan sağlık ve davranış sorunları (Fotoğraf)

Sosyal medya kullanımı, özellikle gençler ve geç çocukluk dönemindeki çocuklar olmak üzere tüm aile üyeleri için bir tür günlük rutin haline geldi. Sanal da olsa sosyal ağların, gençleri psikolojik ve sosyal açıdan destekleyerek ve onları farklı yerlerdeki aile üyeleri ve sevdikleriyle bir araya getirerek duygusal farkındalıklarını geliştirmede önemli bir rol oynadığına şüphe yok.

Sosyal medya olgusunu ele alan çalışmaların çoğu esas olarak ergenler üzerindeki olumsuz etkisine odaklanmış olsa da, olumlu etkisi de yadsınamaz veya önemi küçümsenemez.

Sosyal iletişim

Bu alandaki en son çalışma bu yılın Ekim ayı başında Journal of Pediatrics'te yayımlandı ve Portekizli araştırmacılar tarafından Okul Çağındaki Çocuklarda Sağlık Davranışları üzerine yürütüldü. Bu araştırma 1998 yılından bu yana her 4 yılda bir Portekiz'de Dünya Sağlık Örgütü ile iş birliği içinde yürütülüyor. Çalışmada, sosyal medyanın -çeşitliliğine rağmen- kontrol edilebilen bir araçtan başka bir şey olmadığını ve iyi ya da sağlıklı veya yıkıcı bir şekilde kullanılmasının, internetin ortaya çıkmasından önce meydana gelen herhangi bir gelişme gibi korkunç sonuçlara yol açtığı açıklandı.

Olumsuz etkilerden duyulan korku - her ne kadar tamamen anlaşılabilir ve haklı olsa da- abartılı olabilir ve çocuklar ve ergenler için bir tür gözdağı yaratarak onları bu uygulamalarla başa çıkmaya psikolojik olarak hazır hale getirir.

Araştırmacılar çalışmayı yaşları 11 ile 13 ve 15 ile 18 arasında değişen 7 bin 643 ortaokul ve lise öğrencisi üzerinde gerçekleştirdi. Katılımcı öğrenciler, sosyal medyayı takip etme ile ilgili anket sonuçlarına dayanarak, 3 ana gruba ayrıldılar: birincisi en az takip edilen ve bu araçlara bağımlı olan, ikincisi orta düzeyde kullanım grubu ve üçüncüsü aşırı kullanım ve yüksek bağımlılık grubu.

Öğrencilere kaç saat ve ne kalitede uyudukları, sürekli uyumakta zorlanıp zorlanmadıkları, ayrıca günlük olarak ne oranda ve ne kadar süre egzersiz yaptıkları, beslenme alışkanlıkları, gencin yalnız mı yoksa başkalarıyla mı birlikte olduğu, aile üyeleri ve arkadaşlarıyla tartışmaya girip girmediği soruldu.

Gerginlik ve endişe duyguları ve öfke durumunda sözlü veya fiili şiddet uygulama olasılıkları da sorulan diğer sorular arasında yer aldı.

Sağlık ve davranışsal yönler

Sonuçlar, sosyal medyaya yoğun bir şekilde güvenen ve onu takip etmek için daha fazla zaman harcayan gençlerin uyumakta zorluk çektiğini, başkalarıyla iletişim kurmakta sorun yaşadığını, aile ve arkadaşlarıyla uyumsuzluk yaşadığını, sıklıkla şiddet içeren davranışlarda bulunduğunu ve çoğunun kötü ilişkilere sahip olduğunu gösterdi. Okuldaki öğretmenlerle ve gerçek toplantılardan çok çevrimiçi arkadaşlarla vakit geçirmeyi tercih ettikleri görüldü.

Erkeklerin aksine sosyal medyaya en çok bağımlı olanlar ise kızlardı. Daha büyük yaş grubundaki gençler de sosyal medyada çocuklardan daha fazla zaman geçiriyor; sigara, alkol ve yasaklı ilaç kullanımı gibi kendine zarar verme davranışlarına daha yatkın oluyorlardı.

Öte yandan, sosyal medyaya en az bağımlı olan gençlerin psikolojik durumlarının daha iyi olduğu, aileleri ve arkadaşlarıyla güçlü ve canlı ilişkiler kurdukları, uykusuzluk çekmedikleri ve organik sağlıklarının iyi olmasının yanı sıra öfke ve gerginlik gibi olumsuz duyguları daha iyi kontrol edebildikleri görüldü. Düzenli olarak daha uzun süre fiziksel aktivite yapmışlar, öğretmenleriyle iyi ilişkiler kurmuşlar ve çeşitli web sitelerini takip ederek vakit geçirmekten keyif almışlardı.

Çalışma, sosyal medyanın ergenleri etkileme derecesinde rol oynayan, başkalarına açık olmayı ve onlarla zorbalık ya da önyargı olmadan ilgilenmeyi teşvik eden çevre gibi dış faktörlerin yanı sıra ebeveynlerden ve akranlardan alınan psikolojik destek de dahil olmak üzere birçok faktör olduğunu doğruladı. İster okul arkadaşları ister aile üyeleri olsun. Çocuğun cinsiyeti, fiziksel aktivite oranı, psikolojik durumu ve maruz kaldığı baskılar gibi bireysel farklılıkların yanı sıra organik sağlığı, belirgin fiziksel kusurları ve ailenin mali ve sosyal düzeyi gibi her gence özgü faktörler de bulunuyor.

Çalışma, sosyal medyanın genç üzerindeki etkisini belirleyen şeyin kullanım yöntemi olduğunu, yani bu platformlarda geçirilen süreyi ve bununla uğraşmanın ne ölçüde bağımlılık yapıcı bir davranış olarak kabul edilebileceğini yalnızca bir eğlence ve insan iletişimi aracı olduğunu gösterdi. Ayrıca bu araçların çocuğun gerçek hayatını etkilediği yani onu çevreleyen toplumdan tamamen izole ettiği, başkalarıyla etkileşime girmeyi zorlaştırdığı ve gerçek arkadaş eksikliğini meydana getirdiği belirtildi.

Çalışma, gençlere psikolojik ve zihinsel sağlıklarını korumak için çeşitli sosyal medya mecralarını takip etmek ile diğer eğlence faaliyetleri arasında bir denge kurmaları ve gerçek ilişkilere alternatif olarak sanal ilişkilere güvenmemeleri gerektiği tavsiyesinde bulundu. Araştırmacılar, sosyal medya kullanımının, aile üyeleri, öğretmenler ve arkadaşlarla olumlu ilişkiler gibi belirli korunma araçlarının eşlik etmesi halinde sağlıklı bir davranış olabileceğini doğruladı. Çalışma, ebeveynlere gencin psikolojik sağlığını korumak için gence psikolojik destek sağlamalarını, çocuklarıyla yeterince zaman geçirmelerini, onları takip etmelerini ve mümkün olduğunca birlikte yemek yemelerini tavsiye etti.

Dr. Hani Remzi Avd (Danışman çocuk doktoru)


Twitter yeniden adlandırılması nedeniyle mali bir şok mu yaşıyor?

“X" yeniden adlandırıldıktan sonra indirmelerde ve gelirlerde bir düşüşe tanık oluyor ve Eylül ayında net bir düşüş yaşanıyor (AP)
“X" yeniden adlandırıldıktan sonra indirmelerde ve gelirlerde bir düşüşe tanık oluyor ve Eylül ayında net bir düşüş yaşanıyor (AP)
TT

Twitter yeniden adlandırılması nedeniyle mali bir şok mu yaşıyor?

“X" yeniden adlandırıldıktan sonra indirmelerde ve gelirlerde bir düşüşe tanık oluyor ve Eylül ayında net bir düşüş yaşanıyor (AP)
“X" yeniden adlandırıldıktan sonra indirmelerde ve gelirlerde bir düşüşe tanık oluyor ve Eylül ayında net bir düşüş yaşanıyor (AP)

Hızla gelişen dijital iş dünyasında değişim, başarı ve ilerleme için gerekli bir tamamlayıcı; ancak bu değişim riskleri de beraberinde getirebilir.

Twitter'ın adını "X" olarak değiştirmesinden iki ay sonra, rakamlar bu platformun karşılaşabileceği zorlukları ortaya koymaya başladı. Appfigures web sitesi tarafından sağlanan istatistikler 2017'den bu yana, uygulamanın indirilme sayısı önemli ölçüde azaldığını ortaya koydu. Aylık tahminler de Eylül ayı gelirlerinde yaklaşık 4,8 milyon dolar tutarında bir düşüş olduğunu gösterdi.

Grafikte geçtiğimiz aylarda "X" gelirlerinde yaşanan dalgalanmalar gösterilmekte olup, önceki aylarda yaşanan artışın ardından Eylül ayında bir düşüş yaşanmıştır (Appfigures)
Grafikte geçtiğimiz aylarda "X" gelirlerinde yaşanan dalgalanmalar gösterilmekte olup, önceki aylarda yaşanan artışın ardından Eylül ayında bir düşüş yaşanmıştır (Appfigures)

Bu düşüşün nedeni nedir?

Şarku’l Avsat’ın Appfigures’ten aktardığına verilere göre yeniden markalaşmanın platformun keşfedilebilirliğini ve tanınabilirliğini etkileyerek yeni nesil kullanıcılar için cazibesini azalttığına inanılıyor. Bununla birlikte, gelirler -daha düşük olmasına rağmen- yılın başına kıyasla daha güçlü bir performans gösterdiği için hala bir umut ışığı var.

Özellikle yaklaşan ABD seçimleri sayesinde gelebilecek ivme ile platformun önümüzdeki aylarda gelirlerinde bir artış görülebileceğine dair beklentiler var. X’in yeni ismi nedeniyle karşılaştığı zorluklara rağmen, gelecek birçok fırsat barındırabilir. Gözlemciler, risklerine rağmen bu değişikliğin Twitter'ın kendisini ‘X’ olarak yeniden tanımlaması ve daha büyük ve geniş bir kitleyi çekmesi için yeni bir başlangıç olabileceğine inanıyor.


SRMG ve Warner Bros Discovery, ücretsiz Arapça bilgi-eğlence platformu Asharq Discovery’yi piyasaya sürdü

Platform, uluslararası standartlara göre Arapçaya çevrilmiş ve dublajlı ücretsiz içerikler sunacak (Şarku’l Avsat)
Platform, uluslararası standartlara göre Arapçaya çevrilmiş ve dublajlı ücretsiz içerikler sunacak (Şarku’l Avsat)
TT

SRMG ve Warner Bros Discovery, ücretsiz Arapça bilgi-eğlence platformu Asharq Discovery’yi piyasaya sürdü

Platform, uluslararası standartlara göre Arapçaya çevrilmiş ve dublajlı ücretsiz içerikler sunacak (Şarku’l Avsat)
Platform, uluslararası standartlara göre Arapçaya çevrilmiş ve dublajlı ücretsiz içerikler sunacak (Şarku’l Avsat)

Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinin en büyük entegre medya grubu olan Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG), yüksek kaliteli Arapça içeriğe yönelik artan talebe yanıt verdi.

SRMG, ücretsiz olarak izlenebilen yeni bir Arapça bilgi ve eğlence platformu olan Asharq Discovery’yi kurmak için Warner Bros Discovery ile ortaklık kurdu.

Bugün yayına girecek Asharq Discovery, Warner Bros Discovery kataloğundan binlerce saatlik içeriğin yanı sıra bölgeden satın alınanları ve orijinal yapımlardan oluşan çok çeşitli özel ücretsiz programları sunacak.

Anlaşma aynı zamanda, MENA bölgesi hakkında niteliksel gerçek içerik sağlamak için Warner Bros Discovery ve HBO ile yılda 30 saate kadar ortak yapımı da içeriyor.

Yeni platforma yönelik adım, SRMG’nin Arapça içerik endüstrisini geliştirme ve çeşitlendirmeye devam etme çabaları kapsamında atıldı.

Yeni platformun lansmanı, değişen izleyici tercihlerine ve Arapça içeriğe yönelik artan talebe doğrudan yanıt veriyor.

Yakın zamanda yapılan bir SRMG araştırması, MENA bölgesindeki izleyicilerin yüzde 80’inden fazlasının daha fazla Arapça içerik için istekli olduğunu ortaya çıkardı.

Platform, çeşitli bölgesel kitlelere hitap etmek için popüler bilim ve mühendislik, suç ve gizem, otomobil, macera ve seyahat, yemek ve yemek pişirme, yaban hayatı ve doğa, yaşam tarzı dahil olmak üzere çeşitli türlerde içerik sunacak. 

Asharq Discovery, Discovery, Animal Planet, TLC, Investigation Discovery, HGTV, Food Network ve bölgesel favori Fatafeat de dahil olmak üzere Warner Bros Discovery kataloğundan özel programlar içerecek.

Buna ek olarak platformda, Altına Hücum, 90 Günlük Nişanlılık, Morgan Freeman’ın sunduğu Solucan Deliği ve Wheeler Dealers’ın aralarında bulunduğu programlar da Arapça dublaj ile gösterilecek.

Warner Bros Discovery, ortak üretilen içeriği kendi platform ve hizmetleri aracılığıyla küresel olarak dağıtma seçeneğine sahip.

SRMG CEO’su Cumana er-Raşid, yeni platforma ilişkin bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Asharq Discovery’nin lansmanı, artan talebe ve değişen tüketim alışkanlıklarına doğrudan bir yanıttır. Bölgemizde görsel ve işitsel içeriklere olan talebin arttığını çeşitli araştırmalardan görebiliyoruz. Tüm çalışmalar, MENA bölgesinde görsel içeriğe olan talebin arttığını gösteriyor. Bu aynı zamanda talepteki olağanüstü artışla karşılaştırıldığında, yüksek kaliteli Arapça içeriğin kıtlığına da işaret ediyor. Bu bağlamda, Asharq Discovery’nin bugünkü lansmanı, geçen ay haberlerin, siyasi, ekonomik ve tarihi belgesellerin arkasındaki hikayeler konusunda uzmanlaşmış Asharq Documentary lansmanımızın ardından gerçekleşti. Asharq Discovery aracılığıyla, çeşitli eğitim ve eğlence programları ile kaliteli görsel içerik sunma çabalarımıza devam ediyoruz.”

Warner Bros Discovery ile olan ortaklıklarının, bölge ve dünya çapında izleyicileri cezbedip onlara ilham veren, ödül kazanma kapasitesine sahip orijinal içerik üretme ve sergileme isteklerini yansıttığını söyleyen Raşid şu ifadelerle devam etti:

“Bu lansman sadece başlangıç. Yerel yetenekleri geliştirmek için değerli fırsatlar sunan ortak yapımlar konusunda iddialı planlarımız var. Bu eşsiz platformun elde edeceği büyük büyüme ve başarıyı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Warner Bros Discovery’nin Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye Genel Müdürü Jamie Cooke ise şunları söyledi:

“MENA bölgesindeki eğlence sektörü, büyük küresel yeteneklerin ve dönüştürücü büyümenin olduğu bir alan.  Son birkaç yılda çok büyük değişiklikler gördük. MENA izleyicileri taze ve yeni içeriklere hevesli. Yalnızca bölgedeki izleyicilere değil, dünya çapında Arapça konuşan izleyicilere de ilham verebilecek Arapça içerik geliştirmeye başlayacağımız için heyecanlıyım. Warner Bros Discovery, dünyadaki en büyük ve en geniş marka, franchise ve hikaye anlatma fikri mülkiyet hakları koleksiyonuna sahiptir. Biz de, SRMG Grubu ile ortaklığımız aracılığıyla, yeni bir izleyici kitlesine ulaşma ve programlarımızı sergileme fırsatı verecek, yeni ve ücretsiz Asharq Discovery platformunu başlatmaktan mutluluk duyuyoruz.”

SRMG, Bloomberg Media, The Independent Group ve Billboard’un da aralarında bulunduğu prestijli birçok grupla başarılı ortaklıklar kurma geçmişine sahiptir.

Asharq Discovery’ye, Arabsat ve Nilesat uydu kapsama alanı, Asharq NOW ve Asharq Discovery’nin sosyal medya platformları üzerinden bölge genelinde ücretsiz olarak erişilebilir.


Lise öğretmeninin OnlyFans hesabı ortaya çıkınca 'geliri iki katına fırladı'

Coppage, OnlyFans hesabını okul yönetimine kimin şikayet ettiğini bilmediğini söyledi (St. Clair Lisesi / Twitter / @WomenOfOnlyFans)
Coppage, OnlyFans hesabını okul yönetimine kimin şikayet ettiğini bilmediğini söyledi (St. Clair Lisesi / Twitter / @WomenOfOnlyFans)
TT

Lise öğretmeninin OnlyFans hesabı ortaya çıkınca 'geliri iki katına fırladı'

Coppage, OnlyFans hesabını okul yönetimine kimin şikayet ettiğini bilmediğini söyledi (St. Clair Lisesi / Twitter / @WomenOfOnlyFans)
Coppage, OnlyFans hesabını okul yönetimine kimin şikayet ettiğini bilmediğini söyledi (St. Clair Lisesi / Twitter / @WomenOfOnlyFans)

ABD'de eşiyle OnlyFans'ten para kazandığı anlaşılan lise öğretmeni, zorunlu izne çıkarıldı.

Missouri eyaletindeki St. Clair Lisesi'nde çalışan Brianna Coppage, yerel gazete St. Louis Post-Dispatch'e OnlyFans hesabı nedeniyle okul yönetimi tarafından zorunlu izne çıkarıldığını söyledi.

28 yaşındaki öğretmen, eşiyle birlikte içerik paylaştıkları OnlyFans hesabını yazın başında ek gelir kazanmak için açtıklarını belirtti. 

Coppage, hesapla ilgili şikayetlerin yaklaşık iki hafta önce başladığını ifade ederek, "Hesabın ne zaman bana ait olup olmadığının anlaşılacağını bilmiyordum. İki hafta önce bunun ortaya çıktığını öğrendim. Dolayısıyla bu günün geleceğini biliyordum" dedi.

Öğretmen, mesleğinden geçen yıl toplamda 42 bin dolar kazandığını, OnlyFans hesabındansa aylık ortalama 8 bin ila 10 bin dolar gelir elde ettiğini söyledi.

Coppage, çarşamba günü okul yönetimiyle yaptığı görüşme sonucu zorunlu izne çıkarıldığını, haberlerin ardından OnlyFans hesabından kazandığı gelirin neredeyse iki katına fırladığını da belirtti.

Lise müdürü Kyle Kruse ise öğretmen hakkında soruşturma başlatıldığını ve okuldaki işine son verilebileceğini söyledi. 

Coppage, durumun farkında olduğunu belirterek, "Muhtemelen bir daha asla öğretmenlik yapamayacağım. Ancak bu riski biliyordum. Üzgünüm ve öğrencilerimi özlüyorum" dedi. 

Öğretmen, OnlyFans hesabı açmaktan pişmanlık duymadığını söyleyerek, "Bunun tabu olduğunu biliyorum fakat seks işçiliğinin utanılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum" ifadelerini kullandı. 

Independent Türkçe, New York Post, Fox News


Şarku’l Avsat ve SRMG, 22. Arap Medya Ödül Töreni’nde prestijli ödüller kazandı

Dubai Medya Konseyi Başkanı Şeyh Ahmed bin Muhammed bin Raşid Al Maktum ödül kazananlarla birlikte (Şarku’l Avsat)
Dubai Medya Konseyi Başkanı Şeyh Ahmed bin Muhammed bin Raşid Al Maktum ödül kazananlarla birlikte (Şarku’l Avsat)
TT

Şarku’l Avsat ve SRMG, 22. Arap Medya Ödül Töreni’nde prestijli ödüller kazandı

Dubai Medya Konseyi Başkanı Şeyh Ahmed bin Muhammed bin Raşid Al Maktum ödül kazananlarla birlikte (Şarku’l Avsat)
Dubai Medya Konseyi Başkanı Şeyh Ahmed bin Muhammed bin Raşid Al Maktum ödül kazananlarla birlikte (Şarku’l Avsat)

Şarku’l Avsat gazetesinden üç gazeteci, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) dün akşam düzenlenen 22. Arap Medya Ödül (AMA) Töreni’nde prestijli ödüllere layık görüldü.

21. Arap Medya Forumu’nun açılış gününde düzenlenen ödül töreninde, Gazetecilik, TV ve Dijital Medya alanlarındaki ödüller sahiplerini buldu.

Şarku’l Avsat gazetesinden Jamal Johar ‘Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’, Savsan el-Abtah ise ‘En İyi Köşe Yazarı’ ödülünü kazandı.

Dubai Hükümdar’ın İkinci Yardımcısı ve Dubai Medya Konseyi Başkanı olan Şeyh Ahmed bin Muhammed bin Raşid Al Maktum, Şarku’l Avsat yazarı olan, Kuveyt Üniversitesi’nde siyaset sosyolojisi profesörü Dr. Muhammed er-Rumaihi’ye, Arap medyasına yaptığı muazzam katkılardan dolayı ‘Yılın Medya Kişiliği’ ödülünü teslim etti.

Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) platformları ise, Şarku’l Avsat’ın ödülleri de dahil çeşitli alanlarda ödüller kazandı.

Asharq haber kanalında yayınlanan Al-Sabah Ma Siba programı ‘En İyi Ekonomik Program Ödülü’nü ve finans haber portalı Argaam ise ‘En İyi Ekonomik Platform Ödülü’nü kazandı.

Al Arabiya haber kanalında yayınlanan ‘Ala Khota Al Arab’ programı ‘En İyi Kültür Programı Ödülü’nü, ‘Fi Al Marma’ programı ise ‘En İyi Spor Programı Ödülü’nü aldı.

Dubai Basın Kulübü tarafından düzenlenen iki günlük 21. Arap Medya Forumu’nda 16 ülkeden medyacılar, bakanlar ve yerel, Arap ve uluslararası medya kuruluşlarının başkanlarının yanı sıra düşünce liderleri, aydınlar ve yazarlar da dahil olmak üzere 3 binden den fazla seçkin katılımcı bir araya geliyor.

Dubai Medya Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dubai Basın Kulübü Başkanı Mona el-Marri ödül töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Günümüz medyası, yıllar önce bildiğimiz medyaya benzemiyor. Medyanın çok hızlandığı, değişimlerinin birbirini takip ettiği, araçların çok ve gelişmiş olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bu bizi, Arap medyasının geleceğinin, kurumlarının bu değişimlere ayak uydurabilme becerisine bağlı olduğunu vurgulamaya yöneltiyor.”

Marri, yapay zeka uygulamalarının medyanın geleceğinin ayrılmaz bir parçası haline geldiğini de sözlerine ekledi.


WhatsApp gelirleri artırmak için uygulama üzerinden reklam yayınlamayı planladığına dair haberleri yalanladı

WhatsApp logosu (Reuters)
WhatsApp logosu (Reuters)
TT

WhatsApp gelirleri artırmak için uygulama üzerinden reklam yayınlamayı planladığına dair haberleri yalanladı

WhatsApp logosu (Reuters)
WhatsApp logosu (Reuters)

WhatsApp CEO’su Will Cathcart, Financial Times gazetesinin, Meta Platforms’un sahibi olduğu mesajlaşma platformunun gelirlerini arttırmak için reklam göstermeyi araştırdığı yönündeki haberini yalanladı.

Cathcart, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, “Financial Times haberi yanlış. Bunu yapmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Financial Times haberinde, Meta’daki çalışma ekiplerinin, WhatsApp sohbet ekranında kişilerle yapılan konuşma listelerinde reklam gösterilme olasılığını araştırdığı ancak henüz nihai bir karar verilmediği iddia edildi.

Haberde ayrıca, Meta’nın uygulamayı reklamsız kullanmak için bir abonelik ücreti konusunu araştırdığı da öne sürüldü.

Financial Times, şirket içindeki pek çok kişinin bu harekete karşı çıktığını da belirtti.

Facebook (daha sonra adı Meta olarak değişti) şirketi, her zaman ücretsiz olan WhatsApp uygulamasını 2014 yılında 19 milyar dolara satın almıştı.


Musk, Twitter'ı aldıktan sonra iklim uzmanları platformu terk etmiş

Elon Musk, Twitter'ı Ekim 2022'de devraldı (Reuters/Arşiv)
Elon Musk, Twitter'ı Ekim 2022'de devraldı (Reuters/Arşiv)
TT

Musk, Twitter'ı aldıktan sonra iklim uzmanları platformu terk etmiş

Elon Musk, Twitter'ı Ekim 2022'de devraldı (Reuters/Arşiv)
Elon Musk, Twitter'ı Ekim 2022'de devraldı (Reuters/Arşiv)

Yeni bir araştırmaya göre iklim ve çevre konularında aktif paylaşım yapan Twitter kullanıcılarının yaklaşık yarısı, Elon Musk'ın başa geçmesinden bu yana sosyal medya platformunu terk etti ve bu da kitlesel göçün " tedirgin edici sonuçlarına" ilişkin endişelerin dile getirilmesine yol açıyor.

Salı günü Trends in Ecology & Evolution akademik dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kendilerini çevre odaklı diye tanımlayan Twitter kullanıcılarının neredeyse yarısı platformda aktif olmayı bıraktı.

Araştırmanın yazarları, iklim ve çevre hakkında en az 15 günde bir tweet atan 380 bin kullanıcıdan oluşan örneklem grubunu inceledi. Çalışma, Musk'ın Twitter'ı devralmasından sonraki 6 ayda bu kullanıcıların yaklaşık yüzde 47,5'inin aktif olmadığını ortaya koydu.

Araştırmacılar karşılaştırabilmek için ABD siyaseti hakkında tweet atan 458 bin kullanıcıdan oluşan bir kontrol grubunu da inceledi ve bu kullanıcıların sadece yüzde 21'inin aynı dönemde aktif olmayı bıraktığını tespit etti.

Aralık 2022 ve Mayıs 2023 arasında gerçekleştirilen araştırma, Pomona College'da biyoloji ve çevre analizi alanında yardımcı doçent olan Charlotte Chang tarafından yürütüldü.

Araştırmacılar bu kitlesel göçün, Twitter'ın sahipliğindeki ve platformun nasıl yönetildiğindeki değişikliklerin gerçek dünyadaki etkisini gösterdiğini söylüyor.

Yazarlar, "Twitter, bu zamana kadar çevreye dair farklı ilgi alanlarının savunuculuk hedefleri etrafında iletişim kurup örgütlenmek, fikir ve araştırma alışverişinde bulunmak ve yeni işbirliği fırsatları yaratmak için en çok tercih edilen sosyal medya platformu oldu" diye yazdı.

Halihazırda bunun yerini alacak bir şey ufukta görünmüyor ve bu da ekstrem hava olaylarının yol açtığı afetlere müdahale, biyoçeşitliliğin korunması ve iklim değişikliği gibi konularda etkili fikir paylaşımını riske atıyor.

Artık "X" adını kullanan sosyal medya devinde, Tesla'nın kurucusunun platformu Ekim 2022'de satın almasından bu yana bir dizi yeniden düzenleme ve değişiklik görülüyor. Bununla birlikte platform, uzun zamandır gerçek zamanlı bilgi ve kamuoyu seferberliği için hayati bir kaynak.

Çalışma, son bulguların Twitter satışından sonra nefret söyleminin önemli ölçüde arttığını ve katılımın tartışmacı sağcı gruplar için çok daha belirgin bir şekilde yükseldiğini gösterdiğini belirtiyor.

Araştırmacılar, Twitter'ın satın alınmasından bu yana meydana gelen değişikliklerin, iklim politikası alanı veya gelecekteki ekstrem hava olaylarından sonra afet müdahalesi gibi diğer kullanıcı grupları için de dalgalanma etkileri yaratabileceğini söylüyor.