Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trablus, Ankara ile imzalanan mutabakat anlaşmasının şartlarını açıkladı

Trablus, Ankara ile imzalanan mutabakat anlaşmasının şartlarını açıkladı

Perşembe, 6 Ekim, 2022 - 17:30
Libya Ulusal Birlik Hükümeti ile Türkiye arasında mutabakat zaptı imzalandı. (Hükümet)

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, hükümeti tarafından bu hafta Türkiye ile imzalanan mutabakat zaptının şartlarını açıkladı.

Dibeybe, bazı ülkelerin Türkiye ile imzalanan mutabakat muhtırasına karşı çıkmasının kendisini etkilemediğini belirterek, “Bizi ilgilendiren, Libyalıların sorularını yanıtlamak ve onlar hakkındaki kafa karışıklığını gidermek” ifadelerini  kullandı.

Dibeybe dün akşam Kadın Liderler Forumu sırasında yaptığı açıklamada, madde 1’de belirtildiği gibi mutabakat zaptının amacının hidrokarbonlar alanında iki taraf arasında bilimsel, teknik, teknolojik, hukuki, idari ve ticari iş birliğinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi olduğunu söyledi.

Her iki tarafın da bu alanda ulusal yasa ve yönetmeliklere uygun iş birliği yapacağına dikkati çeke Dibeybe, tarafların hidrokarbon sektörlerinin yasal ve düzenleyiciler, sözleşme süreçlerinde ve insan kaynaklarının eğitiminde geliştirilmesi ile ilgili bilgi ve deneyim alışverişinde bulunacağını bildirdi. Ayrıca konferansların, seminerlerin, sergilerin ve diğer ilgili toplantıların ortak organizasyonu ve her iki ülkede de kamu ve özel sektör arasındaki ortaklığın güçlendirilmesine yönelik deneyim alışverişi olacağını aktardı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Dibeybe, mutabakat zaptının aynı zamanda iki tarafın kamu ve özel sektör ortaklıklarını güçlendirmek, ortak projeler oluşturmak ve işbirliği sonuçlarının çıktılarının gizliliğini korumak için ortak çalışmayı kabul ettiği yatırım başlığıyla ilgili olduğunu kaydetti.

Dibeybe’ye göre mutabakat zaptı iki taraf arasında son yazılı bildirimin alındığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek. Üç yıl boyunca yürürlükte kalacak mutabakat zaptı, taraflardan birinin iptali bildirilmediği takdirde, birbirini izleyen dönemler için yenilenecek. Mutabakat, her iki tarafın üç ay önceden yazılı bildirimde bulunmak suretiyle herhangi bir zamanda feshedilecek.

Libyalı ekonomi uzmanı Muhsin Derrice, deniz sınırları üzerindeki anlaşmazlıkların, tarafların başvurmayı kabul etmeleri halinde Uluslararası Adalet Divanı tarafından karara bağlanabileceğini söyledi.

Derrice açıklamasında, “Devletler arasındaki ikili anlaşmalar, diğer ülkelerin haklarını etkilemediği sürece özel bir konu” diyerek, Yunanistan’ın, Girit Adası’ndan Libya'ya 300 kilometre ayırdığını, bunun 180 kilometresi keşif için teklif edildiğini ve 120 kilometresinin Libya'ya kaldığını aktardı.

Meselenin Uluslararası Divalet Divanı’na götürülürse sonucun Yunanistan aleyhine olacağını ifade eden Derrice, “Libya ekonomik bölgesinin sınırları, Uluslararası Adalet Divanı kararlarıyla Tunus ve Malta ile belirlendi. İtalya, Yunanistan ve Mısır ile tanımlanmadı” dedi.

Libya’nın, bu ülkelerle deniz sınırları konusunda bir anlaşmaya varmaması halinde Uluslararası Adalet Divanı'na gitmenin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Derrice, Girit'in tamamen bağımsız olarak deniz sularında ekonomik hakları olduğu için Yunanistan'ın Libya'ya en yatkın ülkelerden biri olduğu görüşünde.


Editörün Seçimi

Multimedya