Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’li heyetten El-Ezher’in barışı yayma ve bir arada yaşamayı pekiştirme çabalarına övgü

ABD’li heyetten El-Ezher’in barışı yayma ve bir arada yaşamayı pekiştirme çabalarına övgü

Perşembe, 6 Ekim, 2022 - 17:45

Mısır’daki El-Ezher Kurumu, barışı yayma ve bir arada yaşamayı pekiştirme çabalarından dolayı ABD’nin övgüsünü kazandı.

ABD Kongre üyelerinin yardımcılarından oluşan bir heyet, Ezher’i ziyaretleri sırasında, kurumun barış içinde bir arada yaşama ve diyalog değerlerini pekiştirmedeki rolüne övgüde bulundu.

ABD’li heyet, dini kurumların inananlar arasındaki etkili rolleri nedeniyle dünya çapında büyük ilgi gördüğüne ve bunun birçok toplumsal sorunun çözümü olabileceğine dikkat çekti.

Söz konusu ziyaret, ABD’den diplomatik bir başka heyetin, başkent Kahire’de bulunan Ezher Aşırılıkla Mücadele Gözlemevi’ni ziyaretinden birkaç gün sonra gerçekleşti.

Bu diplomatik heyet de, Ezher’in dünyada şiddet ve terörü körükleyen nefret ve radikal fikirlerle mücadeledeki rolünü takdir etti.

Ezher İslam Araştırmaları Akademisi Genel Sekreteri Nazir Ayyad, ABD Kongre üyelerinin yardımcılarından oluşan bir heyeti bugün kurum merkezinde karşıladı.

Ayyad görüşmede yaptığı konuşmada, “Ezher, gerçek İslam dinini yaymakla ilgilenen küresel bir kurumdur ve sosyal rolünün yanı sıra eğitim, kültür ve fikri hizmetler de sunmaktadır. Ezher dünya çapında 120’den fazla ülkeden öğrenci kabul ediyor ve dünyanın farklı kıtalarında 58 ülkede yaklaşık 800 Ezher elçisi var” dedi.

Ezher İslam Araştırmaları Akademisi’nin, radikal grupların yaymaya çalıştığı ve İslam dinine yanlış bir şekilde atfetmeye çalıştığı, yanlış anlamaları düzelten bilimsel yayınlar ve süreli yayınlar yayımladığını vurgulayan Ayyad şu ifadelerle devam etti:

“Bunlara ek olarak, Ezher tarafından Mısır içinde ve Endonezya ve Gambiya gibi ülke dışında kurulan araştırma merkezleri ve anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretme merkezleri aracılığıyla doğru İslam kültürü de öğretiliyor. Vaizler konusunda ise, İslam Araştırmaları Akademisi, hak dini yaymak ve toplumsal sorunların çözümüne katılmak için Mısır ve dışında vaaz birimlerine gönderiliyor. Bunlar çağımızda karşılaşılan zorluklarla yüzleşebilecek şekilde hazırlanıyor.”

Ayyad, gün boyunca fetva veren Ezher Uluslararası Elektronik Fetva Merkezi’ne ek olarak, evlenmek üzere olan kişilere kurs verildiğini de dile getirdi.

Ayyad, Ezher Şeyhi Dr. Ahmed et-Tayyib’in çabalarının farklı din ve kültürlerden tüm insanlar arasında hoşgörü, diyalog ve barış değerlerinin teşvik edilmesine katkıda bulunduğunu vurguladı.

Ezher Şeyhi Tayyip ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus’un, 4 Şubat 2019’da Abu Dabi’de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın himayesinde ‘İnsan Kardeşliği’ belgesini imzaladıklarını hatırlattı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Aralık 2020’de Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn tarafından sunulan ve 4 Şubat’ı ‘Uluslararası İnsan Kardeşliği Günü’ olarak kutlayan bir kararı oybirliğiyle kabul etti.

Öte yandan, Endonezya eski Devlet Başkan Yardımcısı Yusuf Kalla, Ezher Şeyhi ile bugün yaptığı görüşmede, “Ezher, ılımlı İslam’ın temellerini atma ve doğru İslami yaklaşımı tanıtma konusunda büyük bir geçmiş ve deneyime sahiptir. Ezher’den mezun olan öğrencilerimiz Endonezya’daki tüm liderlik pozisyonlarında yer aldı ve milletlerine fayda sağlayan liderler oldular. Aynı zamanda Ezher’in elçileri oldular” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya