Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan'da iş birliği ve ekonomik veri alışverişini geliştirmeye yönelik mutabakat zaptı imzalandı

Suudi Arabistan'da iş birliği ve ekonomik veri alışverişini geliştirmeye yönelik mutabakat zaptı imzalandı

Cuma, 7 Ekim, 2022 - 12:00
Fotoğraf (SPA)

Suudi Arabistan Ekonomi ve Planlama Bakanlığı ile Ekonomi Derneği, araştırma alanlarında iş birliğini ve ekonomik veri alışverişini geliştiren bir adımla araştırma, eğitim ve etkinlik alanlarında iş birliği mutabakat zaptı imzaladılar. Mutabakat zaptı, bir dizi eğitim ve bilinçlendirme programı aracılığıyla, ekonomik konularda bilginin zenginleştirilmesinin yanı sıra Suudi Arabistan Krallığı’ndaki kalkınma ve ekonomik çeşitliliğin sürdürülebilirliğini arttırarak Vizyon 2030’un stratejik hedeflerine hizmet edecek.

Mutabakat zaptı, Ekonomi ve Planlama Bakan Yardımcısı Süleyman bin Abdulaziz ile Suudi  Arabistan Ekonomi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nura bint Abdurahman el Yusuf tarafından imzalandı.

Anlaşma, Ekonomi ve Planlama Bakanlığı'nın ekonomi ve kamu politikası alanında kâr amacı gütmeyen kuruluşları destekleme ve Krallık'taki ekonomik hareketi desteklemedeki rollerini artırma çabaları arasında yer alıyor. Mutabakat zaptı ayrıca Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030’u çerçevesinde, kâr amacı gütmeyen sektörün öneminin yanı sıra ekonomik ve kalkınma hedeflerine ulaşmadaki hayati rolüne verdiği değeri de ortaya koyuyor.

Mutabakat zaptı, ekonomik değişim ve gelişmelere ayak uydurmak için ortak alanlarda katılımın etkinleştirilmesi, bilimsel ve bilgi birikiminin paylaşılması, ekonomik alanda toplantılar, konferanslar, seminerler ve çalıştaylar düzenlenmesi ve becerilerin artırılması amacıyla eğitim kurslarının verilmesinde işbirliği yapılmasını kapsıyor.

Ayrıca anlaşma ekonomi alanlarında Bakanlık ve Ekonomi Derneği’nden danışmanlar ve uzmanlar arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesini, yerel ve uluslararası ortak bilimsel konferanslar ve forumlar için konuşmacılara ev sahipliği yapmanın yanı sıra ekonomik politikalar ve kalkınma planları geliştirmeyi amaçlayan ortak öneme sahip konuları anlamak ve tartışmak için büyük öneme sahip.

Suudi Arabistan Ekonomi Derneği, bireylerin ilgili kurum ve kuruluşlar arasında ekonomik alanda bilgi üretimi, bilimsel fikir ve araştırma alışverişini kolaylaştırırken farklı kesimlerden uzmanların katıldığı ekonomik forumlar ve yıllık toplantılar düzenliyor. Dernek ayrıca, çeşitli alanlarda birçok eğitim kursları, konferanslar, kültürel ve toplumsal bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştiriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya