Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Vietnam, Netflix'ten Little Women dizisini kaldırmasını istedi

Vietnam, Netflix'ten Little Women dizisini kaldırmasını istedi

Güney Kore'nin popüler dizisi, Louisa May Alcott'un klasik romanından esinleniyor
Cuma, 7 Ekim, 2022 - 16:45
Fotoğraf: Netflix

The Independent'ta yer alan habere göre Vietnam Savaşı'nın "çarpıtılmış" tasviri nedeniyle, Vietnam'ın Netflix'ten yeni Little Women (Küçük Kadınlar) dizisini kaldırmasını istediği bildirildi.

Louisa May Alcott'un klasik romanından uyarlanan Güney Kore draması, yayın platformunda uluslararası olarak yayımlandı.

Söz konusu tartışma, bir Kore gazisinin savaş sırasında Koreli askerlerin başarılarını anlattığı bir sahnenin yer aldığı Little Women dizisinin 8. bölümünden kaynaklanıyor.

Karakter bir noktada, "En iyi savaşlarımızda Kore askerlerinin ölüm oranı 20'ye birdi. Yani bir Koreli askerin ölümüne karşılık 20 Vietkong ölüyordu" diyor.

Bloomberg'e göre, Vietnam gazetesi Truoi Tre'deki bir mektupta, Vietnam Yayın ve Elektronik Bilgi Kurumu dizinin Vietnam basın yasasını ihlal ettiğini söyledi.

Dizinin özellikle medyanın savaşı kışkırtmasını, ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmesini veya tarihi çarpıtmasını engelleyen belgenin 9. Maddesinin 4. Fıkrasını ihlal ettiği iddia ediliyor.

Vietnamnet, Netflix'in talebi işleme aldığını bildirirken dizinin Vietnam'daki yayın kataloğundan kaldırıldığını aktardı.

The Independent, yorum için Netflix'le temasa geçti ancak henüz yanıt alamadı. 


Editörün Seçimi

Multimedya