Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriyeli muhalifler ve SDG arasında çatışmalar yeniden başladı

Suriyeli muhalifler ve SDG arasında çatışmalar yeniden başladı

Cuma, 28 Ekim, 2022 - 08:00
Halep kırsalında hedef alınan otomobilin internet sitelerinde dolaşan bir fotoğrafı

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Halep'in kuzeyindeki Ankara yanlısı muhalif bölgelere sızma ve sivil bir araca yönelik füzeyle saldırı girişimi, çok sayıda sivilin yaralanmasına neden olurken, iki taraf arasında çatışmalar ve karşılıklı bombardımanlar çatışmaların yeniden şiddetlenmesine neden oldu.

Çatışmalar, temas hatlarına yakın sivil bölgelerde yaşanırken, Halep'in güneyi ve İdlib'in doğusu Suriye rejim güçlerinin yoğun bombardımanına tanıklık etti. Bölgede havalanan Rus savaş uçakları sivilleri endişelendirdi.

Halep kırsalındaki aktivistler, askeri operasyonlar ve yaşanan ihlallerde gözle görülür bir düşüşe tanık olunan bir dönemin ardından Ankara tarafından desteklenen Suriye Ulusal Ordusu’na bağlı gruplar ve SDG arasında gerginlik ve şiddetli çatışmalar olduğunu bildirdi.

Aktivistler, dün muhalif grupların Halep kırsalındaki Kabaşin bölgesi eksenlerinde SDG güçlerinin şiddetli bir saldırısını engellediklerini, çatışmaların 3 kişinin ölümüne ve 10 kişinin yaralanmasına yol açtığını bildirdi. Ayrıca Afrin kenti yakınlarındaki bir köyde sivil bir otomobilin güdümlü füze saldırısıyla hedef alınması sonucu yaralananların olduğu kaydedildi. Bu durum muhalifleri bazı SDG’ye ait askeri bölgelerin yanı sıra Kuneytra, Soganka ve Qiba bölgelerini 30'dan fazla top mermisiyle hedef almaya sevk etti. Çatışmalar sırasında iki çocuk ağır yaralandı.

Aktivistler, iki taraf arasındaki şiddetli çatışmaların ve karşılıklı bombardımanların Halep'in kuzey ve kuzeydoğu kırsalındaki temas hatlarındaki diğer bölgelere yayılmasından endişe ediyor. Yaşanan son gelişmelerin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri ve muhalifler SDG tarafından gerçekleştirilebilecek herhangi bir saldırı veya ihlale yanıt vermek için takviyelerini arttırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya