Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Beyaz Saray: Biden, Mısır, Kamboçya ve Endonezya’yı ziyaret edecek

Beyaz Saray: Biden, Mısır, Kamboçya ve Endonezya’yı ziyaret edecek

Biden iklim zirvesine katılıyor. Zirveye ABD, ASEAN ve G20 ülkeleri de katılacak
Cumartesi, 29 Ekim, 2022 - 09:15
ABD Başkanı Joe Biden (Reuters)

Beyaz Saray Cuma günü ABD Başkanı Joe Biden’ın 11 Kasım’da COP27 iklim zirvesine katılmak için Mısır’a gideceğini bildirdi.

Reuters haber ajansında yer alan habere göre, Beyaz Saray, Biden’ın daha sonra ABD ile ASEAN ülkeleri arasında her yıl düzenlenen Doğu Asya Zirvesi’ne katılmak için 12-13 Kasım’da Kamboçya’yı ziyaret edeceğini de aktardı.

Daha sonra ise Biden’ın G20 liderler zirvesine katılmak için 13-16 Kasım tarihlerinde Endonezya’yı ziyaret edeceği açıklandı.

Beyaz Saray sözcüsü Karen Jean-Pierre yaptığı açıklamada Biden’ın Mısır’daki toplantıyı, ABD’nin küresel düzeyde iklim değişikliğine karşı mücadeleyi ilerletmek için yaptığı çalışmalar (COP27) üzerine inşa edeceğini belirtti.

Karen Jean-Pierre, Biden’ın Bali’de iklim değişikliği ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının küresel etkisi gibi önemli konularda G20 liderleriyle birlikte çalışacağını söyledi.

Ekim ayı ortalarında henüz karar vermediğini söylese de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in G20 zirvesine katılması bekleniyor. Ayrıca Putin, Biden ile görüşmeye gerek duymadığını belirtti.

Beyaz Saray ise geçtiğimiz Perşembe günü konu hakkında yaptığı açıklamada, Biden’ın bu zirvede Putin ile görüşme yapma niyetinin olmadığını doğruladı.


Editörün Seçimi

Multimedya