Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, elektrik enterkonneksiyon projelerini yakından takip ediyor

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, elektrik enterkonneksiyon projelerini yakından takip ediyor

Pazartesi, 31 Ekim, 2022 - 07:00
Mısır Cumhurbaşkanı, komşu ülkelerle elektrik bağlantı hattı projelerini takip etmek için bir toplantıya liderlik ediyor (Mısır Başkanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi Pazar günü, Elektrik Bakanlığı'nın özellikle yeni ve yenilenebilir enerji sektörlerinde Mısır düzeyindeki projelerini görüştü. Sisi ayrıca Suudi Arabistan Krallığı, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesim’i başta olmak üzere komşu ülkelerle elektrik enterkonneksiyon projelerindeki son gelişmeler hakkında da bilgi aldı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Resmi Sözcüsü Büyükelçi Bessam Radi, Sisi'nin Başbakan Dr. Mustafa Medbuli ve Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Dr. Muhammed Şakir ile görüştüğünü söyledi. Radi, Mısırlı bakanın yeni ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretme alanındaki ulusal projeleri, özellikle rüzgar ve güneş enerjisine bağlı olanları, yabancı uzmanlarla işbirliği ve ortaklık içinde gözden geçirdiğini de sözlerine ekledi. Bu adım, Mısır'ın 2035 yılına kadar ülkedeki yenilenebilir enerjinin yüzde 42'sine ulaşmayı hedefleyen entegre ve sürdürülebilir enerji stratejisi çerçevesinde geldi.

Mısır cumhurbaşkanlığı sözcüsünün açıklamasına göre Sisi, “Ülkedeki kalkınma sürecinin bağlı olduğu enerji arzı kaynaklarını çeşitlendirmek için yenilenebilir enerjinin rolünü artırmak amacıyla, özellikle rüzgar türbinleri ve güneş panelleri olmak üzere yeni ve yenilenebilir enerji üretimi için bileşenler üretme çabalarının genişletilmesini” takip ediyor.  Bu, üretim kapasitesi, iletim hatları, dağıtım istasyonları ve gelişmiş elektronik kontrol merkezleri açısından Mısır'daki ulusal elektrik şebekesi sisteminde gerçekleşen kapsamlı modernizasyon ile tamamlayıcı niteliktedir.

Elektrik Bakanı ulusal stratejiye uygun bir şekilde yenilenebilir enerji kullanarak yeşil hidrojen enerjisi üretimi alanında uzun süredir devam eden uluslararası uzmanlığa sahip iş birliği gelişmelerini de gözden geçirdi. Sisi, gelecekte umut verici bir enerji kaynağı olarak yeşil hidrojen projelerine artan küresel ilgi ışığında, çabaların güçlendirilmeye devam edeceğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya