Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD ve Çin dışişleri bakanları iki ülke ilişkilerini ve Ukrayna savaşını görüştü

ABD ve Çin dışişleri bakanları iki ülke ilişkilerini ve Ukrayna savaşını görüştü

Pazartesi, 31 Ekim, 2022 - 12:00
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Çinli mevkidaşı Wang Yi geçen Temmuz ayında Endonezya'da (Arşiv - Reuters)

Çin Dışişleri Bakanı Bakanı Vang Yi, ABD'ye, ihracat ve yatırım kısıtlamalarıyla ikili ilişkilerde yeni engeller çıkararak Pekin'i hedef almayı bırakması gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Vang, Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde, Washington'ın teknoloji alanındaki kısıtlamalarının, serbest ticareti ihlal ettiğini ve Çin'in meşru çıkarlarını zedelediğini ifade ederek kısıtlama kararının derhal geri çekilmesini istedi.

Vang ile Blinken, görüşmede ayrıca Ukrayna krizine dair fikir alışverişinde bulundu. Çinli Bakan, krizin daha fazla tırmanmasını önlemek üzere tüm tarafların diplomatik çözüme odaklanması gerektiği görüşünü dile getirdi.

ABD yönetimi, 7 Ekim'de aldığı kararla Çinli şirketlerin gelişmiş mikro çipler ile bağlantılı donanım ve teknolojilere erişime kısıtlama getirme kararı almıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya