Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Ukrayna’dan tahıl ihracat koridorunun askeri amaçlarla kullanılmaması için ‘taahhüt’ istedi

Rusya, Ukrayna’dan tahıl ihracat koridorunun askeri amaçlarla kullanılmaması için ‘taahhüt’ istedi

Salı, 1 Kasım, 2022 - 10:00
İstanbul Boğazı’ndan geçen ticari gemiler (AFP)

Rus ordusu, Moskova’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’nı askıya almasının ardından, Ukrayna’dan tahıl ihracat koridorunun askeri amaçlarla kullanılmaması için ‘taahhüt’ istendiğini bildirdi.

AFP’nin haberine göre, Bakanlık Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, “Ukrayna bu rotayı askeri amaçlarla kullanmamak için taahhüt vermedikçe, bu bölgenin güvenliğini garanti etmemiz söz konusu olamaz. Koridora giriş yapacak herhangi bir gemi olası hedefimiz sayılacaktır” ifadelerini kullandı.

Bakanlık ayrıca, Temmuz ayında imzalanan anlaşmanın garantörü olan Birleşmiş Milletler’i (BM), tarım ürünlerinin ihracatı için belirlenen koridor ve Ukrayna limanlarının Rusya’ya karşı düşmanca eylemler için kullanılmayacağına dair Ukrayna’dan garantiler alınmasına yardım etmeye çağırdı.

Rusya, 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’daki Karadeniz filosuna büyük bir saldırı başlatmakla Ukrayna’yı suçladıktan sonra Tahıl Koridoru Anlaşması’nı süresiz olarak askıya aldı.

Rus ordusu, Moskova’nın İngiliz uzmanların yardımıyla Ukrayna’ya atfettiği saldırının, kısmen tahıl taşımak için kullanılan deniz yolundan gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında ayrıca şu ifadeler kullanıldı;

“29 Ekim’de Ukrayna’nın Kırım’daki Sivastopol deniz üssü çevresinde bulunan savaş ve ticari gemilere yönelik düzenlediği terörist saldırının detayları aydınlanana kadar, Tahıl Koridoru Anlaşması için belirlenen geçiş rotası ulaşıma kapatılmıştır. Rusya bu kararla Tahıl Koridoru anlaşmasından çekilmiş olmuyor, güzergâhın saldırı için kullanılmamasını sağlamış oluyor.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise gazetecilere verdiği demeçte, “Bu toplu ceza veya toplu şantaj gibi görünüyor” dedi.

Aynı bağlamda, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna’nın dünya gıda güvenliğinin garantörü olmaya ve tahıl ihracatını sürdürmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Zelenskiy Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştüm. Ukrayna’nın Tahıl Anlaşması’na bağlılığını teyit ettim. Küresel gıda güvenliğinin garantörü olmaya hazırız” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya