Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kahire, temel emtia ürünlerinde fiyat artışlarının rapor edilmesini istiyor

Kahire, temel emtia ürünlerinde fiyat artışlarının rapor edilmesini istiyor

İnsanların üzerindeki ekonomik yükün azaltılması için sübvansiyonlu ürünler, piyasa sürülecek
Salı, 1 Kasım, 2022 - 10:30
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Başbakan Medbuli ve Tedarik Bakanı ile yaptığı görüşmede (Mısır Cumhurbaşkanlığı Ofisi)

Mısır Tedarik Bakanlığı, vatandaşların pirinç de dahil olmak üzere temel emtia fiyatlarının hükümet tarafından belirlenen fiyatları aşması durumunda tüccarları ihbar etmeye çağırdı.

Bakanlık, sübvansiyonlu ürünlerin ülke genelinde denetimini sağlamaya çalışıyor. Hükümetin, para biriminin serbest kur sistemine geçeceğini açıklamasının ardından 1 dolar, 24 Mısır lirasına eşit oldu.

Mısır Tedarik ve İç Ticaret Bakanı Dr. Ali Muselhi, hükümet tarafından onaylanmamış marketlerin depolarındaki pirinçlere el konulacağını, denetimlerin sıkılaştırılacağını ve pirinç ihracatının durdurulma kararının uzatılmasına karar verildiğini açıkladı.

Bakan Muselhi, basın toplantısında bir kilo pirincin kilosunun 15 Mısır lirasından fazla olması durumunda satıcının ihbar edilmesi gerektiğini açıkladı.

Bakan, fiyatlardaki artışa karşı koymak için denetimlerin sıkılaştırılacağını belirterek marketlerdeki yağ ve şeker gibi ürünlerin arttırılmasına karar verildiğini vurguladı. Devlet dışında gıda ürünleri üreten kişilerin ve ticari market sahiplerinin üretim ve mal arzını arttırmak için çalıştığı ifade edildi.

Muselhi, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ve Mısır Başbakanı Mustafa Meduli ile yaptığı görüşmeden bir gün sonra söz konusu açıklamada bulundu. Toplantıda Sisi’ye mevcut küresel gıda krizinin yaşandığı bu günlerde, devlet stokunun korunması için önceden yapılan planlar ve temel gıda ürünlerinin stokunun durumu hakkında bilgi verildi.

Cumhurbaşkanlığı ofisi, Sisi’nin devletin ana gıda ürünlerindeki stokunu ve piyasa fiyatlarını takip ettiğini belirtti. Yapılan açıklamalara göre Kahire, halkın ihtiyaçlarına ve bütçesine uygun şekilde fiyatların oluşturulması ve bazı yiyecek ve içeceklerin hükümetin satış noktalarında satılmasına karar vererek gıda güvenliğini korumayı istiyor.

Tedarik Bakanlığı İç Ticaret Sektörü Başkanı Abdulmünim Halil, tüm limanlarda pirinç, petrol gibi stratejik malların bulunacağını açıkladı.

Halil, hükümetin pazardaki fiyatları incelemesini ve takip etmesinin vatandaşın ihtiyaç duyduğu ana gıda ürünlerinde yaşanan değişikliklerin engellenmesini sağladığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya