Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya ile Sudan arasındaki ticaret yeniden başlıyor

Libya ile Sudan arasındaki ticaret yeniden başlıyor

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Dibeybe’den Sudan ile ticaret iş birliği mesajı
Salı, 1 Kasım, 2022 - 10:45
Libya'nın başkenti Trablus'ta Sudan ile bir ekonomik forum toplantısında konuşurken (Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti)

Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Libya-Sudan sınır kapısını yeniden açacaklarını söyleyerek, iki ülke arasında ekonominin çarkını hareket ettirmek için altyapı sağlama sözü verdi.

Dibeybe, Libya-Sudan Ortak Ekonomi Odası tarafından başkent Trablus'ta "Transit Ticaret için Serbest Bölge" adı altında düzenlenen ekonomik forumda konuştu. Dibeybe başta Sudan olmak üzere tüm komşu ülkelerle ekonomik iş birliğini geliştirmek için çalışacaklarını söyledi.

Dibeybe, serbest bölgelerin desteklenmesi ve transit ticarete katkıda bulunacak icraatların etkinleştirilmesi için iki ülke arasında ortak bakanlar komitesi toplantısı düzenlemenin önemli olduğunu vurguladı. Libya Başbakanı, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan’ı Trablus’u ziyaret etmeye davet etti.

Öte yandan Dibeybe Sağlık Bakanı Ramazan Ebu Cebah ve Bingazi Tıp Merkezi Müdürü Fetiha el Araibi ile merkezlerin bağımsızlığa ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre tıp merkezlerinim çalışma mekanizması konularını görüştü. Görüşme sonrası ülkenin doğusundaki Bingazi şehrini yeniden iyi duruma getirmeye çalışıyor.

Onkoloji merkezlerinin koşullarını tartışmak, ihtiyaçlarını belirlemek ve karşılaştıkları zorlukları belirlemek için kapsamlı bir toplantıya başkanlık eden Dibeybe, tıp merkezlerinin çalışmalarına radikal çözümler geliştirmek, hastalara organize hizmet vermek ve elektronik bir sisteme göre çalışmak gerektiğini vurguladı.

Bu bağlamda Tobruk’taki Temsilciler Meclisi tarafından başbakan olarak atanan Fethi Başağa dün akşam Bingazi’de, Libya Merkez Bankası'nın Doğu Bölge Müdürü Ali el-Hibri ve İdari Kontrol Otoritesi Başkanı Abdusselam el-Hassi ile ülkedeki ekonomik duruşu görüştü.

Başağa ofisi dün, toplantıda ülkenin içinde bulunduğu koşullar ışığında  ekonomik durgunluğun ülke ekonomisi üzerindeki etkisinin ele alındığını ve toplantıya katılanlara hükümetinin ekonomiyi canlandırma, tüm Libya şehirlerindeki vatandaşlara hizmet sağlama planı ve bunları finanse etmenin yolları hakkında bilgi verdiği kaydedildi.

Toplantı sırasında Başağa, İdari Kontrol Otoritesinin hükümet tarafından çeşitli Libya şehirlerinde yürütülen çalışmaları izlemedeki rolünün yanı sıra Merkez Bankası’nın yönetim kurulu toplantısına ve vatandaşların acılarını hafifletmek adına döviz kurunu ayarlamak için kapsamlı bir bilimsel stratejinin geliştirilmesine övgüde bulundu.

Bu bağlamda Yüksek Danıştay, oturumlarının yeniden başlamasını, ertelenen cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için anayasal düzenlemenin maddelerinin oylanmasını, egemen pozisyonlar dosyasının tamamlanmasını ve yürütme erkinin birleştirilmesine yönelik mekanizma önerilerinin geliştirilmesini için Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK) Başkanı Halid el-Mişri başkanlığında dün akşam bir toplantı düzenledi.

ABD'nin Libya Büyükelçisi ve Özel Temsilcisi Richard Norland dün, ülkesinin, Libya'daki Birleşmiş Milletler (BM) Destek Misyonu'nun görevini bir yıllığına yenilemekten memnuniyet duyduğuna işaret ederek, BM elçisi Abdullah Batıli'ye seçimlere ivme kazandırma çabalarında tam destek sağlama taahhüdünde bulundu.

Ayrıca, Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Cufra şehrini ziyaret etmeye hazırlanan Libya Ulusal Ordusu Başkomutanı Halife Hafter, dün akşam askeri liderler ile yerel ve hükümet yetkilileri eşliğinde Bingazi'deki işletmeleri ve projeleri inceledi.


Editörün Seçimi

Multimedya