Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna, Rusya'nın G20'den çıkarılması çağrısında bulundu: Putin'in eli kanlı

Ukrayna, Rusya'nın G20'den çıkarılması çağrısında bulundu: Putin'in eli kanlı

Salı, 1 Kasım, 2022 - 14:00
Rus saldırıların elektrik santrali yıkıldı (AFP)

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko bugün, Rusya'nın G20’den çıkarılması ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önümüzdeki ay Bali'de yapılması planlanan zirveye katılma davetinin iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

Nikolenko konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Putin, Ukrayna'daki sivillere ve enerji altyapısına füze saldırıları emri verdiğini açıkça kabul etti” ifadelerini kullandı.

‘Elleri kanlı’ olan Putin’in dünya liderleriyle masaya oturmasına izin verilmemesi gerektiğinin altını çizen Nikolenko, “Putin’in Bali zirvesine daveti iptal edilmeli ve G20’den çıkarılmalı” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev'in özellikle su ve elektriğin kesilmesine yol açan ‘ağır bir saldırıya’ uğramasının ardından Ukrayna'daki enerji tesislerini ‘yüksek hassasiyetli füzelerle’ hedef aldığını duyurdu.

Bakanlık açıklamasında, “Rus silahlı kuvvetleri, Ukrayna'nın askeri liderliği ve enerji sistemlerine yüksek hassasiyetli ve uzun menzilli silahlarla saldırmaya devam ediyor. Tüm saldırılar hedeflerine ulaştı. Belirlenen tüm hedefler vuruldu” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya