Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya, Güney Afrika'daki diplomatik misyonunu görevi kötüye kullanma suçlamasıyla tutukladı

Libya, Güney Afrika'daki diplomatik misyonunu görevi kötüye kullanma suçlamasıyla tutukladı

Cuma, 4 Kasım, 2022 - 08:45
Başsavcı, Danışman Sıddık Al-Suver (AFP)

Libya Cumhuriyet Savcılığı, Güney Afrika Devleti'ndeki diplomatik misyonun maslahatgüzarının "kendisine verilen görevi, başkaları için hukuka aykırı bir menfaat sağlamak amacıyla kötüye kullanma" suçlamasıyla tutuklanmasına karar verdi.

Libya Cumhuriyet Savcılığı, Libya Devleti'nin Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki misyonunun birçok çalışanının katıldığı iddia edilen mali ve idari yolsuzlukla ilgili soruşturmasını tamamladığını açıkladı. Soruşturma sonucunda misyon maslahatgüzarı, misyonla iş ilişkisi kesilen kişilere maaş ödediğini, ayrıca iş ilişkisi sona eren kişilere ödenen hizmet sonu ödeneğini, misyon ile ilişkisi sona ermeyenlere vermekle suçlanıyor.

Savcı, maslahatgüzarların sorgusunun ve konuyla ilgili delillerin değerlendirilene kadarki süreçte maslahatgüzarın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Aynı bağlamda, Libya Cumhuriyet Savcılığı, İtalyan hastanelerinde tedavi hizmet ücretlerinin ödenmesine ilişkin mali ve idari yolsuzluk soruşturmasını 2017'den önceki dönemde sonuçlandırdığını açıkladı. Savcılık, soruşturmaların ardından, “büyükelçilik personeli dışında bir kişinin, kanunla uygun görülen şekilde bu görevi yerine getirme yetkisi bulunmadan sağlık ataşesi mevkiine getirildiğinin” ortaya çıktığını kaydetti. Savcılık tarafından yapılan açıklamada şüpheli şahsın bu borçlara tekabül eden veya orantılı tedavi hizmeti aldığını kanıtlayan belge ve yatış faturaları bulunmaksızın, Roma'daki iki tedavi kurumuna dokuz milyon avroyu aşan iki belge verdiği belirtildi.

İddia makamı, şüpheli şahsın “borcu kabul etmek için kamu döviz kontrolleri kurallarını ihlal ederek bu iki kurumun hesabına iki milyon avro aktardığını” vurguladı. Savcılık ayrıca bu yolla şahsın, mevzuata ve mali düzenlemelere aykırı olarak başkalarının menfaatlerine yönelik tasarrufta bulunarak kendisine ve kamu yararına büyük zarar verdiğini” belirtti. Mahkeme, "sanığın deliller karşısında, kamu parasına kasıtlı olarak ciddi zarar verme suçlamasını kabul ettiğini ve bu nedenle müfettişin, soruşturmanın devam etmesi için sanığın tutuklu yargılanmasına karar verdiğini" söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya