Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da MTV kanalındaki bir programda Avn destekçileri kavgaya karıştı

Lübnan’da MTV kanalındaki bir programda Avn destekçileri kavgaya karıştı

Cuma, 4 Kasım, 2022 - 12:15
Stüdyodaki yumruklu kavga

Lübnan’ın özel televizyonlarından MTV, siyasi talk show programı Sarelwaet (It’s About Time) stüdyosunda başlayan ve kısa süre sonra dışarıda gelişen ve yaralanmalara yol açan büyük bir kavgaya tanık oldu.

Söz konusu olay, eski Cumhurbaşkanı Mişel Avn liderliğindeki Hristiyan Özgür Yurtsever Hareketi destekçisi olan ve stüdyoda sayıları 80’i bulan izleyiciler ile diğer partileri destekleyen insanlar arasında başladı.

Güvenlik görevlileri Milletvekili Vaddah es-Sadık’ın ‘13 Ekim şehitleriyle’ ilgili konuşması sırasında başlayan kavga sonucu stüdyodaki kamera ve mikrofonların zarar görmesi nedeniyle olaya müdahale ederek, kavga edenleri stüdyodan çıkardı.

Ancak Özgür Yurtsever Hareketi destekçileri tekrar stüdyoya girmek isteyince güvenlik güçleri havaya ateş açmak zorunda kaldı.

Olayın ardından çok sayıda Avn destekçisi MTV binasının önünde toplandı ve içeri girmek istedi. Bunun üzerine Lübnan askerleri binanın çevresini kuşattı.

Ancak bu kez askerler ile Avn destekçileri arasında çatışma çıktı. Askerler ile MTV güvenlik güçleri arasında da arbede yaşandı.

Programın konukları olan milletvekilleri ve uzmanların yanı sıra personel ve izleyicilerin geri kalanı, gece yarısını geçene kadar stüdyoda mahsur kaldı.

Askerler, yeni bir çatışmayı önlemek için Avn destekçilerinin bina önünden ayrıldığına emin olmadan binadan çıkmalarına izin vermedi.

Sosyal medyada, Özgür Yurtsever Hareketi destekçileri arasında yaralananları gösteren fotoğraflar paylaşıldı.

MTV kanalı, Avn destekçilerinin kaos çıkarmak için bu olaya hazırlıklı olarak geldiğini öne sürerek, “Bazıları olaydan önce sosyal medyada bunu yapmakla tehdit etti” şeklinde bir açıklama yaptı.

Özgür Yurtsever Hareketi Medya ve İletişim Merkez Komitesi tarafından yapılan açıklamada ise, aralarında öğrencilerin de olduğu parti destekçilerinin, stüdyodaki bazı vatandaşlar ve güvenlik görevlilerinin saldırısına uğradığı ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya