Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve ABD, iklim zorluklarıyla mücadelede ortak hareket edilmesinde anlaştı

Mısır ve ABD, iklim zorluklarıyla mücadelede ortak hareket edilmesinde anlaştı

Cuma, 4 Kasım, 2022 - 12:45
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri. (Dışişleri Bakanlığı’nın Facebook sayfası)

Mısır ve ABD, 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın (COP27) iklim değişikliğiyle mücadele hedeflerini hayata geçirmek için birlikte ortak hareket edilmesi gerektiği konusunda anlaştı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri dün ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde şunları söyledi:

“COP27 sırasında resmi heyetlerin, özel sektör temsilcilerinin, sivil toplumun ve iklim değişikliği sorunlarıyla ilgili tüm tarafların etkili bir şekilde katılımını sağlamak için gerekli tüm düzenlemeler yapıldı.”

COP27 iklim konferansı gelecek hafta, Mısır’ın Şarm eş-Şeyh şehrinde ABD Başkanı Joe Biden dahil olmak üzere bir dizi dünya liderinin katılımıyla başlatılacak.

Kahire’deki ABD Büyükelçiliği dün, ‘iklim konusundaki kararlılığı teşvik etmek ve COP27’den güçlü sonuçlar elde etmek’ amacıyla 6-18 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek zirveye üst düzey ABD’li yetkililerin katılacağını duyurdu ABD İklim Özel Elçisi John Kerry başkanlığındaki ABD heyetinde Dışişleri Bakanı Blinken da dahil olmak üzere üst düzey yetkililerin de yer aldığı belirtildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ahmed Ebu Zeyd’in açıklamasında göre Şukri ve Blinken arasındaki telefon görüşmesinde son İsrail seçimlerine değinildi. Zeyd konuya dair şunları aktardı:

“Mısır, Filistin topraklarında sükunetin korunmasının, Filistin halkına karşı gerilimi artıran veya diğer kışkırtıcı adımlardan kaçınılmasının ayrıca yeni İsrail hükümetinin kurulmasının ardından barış sürecini yeniden başlatma çabalarının yoğunlaştırılmasının önemini vurguladı.”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’ne göre iki ülkenin dışişleri bakanları arasındaki telefon görüşmesinde, insan haklarıyla ilgili konular da ele alındı. Zeyd söz konusu meseleye dair şu vuruda bulunulduğunu bildirdi:

“Şukri, ulusal diyalogun en önemli sonuçlarının yanı sıra, Mısır’ın ulusal insan hakları stratejisinin uygulanması çerçevesinde sarf ettiği çabaları ve Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi’nin son kararları ele aldı. Dışişleri Bakanları, Mısır-ABD ortaklığını geliştirmek üzere aralarındaki diyalogu sürdürme, küresel ve bölgesel zorluklara karşı mücadelede işbirliği ve koordinasyon mekanizmalarını yoğunlaştırma konularındaki kararlılıklarını vurguladılar.”


Editörün Seçimi

Multimedya