Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’in İngilizce banknot basması Fransa’nın tepkisini çekti

Cezayir’in İngilizce banknot basması Fransa’nın tepkisini çekti

Cuma, 4 Kasım, 2022 - 16:30

Cezayir hükümeti tarafından, Bağımsızlık Savaşı’nın (1 Kasım 1954) 68. yıldönümü ve Cezayir’de düzenlenen Arap Birliği Zirvesi’ni anmak için Arapça ve İngilizce olarak tedavüle çıkarılan yeni bir banknot Fransa’nın tepkisine neden oldu.

Cezayir Merkez Bankası Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 1 ve 2 Kasım’da Cezayir’de düzenlenen Arap Birliği Zirvesi ve Cezayir’in Fransa’dan bağımsızlığının 68. yıldönümü anısına 2 bin dinarlık banknot çıkarıldığını bildirdi.

Ancak Fransa’nın eski bir sömürgesi olan Cezayir’in banknotlarında İngilizce bulunması, Fransız politikacıları rahatsız etti.

Fransa’da aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi’nin lideri Jean-Luc Melenchon sosyal medya hesabından paylaştığı tweette şu ifadeleri kullandı:

“Bu bir Cezayir banknotu. Ortak dil Fransızca artık ortada yok. Bu üzücü.”


Solcu politikacı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakanı Elisabeth Borne’un, Cezayir ile ilişkileri geliştirmek için attığı adımların başarısız olmasına üstü kapalı bir atıfta bulunarak, “Macron ve Borne her şeyde başarısız oldu” diye ekledi.

Cezayir’deki paralar şu ana kadar ülkenin resmi dili olan Arapça olarak basılıyordu. Ülkedeki bankacılık otoriteleri, ilk kez üzerinde ikinci bir dil olan (İngiliz) banknot basma kararı aldı.

Ortadoğu meseleleriyle ilgilenen Fransız gazetesi Georges Malbrunot ise, “Cezayir’de Elizabeth Borne’un ziyaretinden birkaç hafta ve Emmanuel Macron’un ziyaretinden birkaç ay sonra yeni banknotlar İngilizce basıldı” şeklinde bir yorumda bulundu.

Cezayir’deki bazı yetkililer, özellikle de bağımsızlık savaşında savaşanlar, ülkelerinin ‘Fransa’nın himayesinde’ gibi görülmesine karşı çıkıyor.

Ancak buna rağmen, birçok Cezayirli politikacı Fransız kültürüne çok yakın.


Bu, Çin ve Türkiye gibi diğer ekonomik güçlere kıyasla, Fransa ile ekonomik ve ticari olarak anlaşmayı tercih etmelerinde açıkça görülüyor.

Cezayir Eğitim Bakanlığı, Eylül ayında yeni öğretim yılının başlamasıyla, ülke tarihinde ilk defa Fransızca ile birlikte ilkokul müfredatında ikinci yabancı dil olarak İngilizce’nin yer alacağını açıkladı.


Bu, ülkenin bağımsızlığından bu yana şirketler ve devlet kurumlarının dili olan Fransızca’nın kaldırılmasına yönelik bir girişim olarak görüldü.

2021 yılında ise, devlet kurumlarının tüm iç yazışma ve belgelerinin Arapça olması yönünde adım atıldı ve Arapça dışında bir dilde işlem yapılması yasaklandı.


Editörün Seçimi

Multimedya