Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da eski cumhurbaşkanı adayının yeğeni alıkoyuldu

Libya’da eski cumhurbaşkanı adayının yeğeni alıkoyuldu

Cumartesi, 5 Kasım, 2022 - 15:15
Hasan Tatanaki, 2021 sonlarında Libya seçimleri için adaylık belgelerini sunmuştu. (Seçim Komisyonu)

Trablus’taki resmî kurumların sessizliği sürerken Genel İstihbarat Teşkilatı Başkanı Korgeneral Hüseyin el-Aib’e bağlı silahlı bir grup, Libyalı iş inanı Hasan Tatanaki’nin yeğenini geçen perşembe günü ed-Dahra bölgesinde alıkoydu.

Alıkoyma nedenleriyle ilgili farklı haberler var. Ancak kaynaklara göre bu, 2021 sonunda ertelenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olan Tatanaki ile Abdulhamid Dibeybe hükümetinin yürütme erki arasındaki ilişkilerde yaşanan gerginlikten kaynaklandı.

Kaynakların Şarku’l Avsat’a aktardığına göre Trablus’un ed-Dahra bölgesinde bir iş insanının villalarından birine silahlılar tarafından baskın düzenlendi. Bu çerçevede Dibeybe’nin bir kriz sonrasında görevinden aldığı Genel İstihbarat Teşkilatı Başkan Yardımcısı Mustafa Kaddur ile bağlantısı dolayısıyla iş insanının villadaki bir akrabası alıkoyuldu. Siyasi aktivistler ise silahlı grupların Kaddur’un Dahra bölgesinde işlettiği bir ameliyathaneye baskın düzenlediğini ve Tatanaki’nin yeğeninin alıkoyduğunu aktardı.

Libya Başkanlık Konseyi, Nevasi Tugayı komutanı Kaddur’un görevden alınması nedeniyle Dibeybe hükümetiyle anlaşmazlıklar yaşamıştı. Konsey, o dönemde bu kararı ‘yasa dışı’ olarak nitelendirmişti.

Tatanaki’nin olay hakkında Facebook üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“On yıldır bitmeyen talihsiz sahnelerden hepimiz bıktık. Libya vatandaşları, halkımızın acısı pahasına, sahnenin ön saflarında yer alan iktidar sahiplerinden yalnızca sahte vaatler aldı”

Tatanaki, ülkede iktidar sahiplerini ‘yalan söylemek ve güveni kötüye kullanmakla’ suçlayarak “Bugün ne kadar ilerleyeceğinizi iddia etseniz de gerçek şu ki hiçbir şey yapmayacaksınız. Daha çok koltuklarınızda kalabilmek için daha fazla zaman kazanmaya çalışıyorsunuz” dedi.

Libyalıların ‘Hassune’ olarak adlandırdığı Tatanaki, adaylık belgelerini sunmadan önce, Kasım 2021’de Mitiga Uluslararası Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı. Ancak kısa süre sonra serbest bırakılmıştı.

Tatanaki, Demokratik Buluşma Partisi’ne başkanlık ediyor ve yurt dışında yaşayan önde gelen Libyalı iş insanlarından biri olarak biliniyor. Kendisi, bir petrol şirketi ve çeşitli gayrimenkul yatırımlarının yanı sıra geniş bir ilişki ağına sahip.


Editörün Seçimi

Multimedya