Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kaddafi'ye sadık kabilelerden iç savaş uyarısı

Kaddafi'ye sadık kabilelerden iç savaş uyarısı

Cumartesi, 12 Kasım, 2022 - 09:00
‘Batı Bölgesi’ndeki Halk, Sosyal Liderler ve Ayan Buluşması’ düzenlendi.

Libya’da çökmüş bir siyasi durum ve yabancı komplolar devam ederken, ‘Batı Bölgesi’ndeki Halk, Sosyal Liderler ve Ayan Buluşması’, ülkenin iç savaş, bölünme ve yabancı işgalin eşiğine geldiği uyarısında bulunuldu.’Ulusal toprakların birliği’ vurgulandı.

Libya’nın kuzeyindeki Beni Velid şehrinde düzenlenen ve Varfalla Kabileleri Sosyal Konseyi tarafından desteklenen buluşmaya bağlı kabileler, dükkan, banka, fırın ve eczanelerin kapatılması zorunluluğunun yanı sıra sakinleri sürekli olarak Libya Ulusal Ordusu’na (LUO) bağlı Tarık bin Ziyad güçleri tarafından kuşatılmasından şikayet eden Muammer Kaddafi rejimine bağlı olan Ebu Hadi bölgesinde seçimlerin yapılması ve tüm mahkumların serbest bırakılması gerekliliğini bildirdi.

Seyfülislam Kaddafi'ye bağlı ileri gelenlerin toplantısına bağlı aşiret reisleri de ‘Libya, kendi başına bölünemeyecek bir ülke’ vurgusuyla tüm koşullara ve siyasi krizlere rağmen halkın ‘birlik içinde kalacağını’ kaydetti.

ABD'nin Libya Büyükelçisi ve Özel Temsilcisi Richard Norland, siyasi çözümleri engelleyenleri bir kez daha cezalandırmakla tehdit etti. ABD’nin ‘siyasi çözümlere doğru ilerlemeyi geciktiren, engelleyen aktörler ve kurumlarla ilişkilerini yeniden değerlendirebileceğine’ dikkati çekerek Libya halkının istekleri doğrultusunda güvenilir ve şeffaf seçimlere olanak sağlayan anayasal bir temel oluşturmak için acilen somut adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Norland, tüm Libya liderlerini ve kurumlarını bu hedefe ulaşmak için nüfuzlarını kullanmaya çağırdı ve ‘statükonun bu şekilde devam edemeyeceği’ konusunda uyarıda bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya