Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da ‘CairoComix’ çizgi roman festivaline ilgi büyük

Mısır’da ‘CairoComix’ çizgi roman festivaline ilgi büyük

Cumartesi, 12 Kasım, 2022 - 09:15
Festival kapsamında yapılan bir duvar resmi. (CairoComix)

Mısır’daki Mahmud Muhtar Center’ın avlusu, şaşırtıcı özellikleri, heyecan uyandıran maceraları ve beklenmedik planlarıyla çizgi roman kahramanlarına ev sahipliği yapıyor. Çizgi roman kahramanları ve karakterlerin yaratıcıları yan yana, masalar arasında dolaşan ziyaretçiler ile birlikte çizgi roman sanatının tadını çıkartıyor. Bu yıl yedincisi düzenlenen ‘Uluslararası Kahire Çizgi Roman Festivali/ CairoComix’ 13 Kasım’a kadar devam edecek.

 
CairoComix afişi

Sanatçılar, bu yıl üç gün boyunca sürecek etkinlikte bilim kurgu, macera ve romantizmden oluşan sanatlarını dergiler, broşürler, çizgi film dünyasından çeşitli çizgi roman hikayelerinden derlenmiş posterlerle sergileyecekler.

Ressam ve tasarımcı sanatçı Raşa Ebu’l Meati tarafından sunulan manga dünyasının çizimleri festival kapsamındaki en dikkat çekici eserler arasında. Ebu’l Meati, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada manga dünyasının okul yıllarında çocukluğundan beri ilgisini çektiğini ve bu alana girmeye esas olarak Japonya’daki çizimlerden ilham alarak karar verdiğini belirtti. Meati açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Amacım, şu an katıldığım uluslararası manga çizim yarışmaları için Mısır’ı dünya haritasına yerleştirmek. Festival boyunca, Amerikan kurgusu ile Japon mangasının karşılaştırıldığı ancak süper kahraman fikrinden uzak bilim kurgu içeriği sunan el-Guraba dergisini sunacağım.”

Raşa Ebu’l Meati, çizgi roman kitabını imzaladı.

Raşa ayrıca çizimleri aracılığıyla Mısır sokaklarını ve eski Mısır uygarlığından esinlenen kahramanları gösteren daha yerel bir dünyayı sunduğu ‘The Rocket Selfie/ Roket Özçekim’ dergisini de ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Japonların çizgi roman türü manga, dünyanın önde gelen grafik sanatlarından biri olarak kabul ediliyor. Japonya dışında ise Japonlara benzer bir tarzda çizilen çizgi romanları belirtmek için kullanılıyor.

Festivalde sunulan bir çizgi roman.

Sanatçı Meryem Abdullatif, ağırlıklı olarak animasyon alanında çalışıyor. Ancak bu alana ek olarak çizim yapabileceği başka mecralar arıyor. Meryem Abdullatif, Şarku’l Avsat’a şu açıklamada bulundu:

“Bu yılki festivalde bir (Flip Book/ titreşimli kitap) kitapçık sundum. Bu fikri uygulamanın zorluğuna rağmen içinde izleyiciye animasyon klipleri izliyormuş hissi veren seri çizimlere yer verdim. Bu kitapçıkları satın almaya yönelik büyük talep beni şaşırttı ve bu beni başaracağım konusunda daha fazla cesaretlendirdi.”

Sanatçı Meryem Abdullatif.

Meryem, çizgi romanlarının kahramanlarında merhum yazar Ahmed Halid Tevfik’in ‘Doğanın Ötesinde’ öykülerinden ilham aldığını belirttiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çalışma ve tasarımlarım sırasında genellikle müzik veya sesli kitap dinlemeyi seviyorum. Sesli kitaplar aracılığıyla Dr. Ahmed Halid Tevfik’in hikaye serisini dinlerken, bu hikaye ve maceraları hayal gücü ve fikirler içeren görsel bir sanata dönüştürmeye karar verdim ve onları çizgi filme çevirdim. Ayrıca bu hikayelerin hayranıydım ve çocukluğumdan beri onları toplamaya ve okumaya hevesliydim.”

Festivale halkın ilgisi oldukça yoğun.

 Meryem, ‘Doğanın Ötesinde’ öykülerinden ilham almasının yanı sıra tasarımcı arkadaşı Şuruk ile animatikte birinci oldukları animasyon filminin kahramanı olan ‘Smoothie for Zoe/ Güler yüzlü hayvan için’ tavuk karakterini de beğeniye sundu. İkili, film festivaline katılarak festival boyunca yarattıkları karakteri, hem yetişkinlerin hem de çocukların ilgisini çeken broşürler, oyunlar ve afişlerle tanıttılar.

Sanatçı Raşa Ebu’l Meati’nin el-Guraba dergisi.

CairoComix’in yalnızca ressam ve tasarımcılardan oluşan uzmanların ilgilendiği sanatsal bir etkinlik olduğuna dair yanlış bir izlenim bulunduğunu doğrulayan Meryem’e göre gerçek şu ki, tasvir edilen karakterler arasında keyifli vakit geçiren ve onlardan istediğini almaya hevesli pek çok izleyiciyi kendisine çekebiliyor.

Mahmud Muhtar Center’daki çizgi roman dünyası.

Uluslararası Kahire Çizgi Roman Festivali çizgi romanın sokak sanatları, animasyon, sinema, video sanatları gibi diğer yaratıcı ortamlara paralel bir sanat etkinliği olarak ön plana çıkıyor. Özellikle Mısır, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da çizgi roman sanatının bağımsız hareketinin gelişimine önemli katkı sağlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya