Biden'ın partisine övgüsü ve yasama programını engelleme endişesi arasındaki çelişki

ABD Başkanı Joe Biden. (Reuters)
ABD Başkanı Joe Biden. (Reuters)
TT

Biden'ın partisine övgüsü ve yasama programını engelleme endişesi arasındaki çelişki

ABD Başkanı Joe Biden. (Reuters)
ABD Başkanı Joe Biden. (Reuters)

ABD Başkanı Joe Biden, partisinin bu haftaki ara seçimlerde birçok kişinin beklediği ‘dev kırmızı dalgadan’ kaçınmadaki başarısını kutladı. Kongre'de seçilmiş Cumhuriyetçiler ile çalışma sözü veren Biden, 2024'te başkan adayı olma niyetini açıkladı.
Biden partisinin kayıplarını azaltmayı başarmış olsa da önümüzdeki iki yıl boyunca Cumhuriyetçilerin kontrolündeki bir Temsilciler Meclisi ile karşı karşıya kalma ihtimali yüksek. Bu durum, Demokratların Senato’yu kontrol etme bile iddialı yasama gündemini tehdit ediyor.
Biden seçim sonra Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında, Demokrat Parti’nin beklenenden daha iyi sonuç almasından memnun göründü. ABD Başkanı, Seçim gününü "demokrasi için güzel bir gün" olarak değerlendirdi.
Cumhuriyetçilerle iş birliği yapma isteğini teyit eden Biden, görev süresinin ‘ilk iki yılının kazanımları’ için her türlü çabayı önleyeceğini bildirdi. Ayrıca veto etme yetkisini olduğunu kaydetti.
6 Aralık’da Georgia’daki Senato seçimlerinin ikinci turu yaklaşırken, Nevada ve Arizona'da oy sayımı devam ederken ara seçimlerin kesin sonuçlarının açıklanması günler, hatta haftalar alacak.
Biden'ın başkanlık döneminin geri kalanı için bu sonuçların etkilerini belirlemek daha uzun bir süre alabilir.
Birçok stratejistin öngördüğü Cumhuriyetçilerin aksine her durumda Biden son 20 yıl içinde en iyi ara seçim sonuçlarını aldı. Görev süresinin geri kalanında önceliklerini ilerletme olasılığı az olan Biden, Kongre’de düşmanca bir tutumla karşı karşıya kalabilir.

Ortak zemin arayışı
Ara seçimler, demokratların ara dönemlerdeki başarısızlığın sorumluluğunu üstlenen Biden’ın seleflerinin çoğunun reddettiği bir sonuç değil. Sonuçlar, bu ayın sonunda 80 yaşına girecek Biden'ı yeniden seçilmeye teşvik edebilir. Bu da Demokrat parti içindeki sessiz muhalif seslerin ortaya çıkmasına kapı aralayabilir.
Eski ABD Başkanı Donald Trump birkaç gün içerisinde başkanlık yarışında yeniden aday olacağını duyurmaya hazırlanıyor olsa bile Biden’ın yeniden aday gösterme kararını düşünmek için yeterli zaman var. Biden açıklamasında, “Niyetim yeniden yarışmak. Kararımızı yeni yılın ilk aylarında açıklarız” dedi.
Biden'dan farklı olarak, ara seçimlerin sonuçları, birkaç ana adayının yenilgisiyle hayal kırıklığı yaşamaya devam eden Trump'ın moralini bozdu. Trump’ın en önde gelen rakiplerinden Cumhuriyetçi Ron DeRantis’in ezici bir farkla Florida valisi olarak seçildi.
Biden, Trump destekçilerinin etkilerini sürdüreceklerini ve kendisine meydan okuyacaklarını itiraf ederek, “Yeniden Büyük Amerika destekçilerini kıracağımızı düşünmüyorum” şeklinde konuştu.
Ancak ‘namuslu ve onurlu insanlar’ olarak tanımladığı diğer Cumhuriyetçilerle ortak bir zemin bulabileceğini umut ediyor.
Biden ayrıca “Kariyerim boyunca yaptığım gibi; Amerikan halkına hizmet etmek için her iki tarafla da çalışmaya devam edeceğim. Her zaman kolay olmuyor ama (görev süremin ilk döneminde) bunu başardık” açıklamasında bulundu.
Ara seçimlerdeki başarıya da değinen Biden, “Seçmenler de hüsrana uğradıklarını açıkça belirtti. Fark ettim ki bu ülkede birçok insan için gerçekten zor bir yıl olduğunu anlıyorum” ifadelerini kullandı.
Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü güvence altına almak için gereken yedi sayıyı alması halinde Biden’ın büyük tasama girişimleri engellenecek.

Cumhuriyetçi ve Demokrat direniş
Biden'ın yardımcıları, bağımlılık kriziyle mücadele etmek, büyük teknoloji şirketlerine yeni düzenlemeler getirmek ve suçla mücadele etmek gibi her iki tarafında öncelikleri olan konularda Trump'ı destekleyen Cumhuriyetçilerle bile potansiyel iş birliği alanları olduğu konusunda ısrar ediyor.
Diğer yandan bazı Cumhuriyetçiler de Demokratlarla ortak iş birliği alanları bulma arzularından bahsettiler.
Kıdemli Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham NBC’ye yaptığı açıklamada, “Bölünmüş bir hükümetimiz iyi bir sonuç alabiliriz” dedi.
Bununla birlikte iki partili siyasi anlaşmaların tarihsel modeli, günümüzün derinden kutuplaşmış ABD'sinde alaka düzeyini kaybedebilir. Eğer Trump 2024 başkanlık yarışında yeni bir kampanya başlatırsa, Cumhuriyetçi milletvekilleri ülkenin gündemine her fırsatta meydan okuması muhtemel.
Kongre İlerleme Grubu Başkanı Temsilci Pramila Jayapal önceki gün yaptığı açıklamada, "Seçmenler, çalışanların zarar gördüğüne dair net bir mesaj gönderdi ve daha fazla önlem (hayat pahalılığının yükünü azaltmak için) için çağrıda bulundu” dedi.Eski ABD Başkan Yardımcısı Pence, ABD'nin çok sıkıntı içinde olduğunu savundu

AA
AA
TT

Eski ABD Başkan Yardımcısı Pence, ABD'nin çok sıkıntı içinde olduğunu savundu

AA
AA

Pence, 2024 seçim çalışmalarının ilk gününde Iowa'da CNN tarafından düzenlenen açık oturuma katıldı.

Des Moines Grand View Üniversitesi'nden canlı yayınlanan oturumda Pence, ekonomiden dış politikaya seçmenlerin sorularını cevapladı.

Pence, iktidardaki demokratların ülkeyi iyi yönetemediğini savunarak, "Başkanlık için adaylığımı koydum çünkü ülke bir çok sıkıntının içinde." diye konuştu.

Gerçek değişimi geri getirme ve Amerika'yı sağduyu yoluna koyma deneyimine sahip olduğunu savunan Pence, "Muhafazakar ilkelerin ileriye adım atma sorumluluğuna her zamankinden daha fazla sahip olduğumuzu düşünüyorum." dedi.

"ABD'nin Ukrayna'ya yardımları sürmeli"

Pence, ABD'de enflasyonun Biden yönetiminin 2 trilyonluk harcama paketinden sonra başladığını öne sürerken, dış politika konusunda da Ukrayna'da devam eden savaşa ve Çin ile ABD'nin rekabetine değindi.

ABD'nin Ukrayna'ya yönelik yardımları desteklediğini belirten Pence, "Bazı tartışmalarda Ukrayna'daki savaş bir toprak anlaşmazlığı gibi adlandırılıyor. Öyle değil, bu nedensiz bir Rus işgaliydi ve ABD’nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve işgali püskürtmek için yardım sağlamaya devam etmesi gerektiğine inanıyorum." dedi.

Pence, Çin konusunda da eğer başkan seçilirse, özellikle Çin'in provokasyonlarına yanıt verecek bir ordu inşa etmesi için Kongre'yi harekete geçireceğini söyledi.

"Şimdi her zamankinden daha fazla, Çin'e ve dünyadaki herhangi bir güce kararlı bir mesaj göndermek ve zamana uygun bir ordu kurmak için Kongre'nin ve Amerikan halkının desteğini toplayacak bir başkana ihtiyacımız var." diyen Pence, bu başkanın Amerika çıkarlarını ve müttefiklerini savunacak bir yeteneğe sahip olması gerektiğini belirtti.

"Eski bir başkanı yargılamak dünyaya korkunç bir mesaj gönderir"

Pençe, bir katılımcının eski başkan Donald Trump hakkında devam eden soruşturmalar ilgili ne düşündüğü sorusuna da 3Hiç kimse hukukun üstünde değildir. Ancak eski bir başkanı yargılamak dünyaya korkunç bir mesaj gönderir ve ülke için de bölücü olur.3 şeklinde cevap verdi.

Trump'ın Florida'daki malikanesinde bulunan gizli belgelerle ilgili "bu dokümanlar ciddi olay" diyen Pence, ancak Adalet Bakanlığının, soruşturmayı ülkeyi daha fazla ayrıştıracak bir yargılamaya dönüşmeden sonuçlandırması gerektiğine inandığını söyledi.

Pence, Başkan Joe Biden'ı da ofisinde bulunan benzeri gizli belgeler için yetkilileri uyarma süresi konusunda da eleştirdi.

2024 Başkanlık seçimlerine adaylığını duyurmuştu

64 Yaşındaki eski başkan yardımcısı Pence, dün Cumhuriyetçi Parti adına başkanlık yarışına katıldığını paylaştığı tanıtım videosuyla resmen ilan etmişti.

Başkanlık yarışını "bir savaşa" benzeten Pence, Demokrat Başkan Joe Biden ve yönetimini eleştirerek, "Kenarda kalmak kolay olurdu ama ben böyle yetiştirilmedim. Bu yüzden bugün, Tanrı'nın ve ailemin önünde ABD başkanlığına aday olduğumu duyuruyorum." demişti.

Pence, konuşmasında isim vermeden Trump'a karşı rekabet edeceğini de ima ederek, "Farklı zamanlar farklı liderlik gerektirir." ifadesini kullanmıştı.

Başkan adayı Pence, 6 Ocak 2021'deki Kongre baskınıyla birlikte Trump'la yollarını ayırmıştı.

Cumhuriyetçi Partiden 2024 başkanlık seçimleri için Trump ve Pence dışında, dün yarışa katılan eski New Jersey Valisi Chris Christie, Florida Valisi Ron DeSantis, eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley, eski Arkansas Valisi Asa Hutchinson ve Güney Karolina Senatörü Tim Scott da adaylık yarışını başlatmış bulunuyor.


ABD Hava Kuvvetleri'nden emekli istihbarat subayı: "Devletin elinde uzaylıların yaptığı bir araç var"

AP
AP
TT

ABD Hava Kuvvetleri'nden emekli istihbarat subayı: "Devletin elinde uzaylıların yaptığı bir araç var"

AP
AP

ABD Hava Kuvvetleri'nden emekli bir askerin iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Emekli asker  ABD yönetiminin UFO'ların varlığını kanıtlayabilecek materyaller ele geçirdiğini, bunların arasında "insan kaynaklı olmayan" sağlam durumda bir aracın da yer aldığını fakat bunu kamuoyundan gizlediklerini söyledi.

Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı ve Ulusal Keşif Ofisi'nin eski bir üyesi olan emekli David Charles Grusch, araçlar hakkında çeşitli haber kuruluşlarıyla konuşarak bu bilgiyi ortaya çıkardı.

NewsNation'a konuşan Grusch, "Bunlar, insan kaynaklı olmayan teknik araçları (isterseniz buna uzay aracı deyin), iniş yapmış ya da düşmüş insan kaynaklı olmayan yabancı araçları topluyorlar" dedi.

The Debrief'e göre Grusch, Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı'nın tanımlanamayan hava olayları (UAP) analizi için çok gizli/hassas bölümlere ayrılmış bilgi yetkisine sahip kıdemli teknik danışmanı olarak görev yaptı.

Ayrıca Ulusal Keşif Ofisi'nde kıdemli istihbarat subayı olarak da hizmet verdi. İstihbarat subayı olarak toplam 14 yıllık deneyimine sahip.

Ancak Grusch, UAP'de görev yaptığı süre boyunca araçların fiziksel kanıtlarını içeren bir materyal kurtarma programına erişiminin reddedildiğini söylüyor.

NewsNation'a konuşan Grusch, "Bunun tamamen delilik olduğunu düşündüm ve ilk başta kandırıldığımı, bunun bir oyun olduğunu sandım" dedi.

İnsanlar bana güvenmeye başladı. Bana yaklaşmaya başladılar. Birçoğunu neredeyse tüm kariyerim boyunca tanıdığım, bir programın içinde olduğunu söyleyen çok sayıda kıdemli, eski istihbarat subayı bana geldi.

The Debrief'e yaptığı açıklamada Grusch, ABD Kongresi'ne UFO'larla ilgili pek çok rapor hazırladığını fakat geçen yıl materyal kurtarma programı hakkında sayfalarca gizli bilgi ve veri sağlamaya karar verdiğini söyledi.

The Indenpendent'ın haberine göre, Grusch, Kongre'nin materyal kurtarma programını düzgünce denetlemesinin engellendiğini iddia ediyor.

The Debrief'e verilen belgenin gizli olmayan bir versiyonunda, "Kongre'nin UAP programını meşru şekilde denetlemesini bilerek ve kasten engellemek için" UAP'yle ilgili bilgilerin Kongre'den saklandığı veya gizlendiğine dair Grusch'ın doğrudan bilgi sahibi olduğu belirtiliyor.

Bu dava dilekçesine göre Temmuz 2021'de saklanan bilgiler hakkında ABD Savunma Bakanlığı Başmüfettişi'ne gizli bilgiler veren Grusch, kimliğinin açık edildiğine inanıyor.

Halihazırda Grusch, gizli bilgileri ifşa ettiği için misillemeyle karşılaştığını iddia ederek ifşacı olarak korunmak için şikayette bulunuyor.

Grusch'a göre ABD İstihbarat Topluluğu Başmüfettişi, Temmuz 2022'de kendisinin dilekçesini "inandırıcı" ve "acil" buldu ve Ulusal İstihbarat Direktörü'ne, ABD Senatosu Seçilmiş İstihbarat Komitesi'ne ve Temsilciler Meclisi Daimi Seçilmiş İstihbarat Komitesi'ne belgenin bir özeti verildi.

Grusch, bu ifşanın "ontolojik bir şok" ve "dünya uluslarının önceliklerini yeniden değerlendirmeleri yönünde geneli birleştiren bir mesele" olmasını umduğunu söyledi.


ABD'li eski vali Chris Crhistie de 2024 seçimleri için başkan adayları arasında

AA
AA
TT

ABD'li eski vali Chris Crhistie de 2024 seçimleri için başkan adayları arasında

AA
AA

ABD basınında yer alan bilgilere göre, New Jersey'de 2010-2018 arası Vali olarak görev yapan politikacı Christie'nin, ABD Federal Seçim Komisyonu'na Cumhuriyetçi Parti'den başkan adaylığı için resmi başvuru yaptığı belirtildi.

60 yaşındaki Christie'nin adaylığı, New Hampshire valisi Chris Sununu ve eski Başkan Yardımcısı Mike Pence'in adaylık açıklamasından kısa süre sonra geldi.

Christie'yi 2024'te ABD Başkanı olarak görmek isteyen bir grup, geçen hafta bir kampanya başlatmıştı.

Cumhuriyetçi Christie ilk defa, 2016'da Cumhuriyetçi partiden başkan adayı olmuş, fakat ön seçimlerde eski ABD Başkanı Donald Trump'ın çok gerisinde kalmıştı.

Başkan adaylığını açıklayan adaylar arasında, eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley, eski Arkansas Valisi Asa Hutchinson ve Güney Karolina Senatörü Tim Scott da yer alıyor.


ABD'nin Virginia eyaletinde silahlı saldırı: 7 yaralı

Mezuniyet töreni sırasında Richmond'da silahlı saldırı mahallindeki arabalar (AP)
Mezuniyet töreni sırasında Richmond'da silahlı saldırı mahallindeki arabalar (AP)
TT

ABD'nin Virginia eyaletinde silahlı saldırı: 7 yaralı

Mezuniyet töreni sırasında Richmond'da silahlı saldırı mahallindeki arabalar (AP)
Mezuniyet töreni sırasında Richmond'da silahlı saldırı mahallindeki arabalar (AP)

ABD'nin Virginia eyaletinin Richmond kentinde bir lise mezuniyet töreninden sonra etrafa ateş açılması sonucu 3’ü ağır 7 kişi yaralandı.

CNN, güvenlik yetkilisi Rick Edwards'tan alıntı yaparak iki kişinin gözaltına alındığını aktardı.

Yetkililer, saldırının sebebini açıklamazken şüphelilerin adalet önüne çıkaracaklarını bildirdi.


Blinken ilişkileri geliştirmek için Suudi Arabistan’da

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün akşam Cidde’ye vardığı sırada (AFP)
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün akşam Cidde’ye vardığı sırada (AFP)
TT

Blinken ilişkileri geliştirmek için Suudi Arabistan’da

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün akşam Cidde’ye vardığı sırada (AFP)
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün akşam Cidde’ye vardığı sırada (AFP)

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan bir ziyaret için dün Cidde’ye geldi. Blinken ziyareti sırasında ‘Suudi Arabistan ve bölgedeki ABD’li ortaklarla toplantılar’ yapacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, ‘Sudan’daki savaşı durdurma ve sorunsuz bir şekilde insani yardım erişimini sağlama çabaları kapsamında, ABD’nin Suudi Arabistan ile çalışmaya devam edeceğini’ söyledi.

Ziyaretten önce ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’ın Suudi Arabistan ile güvenlik ortaklığını güçlendirme kararlılığını vurgulamış ve bölgesel istikrarı sağlamak için Suudi Arabistan ile yapılan iş birliğinin ‘ikili ilişkilerin en önemli direklerinden biri olmaya devam ettiğini’ kaydetmişti.

Öte yandan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nun en kıdemli Cumhuriyetçi üyesi Jim Risch, Başkan Joe Biden yönetimine, Washington’ın ekonomik ve güvenlik açısından ‘önemli bir ortağı’ olması sebebiyle Suudi Arabistan ile ilişkileri güçlendirmesi çağrısında bulundu.

Risch, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı, 80 yıldır ortak güvenlik ve ekonomik çıkarları desteklemede önemli bir ortak olmuştur” ifadelerini kullanarak, ‘Biden yönetiminin Krallık ile iş birliğini güçlendirmekte geç kaldığına’ dikkat çekti.

Bu, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın 7 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesinden sonra üst düzey bir ABD yetkilisinin yakın zamanda Suudi Arabistan’a yaptığı ikinci ziyaret olarak gerçekleşiyor.


FBI'ın baskın yaptığı Trump'ın malikanesinde kamera kayıtlarının tutulduğu odayı su bastığı ortaya çıktı

Trump başkanlık dönemi boyunca Mar-a-Lago konutundan "Kışlık Beyaz Saray" olarak bahsediyordu (AP)
Trump başkanlık dönemi boyunca Mar-a-Lago konutundan "Kışlık Beyaz Saray" olarak bahsediyordu (AP)
TT

FBI'ın baskın yaptığı Trump'ın malikanesinde kamera kayıtlarının tutulduğu odayı su bastığı ortaya çıktı

Trump başkanlık dönemi boyunca Mar-a-Lago konutundan "Kışlık Beyaz Saray" olarak bahsediyordu (AP)
Trump başkanlık dönemi boyunca Mar-a-Lago konutundan "Kışlık Beyaz Saray" olarak bahsediyordu (AP)

Geçen ekimde eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Florida'daki malikanesi Mar-a-Lago'da bilgisayar sunucularının bulunduğu odayı su basmasıyla ilgili delil karartma şüpheleri ortaya çıktı.

Konuyla ilgili CNN'e konuşan bir kaynak, konutta çalışan bir kişinin malikanenin havuzunu boşalttığını ve ardından güvenlik kamerası görüntülerinin de tutulduğu bilgisayar odasını su bastığını söyledi.

Trump'ın Florida'daki konutu geçen yaz FBI tarafından basılmış ve konutta 300'e yakın devlet sırrı niteliğinde gizli belge bulunmuştu.

Savcılık belgelerin konuta nasıl taşındığını araştırırken, güvenlik kamerası görüntülerinin tutulduğu odayı su bastığı anlaşıldı.

Olayda odada bulunan bilgisayar sistemleri zarar görmese de, konuyu şüpheli bulan federal savcılığın bilgisayar odasında yaşanan su baskınıyla ilgili bir kişiyi sorguladığı belirtildi.

CNN, su baskınının kasıtlı olarak mı yoksa hata sonucu mu gerçekleştiğinin bilinmediğini aktardı.

Geçen ağustostaki FBI baskınından önce yetkililerin Mar-a-Lago'nun güvenlik kamerası görüntülerine erişim talep ettikleri belirtilirken, savcılığın beklenenden daha fazla gizli belge bulunması üzerine daha fazla görüntü arayışına girdiği ifade edildi.

76 yaşındaki eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında yürüttüğü gizli belge soruşturmasının son aşamada olduğu biliniyor. Soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcı Jack Smith, aynı zamanda Trump ve çalışanlarının soruşturmayı engelleyecek adımlar atıp atmadığını da araştırıyor.

CNN'e göre yasal süreci engelleme soruşturmasının odağında ise Trump, Trump'ın yakın çalışanı Walt Nauta ve geçen yılki baskından önce gizli belge kutularını konut dışına taşıması için Nauta'ya yardım eden bir bakım işçisi bulunuyor. 

İşçinin aynı zamanda yüzme havuzunu boşaltarak bilgisayar odasını su basmasına neden olan kişi olduğu belirtiliyor.


Rusya için çalışan ünlü ABD’li casus cezaevinde ölü bulundu

Robert Hanssen (Reuters)
Robert Hanssen (Reuters)
TT

Rusya için çalışan ünlü ABD’li casus cezaevinde ölü bulundu

Robert Hanssen (Reuters)
Robert Hanssen (Reuters)

ABD'de, Rusya adına casusluktan ömür boyu mahkum olan 79 yaşındaki eski FBI ajanı Robert Hanssen'ın Colorado Florence'deki kaldığı hücrede ölü bulundu.

Şarku’l Avsat’ın CNN’den aktardığı habere göre, Federal Cezaevleri Bürosu dün yaptığı açıklamada, 5 Haziran 2023 sabah 6:55’te mahkum Robert Hansse’in Florence’deki kaldığı hapishanede hareketsiz halde bulunduğu bildirildi. Açıklamada, acil tıbbi müdahalede bulunulduğu ancak Hanssen’in öldüğü kaydedildi.

Hanssen, 1985'ten 1991'e kadar KGB ile işbirliği yapmadan önce, 1976'dan beri FBI ajanı olarak görev yaptı. Eski FBI ajanı 1999’dan  2001'e kadar Rus İstihbarat Servisi’ne çalıştı.

1976'da FBI ajanı olarak görev yapan Hanssen 1985'ten 1991'e kadar KGB ile işbirliği yaptı. Eski FBI ajanı 1999’dan  2001’e kadar Rus İstihbarat Servisi’ne çalıştı.

Hansen, Sovyetler Birliği ve Rusya'ya verdiği bilgiler karşılığında toplam değeri 1,4 milyon dolar olduğu tahmin edilen nakit ve elmas aldı.


ABD’de yüzlerce gazeteci grev yapıyor

Gannett’in logosu (Reuters)
Gannett’in logosu (Reuters)
TT

ABD’de yüzlerce gazeteci grev yapıyor

Gannett’in logosu (Reuters)
Gannett’in logosu (Reuters)

ABD’de yerel gazetelerin bulunduğu en büyük şirket grubundaki yüzlerce gazeteci, yönetimi yerel haber yayın kurullarını yok etmekle suçlayarak dün (Pazartesi) greve girdi.

NewsGuild-CWA sendikasından yapılan açıklamaya göre, bir veya iki gün sürmesi beklenen greve Gannett grubuna ait gazetelerin yaklaşık 24 haber odasının çalışanları katıldı.

Sendikaya göre grev, California, Texas, Florida, New Jersey ve New York dahil olmak üzere 6’dan fazla eyaletteki yayınları etkiledi.

Gannett ülke çapında 200’den fazla günlük gazeteye sahip. Bunlar arasında USA Today, The Palm Beach Post ve Arizona Cumhuriyeti yer alıyor.

Grup, Kasım 2019’da Gatehouse Media olarak da bilinen New Media Investment Group tarafından 1,2 milyar dolara satın alındı.

NewsGuild-CWA tarafından yapılan açıklamada, birleşmeden bu yana haber odalarının boşaltıldığı, yerel haber kapsamının ve Gannett hisselerinin yaklaşık 70 cent düştüğü belirtildi.

Sendika, Gannett CEO Mike Reed’i kötü yönetimle suçladı. Bu konunun ‘haber odalarının moralini bozduğu ve muhabirlerin iyi gazetecilik üretecek kaynaklara sahip olmalarını imkansız hale getirdiğini’ belirtti.

Sendikaya göre Gannett geçen yıl gazetecilik işlerinin yaklaşık yüzde 20’sini iptal etti, çalışanlarını ücretsiz izne çıkardı ve şirketin emeklilik planlarına yönelik katkısını askıya aldı.

Bir Gannett sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bazı alanlarda çalışmalar durmuş olsa da sadık okurlarımıza güvenilir haberler ulaştırmaktan vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sözcü “Amacımız, çalışanlarımız için adil ücret ve yan haklar sağlayan sözleşmeleri yerine getirmek için iyi niyetle çalışmaya devam ederken, ülke çapında basını korumak ve topluluklarımıza hizmet etmektir” ifadelerini kullandı.

Pew Araştırma Merkezi tarafından 2021 yılında hazırlanan bir araştırmaya göre, ABD’deki haber odası işleri, 2008 ile 2020 arasında 114 bin iş imkanından 85 bine düştü.


Haiti'de meydana gelen sellerde 42 kişi ödü

Haiti'de  insanlar su basmış bir yolda yürüyor (AFP)
Haiti'de insanlar su basmış bir yolda yürüyor (AFP)
TT

Haiti'de meydana gelen sellerde 42 kişi ödü

Haiti'de  insanlar su basmış bir yolda yürüyor (AFP)
Haiti'de insanlar su basmış bir yolda yürüyor (AFP)

Haiti'de etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda 42 kişi hayatını kaybetti.

Haiti Sivil Koruma Ajansından yapılan açıklamaya göre, sel nedeniyle ülke genelinde 13 bin 600'den fazla ev hasar gördü.

Şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda 42 kişi hayatını kaybederken, 11 kişi kayboldu, 85 kişi yaralandı.

Haiti Başbakanı Ariel Henry, yaptığı açıklamada, hükümetin selden etkilenenler için yerel ve uluslararası kuruluşlarla ortak çalıştığını söyledi.

Haiti'de 2016'da meydana gelen Matthew Kasırgası'nda 800'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.


Çin ve ABD savaş gemileri Tayvan Boğazı'nda birbirine çarpacak kadar yakınlaştı -VİDEO

TT

Çin ve ABD savaş gemileri Tayvan Boğazı'nda birbirine çarpacak kadar yakınlaştı -VİDEO

Çin ve ABD savaş gemileri Tayvan Boğazı'nda birbirine çarpacak kadar yakınlaştı -VİDEO

Çin Savunma Bakanı Li Şangfu, ABD ve müttefiklerini Hint Pasifiği'nde istikrarı bozacak adımlar atmakla suçladı.

Li'nin Shangri-La Diyaloğu zirvesinde yaptığı konuşma, ABD ve Çin'e ait iki savaş gemisinin birbirine neredeyse çarpışacak kadar yaklaştığı olaydan saatler sonra geldi.

Washington'ın kendi çıkarları için büyük çaplı bir çatışmayı provoke ettiğini söyleyen Li, ABD'yle Çin arasındaki olası bir çatışmanın "dünya için dayanılamaz bir felaket" olacağını söyledi.

Li'nin konuşmasından saatler önce ABD Hint Pasifik Komutanlığı, Çin'e ait bir savaş gemisinin Tayvan Boğazı'ndaki tatbikatta yer alan bir ABD savaş gemisi USS Chung-Hoon'un önünü kestiğini açıklamıştı.

Açıklamada Çin gemisinin, USS Chung-Hoon'un 150 metre yakınına kadar geldiği ve gemiyi yavaşlamaya zorladığı ifade edilmişti.

ABD donanmasının bölgedeki varlığının, Washington'ın kaos yaratma çabalarının bir örneği olduğunu belirten Li, "Masum bir geçiş için burada değiller, provokasyon için buradalar" dedi.

Çatışma istemeyen yabancı güçlerin, askeri birimlerini Çin yakınlarına göndermemeleri gerektiğini belirten Li, "Kendi işinize bakın. Neden tüm bu olaylar başka bir ülkenin değil de Çin'in yakınındaki bölgelerde oluyor?" diye konuştu.

ABD ve Çin gemilerinin birbirine yakınlaşma anları, USS Chung-Hoon'la birlikte ilerleyen Kanada gemisi HMCS Montreal'in güvertesinde bulunan Kanadalı Global News kanalı tarafından görüntülendi.

Montreal gemisinin komutanı Kaptan Paul Mountford, Çin'e ait geminin profesyonelce davranmadığını söylerken, üst düzey bir ABD savunma yetkilisiyse olayla ilgili, "Çin ordusundan boğaz çevresinde, Güney ve Doğu Çin Denizleri'nde gördüğümüz tehlikeli davranışlar her şeyi anlatıyor" ifadelerini kullandı.

Independent Türkçe, CNN, Global News