Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden'ın partisine övgüsü ve yasama programını engelleme endişesi arasındaki çelişki

Biden'ın partisine övgüsü ve yasama programını engelleme endişesi arasındaki çelişki

Cumartesi, 12 Kasım, 2022 - 10:15
ABD Başkanı Joe Biden. (Reuters)

ABD Başkanı Joe Biden, partisinin bu haftaki ara seçimlerde birçok kişinin beklediği ‘dev kırmızı dalgadan’ kaçınmadaki başarısını kutladı. Kongre'de seçilmiş Cumhuriyetçiler ile çalışma sözü veren Biden, 2024'te başkan adayı olma niyetini açıkladı.

Biden partisinin kayıplarını azaltmayı başarmış olsa da önümüzdeki iki yıl boyunca Cumhuriyetçilerin kontrolündeki bir Temsilciler Meclisi ile karşı karşıya kalma ihtimali yüksek. Bu durum, Demokratların Senato’yu kontrol etme bile iddialı yasama gündemini tehdit ediyor.

Biden seçim sonra Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında, Demokrat Parti’nin beklenenden daha iyi sonuç almasından memnun göründü. ABD Başkanı, Seçim gününü "demokrasi için güzel bir gün" olarak değerlendirdi.

Cumhuriyetçilerle iş birliği yapma isteğini teyit eden Biden, görev süresinin ‘ilk iki yılının kazanımları’ için her türlü çabayı önleyeceğini bildirdi. Ayrıca veto etme yetkisini olduğunu kaydetti.

6 Aralık’da Georgia’daki Senato seçimlerinin ikinci turu yaklaşırken, Nevada ve Arizona'da oy sayımı devam ederken ara seçimlerin kesin sonuçlarının açıklanması günler, hatta haftalar alacak.

Biden'ın başkanlık döneminin geri kalanı için bu sonuçların etkilerini belirlemek daha uzun bir süre alabilir.

Birçok stratejistin öngördüğü Cumhuriyetçilerin aksine her durumda Biden son 20 yıl içinde en iyi ara seçim sonuçlarını aldı. Görev süresinin geri kalanında önceliklerini ilerletme olasılığı az olan Biden, Kongre’de düşmanca bir tutumla karşı karşıya kalabilir.


Ortak zemin arayışı

Ara seçimler, demokratların ara dönemlerdeki başarısızlığın sorumluluğunu üstlenen Biden’ın seleflerinin çoğunun reddettiği bir sonuç değil. Sonuçlar, bu ayın sonunda 80 yaşına girecek Biden'ı yeniden seçilmeye teşvik edebilir. Bu da Demokrat parti içindeki sessiz muhalif seslerin ortaya çıkmasına kapı aralayabilir.

Eski ABD Başkanı Donald Trump birkaç gün içerisinde başkanlık yarışında yeniden aday olacağını duyurmaya hazırlanıyor olsa bile Biden’ın yeniden aday gösterme kararını düşünmek için yeterli zaman var. Biden açıklamasında, “Niyetim yeniden yarışmak. Kararımızı yeni yılın ilk aylarında açıklarız” dedi.

Biden'dan farklı olarak, ara seçimlerin sonuçları, birkaç ana adayının yenilgisiyle hayal kırıklığı yaşamaya devam eden Trump'ın moralini bozdu. Trump’ın en önde gelen rakiplerinden Cumhuriyetçi Ron DeRantis’in ezici bir farkla Florida valisi olarak seçildi.

Biden, Trump destekçilerinin etkilerini sürdüreceklerini ve kendisine meydan okuyacaklarını itiraf ederek, “Yeniden Büyük Amerika destekçilerini kıracağımızı düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Ancak ‘namuslu ve onurlu insanlar’ olarak tanımladığı diğer Cumhuriyetçilerle ortak bir zemin bulabileceğini umut ediyor.

Biden ayrıca “Kariyerim boyunca yaptığım gibi; Amerikan halkına hizmet etmek için her iki tarafla da çalışmaya devam edeceğim. Her zaman kolay olmuyor ama (görev süremin ilk döneminde) bunu başardık” açıklamasında bulundu.

Ara seçimlerdeki başarıya da değinen Biden, “Seçmenler de hüsrana uğradıklarını açıkça belirtti. Fark ettim ki bu ülkede birçok insan için gerçekten zor bir yıl olduğunu anlıyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü güvence altına almak için gereken yedi sayıyı alması halinde Biden’ın büyük tasama girişimleri engellenecek.


Cumhuriyetçi ve Demokrat direniş

Biden'ın yardımcıları, bağımlılık kriziyle mücadele etmek, büyük teknoloji şirketlerine yeni düzenlemeler getirmek ve suçla mücadele etmek gibi her iki tarafında öncelikleri olan konularda Trump'ı destekleyen Cumhuriyetçilerle bile potansiyel iş birliği alanları olduğu konusunda ısrar ediyor.

Diğer yandan bazı Cumhuriyetçiler de Demokratlarla ortak iş birliği alanları bulma arzularından bahsettiler.

Kıdemli Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham NBC’ye yaptığı açıklamada, “Bölünmüş bir hükümetimiz iyi bir sonuç alabiliriz” dedi.

Bununla birlikte iki partili siyasi anlaşmaların tarihsel modeli, günümüzün derinden kutuplaşmış ABD'sinde alaka düzeyini kaybedebilir. Eğer Trump 2024 başkanlık yarışında yeni bir kampanya başlatırsa, Cumhuriyetçi milletvekilleri ülkenin gündemine her fırsatta meydan okuması muhtemel.

Kongre İlerleme Grubu Başkanı Temsilci Pramila Jayapal önceki gün yaptığı açıklamada, "Seçmenler, çalışanların zarar gördüğüne dair net bir mesaj gönderdi ve daha fazla önlem (hayat pahalılığının yükünü azaltmak için) için çağrıda bulundu” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya