Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Abbas ‘barışa inanmayan Netanyahu ile muhatap olmak zorunda kalacağını’ belirtti

Abbas ‘barışa inanmayan Netanyahu ile muhatap olmak zorunda kalacağını’ belirtti

Pazartesi, 14 Kasım, 2022 - 09:15
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (sağda) ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın olduğu bir arşiv fotoğrafı (Reuters)

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas dün (Pazar), ‘barışa inanmayan bir adam’ olduğunu bilmesine rağmen, bu ay yeniden seçilen İsrail’in eski Başbakanı Binyamin Netanyahu ile muhatap olmak zorunda kalacağını söyledi.

Abbas bir Filistin televizyon kanalına verdiği röportajda “Netanyahu’yu uzun zamandan beri, 1990’lardan beri tanıyorum. Onunla çok uğraştım, barışa inanmayan bir adam. Onunla muhatap oluyorum çünkü başka çare yok, İsrail’in temsilcisi olarak kiminle muhatap olabilirim?” ifadelerini kullandı.

İsrail işgali altındaki Batı Şeria üzerinde sınırlı bir kontrole sahip olan Filistinli lider, onlarca yıldır devam eden çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Röportaj ayrıca Mısır medyasında da yayınlandı.

Abbas “İsrail ile benim aramda bir problem var, İsrail topraklarımı ve ülkemi işgal ediyor. Başbakanı kim? Netanyahu. Onunla muhatap olmak zorundayım. Aynı zamanda tutumuna da bağlı kalıyorum” dedi.

Netanyahu, önceki hükümetinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Sudan ve Fas ile ilişkilerin normalleşmesini sağlamıştı. Pazar günü yaptığı konuşmada, diğer Arap ülkeleriyle de barış anlaşmaları imzalamaya çalışacağını belirtti.

İsrail-Filistin barış görüşmeleri 2014’ten bu yana askıya alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya