Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan İslamcıları uyardı

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan İslamcıları uyardı

Burhan, ordunun istismarı hususunda İslamcıları bir kez daha uyardı
Pazartesi, 14 Kasım, 2022 - 11:15
Sudan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan (AP)

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, politikacıları ordunun işlerine karışmamaları ve subayları kışkırtmamaları yönünde sert bir dille uyardı. Aynı zamanda “Müdahale edenleri düşmanımız sayar, dilini ve elini keseriz” vurgusunda bulundu.

Burhan, devrik lider Ömer el-Beşir rejiminin İslamcı destekçilerine yönelik geçtiğimiz hafta yaptığı sert uyarılarını yineledi. Silahlı Kuvvetler ile ilişkilerine atıfta bulunan Burhan, “İslamcıları uyarıyoruz. Orduda kurtlanmaya başladılar. Onlara şöyle diyoruz: Defolun, ordu vesilesiyle iktidara gelemeyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

Başkent Hartum'un Omdurman bölgesindeki Merhiyyat Askeri Üssü'nde askerlere hitap eden Burhan, ordunun hiçbir tarafın Silahlı Kuvvetleri kurcalamasına veya dağıtmasına izin vermeyeceğini vurguladı. Aynı zamanda “Ordu, iktidara ulaşmak için İslamcı, komünist, Baasçı veya diğerlerinden hiçbir siyasi tarafa başını eğmeyecek” ifadelerini kullandı.

Uluslararası üçlü mekanizmanın aracılık ettiği siyasi çözümle ilgili ise, muhalefetteki Özgürlük ve Değişim Güçleri ittifakı ile anlaşmaların olduğunu itiraf etti. Ordunun Barolar Birliği tarafından hazırlanan geçiş anayasası taslağını teslim aldığını, anayasanın birliği ve bağımsızlığını koruyan bazı tespitlerde bulunduğunu da ekledi.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) liderlerini vatansever kimseler ve geçiş dönemini tamamlama yönünde meşru hak sahipleri olarak tanımlayan Burhan, “İttifak liderleri; Sudan için çalışmayı, iktidara geri dönmemeyi taahhüt ediyor” vurgusunda bulundu. Bir sonraki hükümetin bağımsız kimselerce kurulacağını söyleyen Burhan, “Geçiş döneminin başarılı olmasını istiyorsak, önceki hükümetteki partizan kotaları aşmak amacıyla partiler iktidara gelmemelidir. Halkın ve ordunun koruduğu sivil bir hükümet istiyoruz, yoldan saparsa silahlarla takviye edeceğiz” ifadelerine başvurdu.

Tek taraflı çözümler istemeyen Silahlı Kuvvetler’in ordu tarafından korunan sivil yönetim konusunda fikir birliğine varma niyetinde olduğunu vurguladı.

Ordunun 25 Ekim 2021'de ÖDBG ile yönetimde önceki ortaklığı feshettiğini belirten Burhan, zirâ ittifakın ordunun işlerine karıştığını hatırlattı. Ayrıca “İslamcı, komünist veya Baasçı olsun ordudan bahseden herkes bize düşmandır. Hiçbir tarafın orduya müdahale etmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Burhan, daha önce yaptığı açıklamada İslamcıları ordunun dağıtılmasına yönelik söylentilerin arkasında olmakla suçlamıştı.

Ordu subaylarını ve askerleri yıkıcı bir eyleme öncülük etmeye teşvik eden bazı kimselerin olduğuna değinen Burhan, “Prangalarınıza dikkat edin” çağrısında bulundu.

Dış ilişkiler hususunda ise “Bölge ülkeleri ve komşu ülkeler ile herhangi bir gerilimden etkilenmeyen, dengeli ve karşılıklı fayda sağlanan ilişkiler kurmaya çalışıyoruz. İki ülke arasındaki tartışmalı Abyei bölgesi meselesinin çözümü için Güney Sudan Devleti ile uzlaşmaya çalışıyoruz. Nahda Barajı ve Etiyopya sınırı meselesini barışçıl yollarla çözmeye çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu. Sudan'ın Etiyopya hükümeti ile Tigray Kurtuluş Cephesi’nin (TPLF) vardığı anlaşmaya destek verdiğini de doğruladı.


Editörün Seçimi

Multimedya