Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kaçırılma ve suikastlar Libya kamuoyunu endişelendiriyor

Kaçırılma ve suikastlar Libya kamuoyunu endişelendiriyor

Çarşamba, 16 Kasım, 2022 - 11:15
Misrata Deniz Gümrük Merkezi Başkanı Halide ed-Dala (Gümrük Medya Merkezi)

Misrata Deniz Gümrük Merkezi Başkanı Halide ed-Dala’ya yönelik suikast girişimi ve Yüzbaşı Habib et-Tarıki’nin dün akşam başkentte kaçırılmasının ardından Libyalılar, ülkedeki kaçırılma ve suikast suçlarının artmasından korkuyor.

Kaddafi rejiminin devrilmesinin ardından Libya, uzun süredir kaçırılma, şantaj ve cinayet suçlarından mustarip. Bu suçların çoğu genellikle unutulurken failler ise hadisenin yıllar ardından ortaya çıkıyor.

Avukat ve aktivist Hanan el-Barassi iki yıl önce Bingazi’de suikasta kurban gitmişti. Barassi’nin ölümüne ilişkin etkin bir soruşturma gerçekleştirilmedi. Faillerin adaletten kaçmayı sürdürdüğüne dikkat çeken Libyan Crimes Watch, Barassi’nin Libya'daki yargısız infazların birçok kurbanından yalnızca biri olduğunu vurguladı. Aynı zamanda “Sorumluların hesaba tutulmasını, cezasızlığın son bulmasını talep ediyoruz” ifadelerine başvurdu.

Şarku’l Avsat’ın yerel basından aktardığı habere göre Yüzbaşı Habib es-Saim et-Tarıki, Trablus'ta silahlı kişilerce kaçırıldı. Tarıki’nin kaçırılması, insan hakları ilgililerinde ‘korkakça’ şeklinde nitelendirildi. Ailesi ve yetkililer, Tarıki’nin bulunması için müdahale etme talebinde bulundu.

Libyan Crimes Watch, geçtiğimiz hafta, Muhannad Muhammed Belaid adlı gencin Trablus'un merkezindeki en-Nevfeliyyin mahallesindeki evinin yakınlarında kurşunlanarak öldürüldüğü, şarapnel parçalarının ise 2 çocuğun yaralanmasına sebep olduğunu duyurmuştu.

Libyan Crimes Watch, geçtiğimiz Ekim ayında birçok cinayet, suikast ve kaçırma girişimlerine dikkat çekmişti. Libya parlamentosunun Benina Uluslararası Havalimanı'ndaki İlişkiler Ofisi Müdürü Ümran Ferec el-Fesi’nin (35) renkli camları olan sivil araçlı ve askeri üniformalı silahlı kişilerce kaçırıldığına dikkat çeken Libyan Crimes Watch, aynı ayın 23'ünde ise Bingazi'deki Uluslararası Üniversite’nin yakınlarında serbest bırakıldığını bildirdi.

Geçtiğimiz ayın 18’inde ise Tarhuna'daki belediye meclisi seçimleri adayı Receb Salih Haruda (43) Trablus'un güneyindeki Ayn Zara'da kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Kaçırılmasının beş gün sonrasında ise evinin yakınlarında serbest bırakıldı. Ülkenin batısındaki Libya Kızılayı ekibi (ez-Zaviye şubesi), kentteki yerel makamlardan aldığı ihbar üzerine el-Harşa bölgesinde kimliği belirsiz bir ceset çıkardı.

Misrata Limanı Gümrük Merkezi üyeleri, patronlarına kimliği belirsiz bir grup tarafından Trablus'ta düzenlenen suikast girişimini kınamak için oturma eylemi düzenledi. Protestocular, kaçtığı kaydedilen kimliği belirsiz kişilerce düzenlenen ‘kirli’ suikast girişimini şiddetle kınadıklarını ifade etti. Dala’nın Trablus'ta akşam namazını kılmak için bir camiye gittiği sırada ateş altında bırakıldığı, ancak kurtulduğuna değinildi. Gümrük merkezi çalışanları, Dala’ya yönelik suikast girişiminin gümrük görevlilerinin bir narkotik ve psikotrop madde sevkiyatını ülkeye girmeden ele geçirmeyi başarması ardından kaydedildiğini açıkladı. Aynı zamanda “Bu kirli girişimler bizi işimizi yapmaktan, ülkemiz ekonomisini korumaktan ve gençlerimizi öldüren bu zehirlerle yüzleşmekten vazgeçirmeyecek. Gümrük Müdürü veya çalışanlarından herhangi birine bir girişimde bulunacak olan kimseler, tarafımızca demir yumruk ile darp edilecek. Tarafımızca ilgili tüm yasal önlemler alınacak” vurgusunda bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya