Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, Zelenskiy’nin Polonya’ya düşen füzeyle ilgili açıklamasına yanıt verdi: ‘Kanıt yok’

Biden, Zelenskiy’nin Polonya’ya düşen füzeyle ilgili açıklamasına yanıt verdi: ‘Kanıt yok’

Perşembe, 17 Kasım, 2022 - 10:15
Biden, şafak vakti Washington'a gelişinden kısa bir süre sonra gazetecilerin sorularını yanıtlıyor (Reuters)

ABD Başkanı Joe Biden bugün (Perşembe) Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin Polonya topraklarına düşen füzenin Ukrayna menşeili olmadığı yönündeki açıklamasına yanıt verdi. Biden, Beyaz Saray'da gazetecilere verdiği demeçte, "Buna dair bir kanıt yok" dedi.

Önceki gün (Salı) Polonya'nın Ukrayna sınırına yakın bir köyde füze düşmesi sonucu iki kişi hayatını kaybederken, olay ertesi gün liderlerin bu haberle uyandığı G-20 zirvesinde endişeye yol açtı.

Biden, müttefik ülkelerin liderleriyle Bali adasındaki otelinde acil toplantı yaptı. Liderler, Polonya'nın olayla ilgili soruşturmasına destek sözü verdiler.

Biden ise toplantıda liderlere özel olarak füzenin Ukrayna menşeili olduğunu söyledi. 

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Polonya topraklarına düşüp ölümle sonuçlanan füze saldırısının Ukrayna füzesi olup olmadığı konusunda şüpheler beslediğini ifade etti. Durumla ilgili ortak bir soruşturma komisyonu kurulması çağrısında bulundu.

Zelenskiy dün bir televizyon kanalına vermiş olduğu röportajda gazetecilere, “Ortakların gerçekleri veya herhangi bir kanıtı elde etmeleri mümkün mü?” diye sordu.  Ortak bir soruşturma komitesi oluşturulup verilere erişilebilme çağrısında bulundu.

Hem Polonya hem de NATO, dün Polonya’da iki kişinin ölümüyle sonuçlanan kazada düşen füzenin Ukrayna savunma füzesi olduğuna inanıyor. Ancak Polonya ve NATO işin sonunda Moskova’yı, Kiev’i elektrik şebekesine ciddi zarar veren Rus saldırılarından korumak zorunda olduğu bir konuma getirdi.

Füzenin Ukrayna’dan geldiğini hala kabul etmeye Zelenskiy “Ordunun raporlarına duyduğum güvene dayanarak, bunun bir Rus füzesi olduğunu düşünüyorum” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya