Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM’den 70 Libyalının açlık grevini soruşturma çağrısı

BM’den 70 Libyalının açlık grevini soruşturma çağrısı

Cuma, 18 Kasım, 2022 - 08:15
Zliten'deki “Islah ve Rehabilitasyon Kurumu” içindeki mahkumlar (Adalet Bakanlığı arşivi)

Libya başkentindeki insan hakları örgütleri ve tutuklu aileleri dün Trablus'taki Maitigua Merkez Hapishanesinde yaklaşık 70 mahkûmun cezaevi yönetimi tarafından maruz kaldıkları kötü muameleye itiraz etmek adına yaklaşık bir aydır açlık grevinde olduğunu açıkladı. Şarku’l Avsat’a konuşan bazı mahkumların aileleri, bazılarının yaklaşık bir yıl boyunca çocuklarını ziyaret etmelerinin engellendiğini ve yürütme makamlarına onları "kötü şöhretli" olarak nitelendirilen Maitigua hapishanesinden serbest bırakmaları çağrısında bulunuldu.

Ulusal basına şikayetler ileten bazı tutuklu aileleri dün Libya’daki Birleşmiş Milletler (BM) Destek Misyonu (UNSMIL) kriz hattına girerek, Maitigua hapishanesinde 70’den fazla mahkumun açlık grevinde olduğuna dair endişelerini dile getirdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, UNSMIL’ın Maitigua hapishanesinin yanı sıra Zaviye ve başkent Trablus içinde ve çevresinde Yasadışı Göçle Mücadele Ajansı tarafından tespit edilen çok sayıda  gözaltı merkezindeki vakaları belgelediğini ifade etti.

Geçtiğimiz Ekim ayından bu yana açlık grevinde olan mahkumlar keyfi ve uzun süreli tutukluluk, aile ziyaretleri ve tıbbi bakımın verilmemesi gibi zor gözaltı koşulları ve kötü muameleden şikayet ediyor.

BM raporların, bir intikam eylemi gibi görünen açlık grevi yapanlara karşı muamelenin son haftalarda daha da kötüleştiğini bildirerek, yargı makamlarını bu raporları soruşturmaya, yasal dayanaktan  yoksun tutuklanan herkesin derhal serbest bırakmaya ve tüm tutukluların Libya'nın uluslararası yükümlülükleri ve ulusal yasalarına uygun olarak haklarını güvence altına almaya çağırdı.

BM raporlarına göre, en korkunç gözaltı yeri olarak kabul edilen sıkışık hücrelerde yaklaşık üç bin tutuklu bulunuyor.

Libya Başsavcılık Müsteşar Yardımcısı Sıddık es-Sur, daha önce gözaltında tutulabilecek azami süreyi aşan veya davalarında tahliye kararı verilen tutukluların koşullarının iyileştirilmesini istiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya