Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin, iPhone üretimini artırmak için emekli askerlerden yardım istedi

Çin, iPhone üretimini artırmak için emekli askerlerden yardım istedi

Cuma, 18 Kasım, 2022 - 12:15
İnsanlar Pekin'deki bir Apple mağazasında iPhone'lara bakıyor (EPA)

Sky News'in haberine göre Çin hükümeti, koronavirüsün patlak vermesi nedeniyle insan gücü sıkıntısı yaşanırken, memur ve ordu emeklilerini dünyanın en büyük iPhone fabrikasında üretimi artırmaya yardımcı olmaya çağırdı.

WeChat'te yayınlanan konuyla ilgili bir mektupta, ordu ve memur emeklilerinden, iPhone marka telefonların yüzde 70'inin üretildiği Tayvanlı Foxconn şirketinin Cıngcou tesisinde 'hükümetin çağrısına yanıt vermeleri' ve 'üretimin yeniden başlamasında yer almaları' istendi.

Kayıt için 112 dolar ve ilk 30 günden sonra 423 dolar ikramiye sunulduğu ifade edilen mektup, Henan eyaletindeki yerel bir ordu gazi işleri ofisinden yayımlandı.

Bu ayın başlarında Apple, Cıngcou'daki üretim sorunları nedeniyle yeni iPhone 14'lerin sayısını azaltma kararı aldı. Reuters, fabrikanın üretim kapasitesinin bu ay yüzde 30'a kadar düşebileceğini bildirdi.

Kasım ayı başlarında yetkililer, Foxconn fabrikasına ev sahipliği yapan Cıngcou Havaalanı Ekonomik Bölgesi'ni kapatma kararı aldı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde iPhone fabrikasındaki işçiler, koronavirüs vakalarının ardından karantinada yaşananları ve kaçışlarını anlattı.

Fransız AFP haber ajansına konuşan ve kendisini Zhang olarak tanıtan işçi, "Pozitif çıkan sonuçlar ve antijen testleri için oluşan uzun kuyruklar sık sık görmeye başladığımız şeyler olmuştu" dedi.

Yetkililer, kapalı devre sistemine geçildiğini söyleyerek işçilerin tesislerin dışına çıkmasını yasaklamıştı.

Öte yandan sosyal medyada paylaşılan videolarda, işçilerin tel örgü ve duvarlardan atlayarak tesisten kaçtığı görülmüştü.

Zhang, fabrikadan salı günü kaçtığını söyleyerek "Bize de bulaşacağı için çok korkmuştuk" dedi.

Foxconn şirketi, 200 bin çalışanı olan ve günde 500 bin telefon üreten fabrikada vakası sayısı yayınlamadı.

Çin son günlerde ülke genelinde yerel ekonomiyi ve küresel ticareti etkileyen kısıtlamalarla birlikte, koronavirüs politikasını yumuşatması için artan bir baskı altında.


Editörün Seçimi

Multimedya