Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da girdikleri evden 1 milyon dolar çalan Suriyeli hırsızlar yakalandı

Lübnan’da girdikleri evden 1 milyon dolar çalan Suriyeli hırsızlar yakalandı

Cuma, 18 Kasım, 2022 - 17:45
Çalınan paranın bir kısmı (Güvenlik birimleri)

Lübnan İç Güvenlik Güçleri, vatandaşların bankacılık sektörüne olan güvenini kaybetmesine neden olan ekonomik çöküşün yaşandığı ülkede bir ev kasasından bir milyon dolardan fazla para çalan üç Suriyelinin gözaltına alındığını duyurdu.

İç Güvenlik Güçleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Cebeli-i Lübnan Valiliği'nin bir kasabasında kimliği belirsiz bir kişinin evinden demir kasayı çıkarıp 1 milyon 500 bin dolar çalındığı ihbarı alındığı belirtildi.


Açıklamada, ülkenin doğusundaki Beka bölgesinde 3 şüphelinin ekiplerce yapılan takibin ardından tespit edilerek soyulan evin yakınlarında yakalandığı bildirildi.

Yapılan açıklamaya göre yaklaşık 70 bin dolar para harcandığı ve bunun bir kısmının hırsızlıklardan birinin evlilik masraflarını karşılamak için kullanıldığı tespit edildi.

2019 yılından bu yana Lübnan, Dünya Bankası'nın 1850'den beri dünyanın en kötüleri arasında sıraladığı bir ekonomik çöküşe tanık oluyor. Buna, bankaların yurt dışına dolar çekme ve transferlere getirdiği sıkı kısıtlamalar eşlik etti. Bu durum vatandaşları özellikle dolar cinsinden paralarını kullanamaz hale getirdi.

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame, daha önce yaptığı açıklamalarda Lübnanlıların evlerinde yaklaşık 10 milyar dolar saklı olduğunu iddia etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya