Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Zelenskiy, Rusya ile 'kısa süreli bir ateşkes' istemediklerini açıkladı

Zelenskiy, Rusya ile 'kısa süreli bir ateşkes' istemediklerini açıkladı

Cumartesi, 19 Kasım, 2022 - 11:15
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy (AFP)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün (Cuma) Rusya ile 'kısa süreli bir ateşkesi' onaylama fikrini reddetti ve bunun yalnızca meselelerin daha da kötüleşmesine yol açacağını söyledi.

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'nda konuşan Zelenskiy, “Rusya şimdi kısa süreli bir ateşkes ve gücünü geri kazanmak için bir mühlet arıyor. Bu, savaşın bir sonu olarak görülebilir, ancak böyle bir erteleme durumu yalnızca daha da kötüleştirecektir. Gerçek, kalıcı ve samimi bir barış ancak Rus saldırganlığının tamamen ortadan kaldırılmasıyla sağlanabilir” dedi.

Beyaz Saray dün, Ukrayna ile Rusya arasında müzakereleri başlatmayı kabul edebilecek tek kişinin Zelenskiy olduğunu yineleyerek, ABD'nin Kiev üzerinde bu yönde baskı yapacağa iddialarını reddetmişti.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley geçtiğimiz günlerde iki kez Ukrayna'nın savaş alanındaki zaferlerinin müzakerelerin başlatılması için bir pencere açabileceğini söyledi. Milley Çarşamba günü ise kısa vadede Ukrayna'nın Rusya'yı Kırım da dahil olmak üzere ülkede işgal ettiği tüm topraklardan askeri olarak çıkarabilmesinin pek olası olmadığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya