Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump: Bağımsız savcının yürüteceği soruşturma tarafsız olmayacak

Trump: Bağımsız savcının yürüteceği soruşturma tarafsız olmayacak

Cumartesi, 19 Kasım, 2022 - 13:15
Eski ABD Başkanı Donald Trump (AP)

ABD eski Başkanı Donald Trump, dün Adalet Bakanlığı tarafından kendisiyle ilgili soruşturmaları denetlemek üzere atanan bağımsız savcının ‘tarafsız bir şekilde soruşturma yapmayacağını’ söyledi.

Trump, Florida Mar-a-Lago'daki konutunda yaptığı konuşmada, “Gücün bu korkunç suistimali, uzun zaman önce başlayan uzun bir siyasi büyücülük serisinin sonuncusu” ifadelerini kullandı.

Eski Başkan açıklamasında, “Trump Tower'a yürüyen merdivenle indiğim günden beri bu soruşturmalara, bu maskaralığa ve bu oyunlara maruz kaldım. Bu korkunç suiistimallerin devam etmesine izin veremeyiz” şeklinde konuştu.

ABD Adalet Bakanlığı, Cumhuriyetçi Trump’ın 2024 başkanlık seçimleri için adaylığını açıklamasından üç gün sonra, Donald Trump hakkında bağımsız bir soruşturma yürütmesi için özel bir savcı atadığını duyurdu.

Adalet Bakanı Merrick Garland, bu hassas görevi savaş suçları savcısı Jack Smith’in yürüteceğini söyledi.

Trump, kendisine yönelik iki soruşturmayı denetleyecek bağımsız bir savcının atanmasını ‘haksız’ ve ‘siyasileştirilmiş’ olarak değerlendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya