Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pentagon: Rusya, Ukrayna hava sahasına hakim olmaya çalışıyor

Pentagon: Rusya, Ukrayna hava sahasına hakim olmaya çalışıyor

Cumartesi, 19 Kasım, 2022 - 17:45
Mühimmat kutuları, Ukrayna'nın güneyinde yakın zamanda kurtarılan Herson eteklerinde yıkılmış bir okulun önünde (AP)

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkili bugün, Rus füze saldırılarının artmasının, Moskova’nın ülkenin hava sahası üzerinde hakimiyet kurarak Ukrayna hava savunmasını engellemeyi amaçladığını söyledi.

Pentagon Savunma Politikalarından Sorumlu Müsteşarı Colin Kahl Ortadoğu gezisi sırasında gazetecilere verdiği demeçte, Rusların Ukrayna hava savunma sistemlerini engellemeye çalıştığını söyledi.

Kahl açıklamasında, “Rusya’nın zafer teorisini biliyoruz. Ukraynalıların hava savunmalarını güçlü tutmak için ihtiyaç duydukları şeyi almalarını sağlayarak bunun meyve vermemesini sağlamaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Ukrayna hükümeti dün, Rus füze saldırılarının Ukrayna'nın enerji alt yapısının yaklaşık yarısını devre dışı bıraktığını bildirirken, Kiev yetkilileri kışın başlamasıyla birlikte elektrik şebekesinde ‘toptan kesinti olasılığı konusunda uyarıda bulundu.

Kiev’e yılın ilk karı yağarken, yetkililer, dokuz aylık savaşta Ukrayna sivil altyapısına yönelik en ağır bombalamalardan birinin ardından ülke genelinde elektriği yeniden sağlamak için çalışıyor. Birleşmiş Milletler (BM), elektrik ve su eksikliği nedeniyle bu kış Ukrayna'da bir insani felaket uyarısında bulundu.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal, Rusya’nın roket atışları sonucunda Ukrayna enerji sisteminin neredeyse yarısının devre dışı kaldığını söyledi.

Şmihal’in bu açıklaması, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile düzenlediği ortak basın toplantısında geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya