Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukraynalı siviller kış gelmeden kurtarılan bölgeleri terk ediyor

Ukraynalı siviller kış gelmeden kurtarılan bölgeleri terk ediyor

Salı, 22 Kasım, 2022 - 12:30
Ukraynalılar, yetkililerin şehri terk etmelerini istemesi üzerine Herson’dan Kiev’e giden bir trene biniyor (AP)

Ukraynalı yetkililer, Rus bombardımanından kaynaklanan ısı, elektrik ve su kesintilerinin bu kış yaşam koşullarını çok zorlaştıracağından endişe ederek, yakın zamanda kurtarılan Herson ve Mıkolayiv bölgelerindeki sivilleri tahliye etmeye başladı.

AP’nin haberine göre yetkililer, aylardır Rus güçleri tarafından hedef alınan güneydeki iki bölgenin sakinlerine, ülkenin orta ve batı kesimlerindeki daha güvenli bölgelere gitme çağrısında bulundu.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, hükümetin önceliği çocuklu kadınlara, hastalara ve yaşlılara vermek üzere sivillere ulaşım, konaklama ve tıbbi bakım sağlayacağını söyledi.

Vereşuk, geçen ay yaptığı açıklamada, şu anda yurtdışında yaşayan vatandaşlardan enerji tasarrufu yapmak için kışın Ukrayna’ya dönmemelerini istedi.

Diğer yetkililer de, hastaneler ve diğer büyük tesisler için güç tasarrufu yapmak amacıyla birkaç aylığına Ukrayna’yı terk etme şansı olan sakinlerin bunu yapmalarını önerdi.

Başkent Kiev’e elektrik sağlayan şirketlerden biri olan Yasno’nun CEO’su Sergey Kovalenko ise, Ukrayna’da elektrik kesintilerinin en azından Mart ayının sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, “Bu kış Ukrayna’da milyonlarca insanın hayatını tehlikeye atacak. Basitçe söylemek gerekirse, bu kış bir hayatta kalma meselesi olacak” dedi.

Dr. Kluge, Ukrayna altyapısındaki kayıpların sağlık sistemi ve halkın sağlığı üzerinde yıkıcı etkileri olduğunu da sözlerine ekledi.

WHO’nun, Şubat ayında Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna sağlık tesislerine yönelik 700’den fazla saldırı kaydettiğini dile getirerek, bunun uluslararası insancıl hukukun açık bir ihlali olduğunu sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya