Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen’de Husilerce döşenen mayınlar çocuklar için büyük bir tehdit

Yemen’de Husilerce döşenen mayınlar çocuklar için büyük bir tehdit

Salı, 22 Kasım, 2022 - 09:30
MASAM ekipleri, mayınlarla kirlenmiş Yemen bölgesini tarıyor (MASAM projesi)

Suudi Arabistan’ın Yemen'deki Mayın Temizleme Projesi (MASAM) ekipleri, sekiz vilayette yoğun çalışmalarını sürdürürken, İran destekli Husi milisler tarafından döşenen bu mayınlar, başta çocuklar olmak üzere Yemenlilerin yaşamları için en büyük tehditlerden birini oluşturmaya devam ediyor.

Mayınların patlaması nedeniyle sivil kayıp sayısında artış yaşanırken, temizleme çalışmalarının devam ediyor. MASAM, Kasım 2022'nin üçüncü haftasında Husi milislerce çeşitli bölgelere dikilen 700 mayını temizlediğini bildirdi.

MASAM, temizlenen mayınlar arasında 16 adet anti-personel mayın, 200 adet anti-tank mayın, 478 adet patlamamış mühimmat ve 6 adet patlayıcı yer aldığını açıkladı. Son rakamlarla birlikte Kasım ayı içerisinde temizlenen mayın sayısı 2 bin 535'e ulaştı.

MASAM, projenin başlangıcından bu yana temizlenen toplam mayın sayısının 372 bin 652 olduğunu duyurdu.

Yemen insan hakları raporları, Haziran 2014 ile Şubat 2022 arasında Husi mayınları nedeniyle Yemen'in 17 vilayetinde 429 çocuğun öldüğünü ve 723 kişinin de yaralandığını belgeledi.

Raporlar, çoğu çocuk olmak üzere yaralıların yüzde 75'inin bir veya daha fazla uzuvlarını kaybettiğini ve cihazların patlaması sonucu çocukların sakat kaldıklarını veya şekil bozukluğu yaşadığını gösterdi.

Ayrıca Güvenlik Konseyi'ndeki BM uzmanlarının raporu, Husilerin "endemik ve sistematik bir şekilde ayrım gözetmeden kara mayınları ve el yapımı cihazlar kullandığını" doğruladı.

Yemen’deki çocukların mayın tehlikesi ikiye artıyor. Çocuklar, oyuncak veya değerli şeyler olduğuna inandıkları için mayınlara ilgi duyuyor. Ancak Husilerce dikilen mayınlar Yemenli aile üyelerinin ölmesi ve yaralı kalmasına neden olan ölümcül bir araç.

Hak aktivistleri, Husi mayınlarının Yemenli çocukları güvenlik ve istikrar içinde normal bir aile ortamında yaşamaları ve gelişmeleri ile ilgili her şeylerini çaldığını ortaya koyarken,  ayrıca çocukların eğitim, sağlık ve diğer temel haklardan mahrum bıraktığını düşünüyor.

Yemen raporları, Husilerin Eylül 2014'ten bu yana Saada, Amran, Hacca ve Sana vilayetlerinde 44 öğretmen evinin mayın sebebiyle yıkıldığını belgeledi. Ayrıca, Husilerin Eylül 2014 ile Haziran 2020 arasında 17 Yemen vilayetinde ailelere ait 810 evi havaya uçurduğu da belgelendi.

Tüm bunlar, hanelerin, okulların bombalanması, öğretmenlerin yerlerinden edilmesinin yanı sıra çocukların aileleriyle birlikte yerlerinden edilerek eğitim hakkından mahrum bırakıldığını ortaya koyuyor. Milisler tarafından evleri havaya uçurulanlar, temel yaşam ihtiyaçlarını ve haklarını sağlamayan yerinden edilmiş bölgelerde zor bir hayat yaşamak zorunda kalıyor.

MASAM Halkla İlişkiler ve Medya İşleri Sorumlusu Sümeyye el Mahmud, İran destekli Husi milislerin Yemen’in birçok bölgesine mayın dikmeye devam ettiğini, dikilen mayınlar sebebiyle Yemenlilerin çiftlik veya işyerlerine rahatça gidemediğini söyledi. Mahmud, Husilerin rastgele döşenilen mayınların sivillere kasıtlı zarar vermeyi amaçladığını vurguladı.

Mahmud, Şabva’dan Taiz’e, Hudeyde’den Haccac’a uzanan 8 vilayette 23 kişiden oluşan MASAM ekibinin mayın temizlediğini söyledi.

Mahmud’a göre, MASAM ileri teknikler ve cihazların yanı sıra ekipte yer alan yabancı uzmanlar mayın temizleme çalışmalarını sürdürüyor. Ancak Husi savaşının devam etmesi ve rastgele mayın döşemesi yapması sebebiyle daha çok zamana ve gösterilenin iki katı çabaya ihtiyaç duyuluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya