Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SDG, Pençe-Kılıç Harekatı’nın ardından ABD ve Rusya’nın tansiyonu düşüreceğine inanıyor

SDG, Pençe-Kılıç Harekatı’nın ardından ABD ve Rusya’nın tansiyonu düşüreceğine inanıyor

Salı, 22 Kasım, 2022 - 14:00
Türkiye destekli Suriyeli muhalifler, Halep vilayetinde Türkiye sınırına yakın Cerablus'ta (AFP)

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) lideri, SDG’nin, Türkiye’nin hava operasyonları ve bölgeye yönelik yeni bir kara harekatı düzenleme ihtimalinin ardından Washington ve Moskova ile iletişim kurarak gerginliği azaltmaya çalıştıklarını söyledi.

Geçtiğimiz Pazar günü şafak vakti Türkiye, Suriye ve Irak’ta PKK ve PYD’ye yönelik Pençe-Kılıç Harekatı’nı başlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün Suriye’ye kara harekâtı yapılacağı yönünde açıklamalar da bulundu.

Erdoğan dünkü açıklamasında, “Bunun sadece bir hava harekatıyla sınırlı kalması da söz konusu değil” dedi.

Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgiye göre, telefon aracılığıyla Beyrut’tan AFP’ye açıklamalarda bulunan SDG lideri Mazlum Abdi, “Ana odağımız hali hazırda gerginliği azaltmaya odaklı. Suriye dosyasındaki tüm ilgililerle iletişime geçerek bunu başarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye, 6 kişinin hayatını kaybettiği ve 81 kişinin de yaralandığı Taksim’deki bombalı saldırının arkasında PKK ve PYD’nin olduğunu açıklayarak kanlı saldırıdan bir hafta sonra hava operasyonunu başlattı.

Abdi, Türkiye’yi Taksim saldırısını ‘dayanak’ olarak kullanmakla suçlayarak,” İstanbul’da yaşananlara hiçbir ilgimizin olmadığını defalarca beyan ettik” dedi.

Abdi, DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun bir parçası olarak bölgeye güç konuşlandıran ABD’ye ‘daha sert bir duruş sergilemesi’ çağrısında bulundu.

Abdi, “Bölgeyi savunmak için hazırlıklarımız var ancak ABD ve Rus taraflardan yeni bir saldırıyı önlemek için yükümlülüklerini yerine getirmelerini istiyoruz” dedi.

Abdi, Türkiye'nin amacının ‘Suriye'deki nüfuzunu korumak için bir kart olacak güvenli bir bölge oluşturma bahanesiyle 30 kilometre derinlikte tüm sınır şeridini ele geçirmek’ olduğunu söyledi.

SDG lideri, ‘bazı askerlerinin öldüğünü duyurmakla yetinen’ Şam hükümetinin zayıf duruşunun kendilerini şaşırttığını söyledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Suriye'de gerçekleştirilen hava operasyonunda PYD unsurları ve rejim askeri dahil 37 kişi öldü.SOHR’a göre, saldırılarda ölen rejim askerinin sayısı 16’ya yükseldi.

Ankara, 2016'dan bu yana Suriye'de DEAŞ, PKK, SDG ve PYD noktalarını hedef alan üç askeri operasyon başlatırken, kendisine sadık muhalif gruplarla Suriye’nin kuzeyinde geniş bir alanı kontrol ediyor.

Öte yandan Rusya, Türkiye'yi ‘itidalli’ davranmaya ve Suriye'de ‘her türlü aşırı güç kullanımından’ kaçınmaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya