Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan: Burhan, ‘sivil demokratik geçişe’ desteğini yineledi

Sudan: Burhan, ‘sivil demokratik geçişe’ desteğini yineledi

Çarşamba, 23 Kasım, 2022 - 09:15
Abdulfettah el-Burhan (AP)

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ve yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu (Hamideti), siyaset sahnesinden çekildiklerini yinelediler ve sivil demokratik geçişin hedeflerine götüren çözümlere ulaşmak için ana partilerin siyasi sürece katılımını vurguladılar.

Burhan ve Hamideti, dün Hartum'daki cumhurbaşkanlığı sarayında, Fransa Dışişleri Bakanlığı Afrika Departmanı Christophe Pigou ve Almanya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Christoph Ritzlaff ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Burhan, “Sudan halkının tüm siyasi, sosyal ve gençlik güçlerinin katıldığı ulusal bir uzlaşmayı temin edecek yeni bir aşamayı ülkesinin dört gözle beklediğini” belirtti.

Sudan Silahlı Kuvvetleri'nin siyasi çalışmalara katılmaktan kaçınmaya ve tüm meseleyi siyasi bileşenlere bırakmaya kararlı olduğunu vurgulayan Burhan, geçici bir sivil hükümetin kurulmasını ve silahlı kuvvetlerin geçiş sürecini ve ülkenin güvenlik ve istikrarını korumasını öngören bir anlaşmaya varılmasının önemine değindi.

Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu, Fransa, Almanya ve Avrupa Birliği'nin Sudanlı taraflar arasındaki sorunları giderme çabalarını övgüde bulundu ve askeri bileşenin siyasi eylemden çekilme ve sivillere yer açma taahhüdünün altını çizdi.

Hamideti, Fransız ve Alman yetkililerle yaptığı görüşmede, Sudan'ın terörizm ve yasadışı göçle mücadelede bölgesel ve uluslararası istikrarı artırma çabalarına atıfta bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Afrika Dairesi Başkanı Christophe Pigou basın açıklamasında, Fransa ve Almanya'nın Sudan'daki geçiş sürecini destekleme konusunda değerli çabalar sarf ettiklerini söyledi.

Avrupa Birliği'nin Sudan'da demokrasiyi desteklemek için verdiği taahhütleri hatırlatan Pigou, “Egemenlik Konseyi Başkanı ve yardımcısının, demokratik dönüşüm hedeflerine ulaşacak çözümlere varana kadar ana tarafların diyalog sürecine katılması gerektiğine dair güvencelerini dinledik” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya